Jakie są najczęstsze przyczyny zbyt niskiego "ciągu" w kominie. Jak można im zaradzić? - porada eksperta

Podziel się:
Zbyt niski ciąg w kominie to problem wielu użytkowników. Jakie są tego przyczyny i jak im zaradzić zapytaliśmy eksperta – Piotra Cembalę, prokurenta firmy Komin-Flex.

Piotr Cembala, Fot. Komin-FlexPiotr Cembala, Fot. Komin-Flex Każde urządzenie grzewcze spalające paliwa energetyczne wymaga sprawnego systemu odprowadzania spalin. Generalnie urządzenia grzewcze możemy podzielić na :
- urządzenia wentylatorowe,
- urządzenia z zapotrzebowaniem na ciąg kominowy.

W patryce można spotkać się również z urządzeniami łączącymi te cechy. Urządzenia z zapotrzebowaniem na ciąg kominowy wymagają skutecznego komina wytwarzającego ciąg kominowy , który jest dopowiedziany za skuteczne odprowadzenie spalin z paleniska oraz co może bardziej ważne dostarczenie do komory spalania odpowiedniej ilości powietrza dla przeprowadzenia efektywnego spalania paliwa.

Tak więc w tych urządzeniach (najczęściej kotłach na paliwo stałe, atmosferycznych kotłach gazowych czy kominkach) siła wyporu powstająca w kominie zwana ciągiem kominowym musi być na tyle duża aby zassać powietrze do komory spalania, pokonać opory przepływu powietrza i spalin przez kocioł oraz usunąć produkty spalania poza kotłownię.

Przyjmuje się, że prawidłowy ciąg kominowy występuje wtedy gdy podciśnienie mierzone na wylocie komina wynosi około 15 do 25 Pa. Ciąg kominowy nie może być zbyt mały, gdyż urządzenie grzewcze nie będzie pracował prawidłowo, nie może być także zbyt duży gdyż wzrastać będzie „starta kominowa”, w kotle będzie następowało spalanie niezupełne, a ciepło będzie wywiewane z komory spalania powodując obniżenie sprawności kotła.

Optymalnie dobrany komin powinien zapewniać pracę urządzenia grzewczego w każdych warunkach atmosferycznych. Dobierając komin w celu zapewnienia odpowiedniego ciągu kominowego należy wziąć pod uwagę następujące czynniki :
- rodzaj i parametry podłączonego urządzenia grzewczego,
- parametry charakterystyczne komina tj. średnicę i wysokość,
- rozdaj i konstrukcja komina ( np. czy komin stalowy czy ceramiczny ilość i długość elementów przyłączeniowych),
- wysokość komina nad dachem oraz konstrukcja zakończenia kominowego.

Prawidłowego doboru komina można dokonać w oparciu o obliczenia posługując się programem komputerowym lub w przybliżeniu za pomocą ogólnie dostępnych nomogramów.
REKLAMA:

Zbyt mały ciąg kominowy można doraźnie wzmocnić poprzez wydłużenie komina np. przez zastosowanie przedłużeń izolowanych dymowych lub spalinowych lub gdy komin znajduje się w niekorzystnym miejscu poprzez zastosowanie osłony kominowej. W innym przypadku należy zastanowić się nad wymianą komina lub dobudowaniem nowego komina izolowanego na elewacji budynku.

Przy zbyt dużym ciągu kominowym należy przeanalizować potrzebę zastosowania specjalnego regulatora ciągu kominowego, którego zadaniem jest okresowe otwieranie i dostarczanie do komina „fałszywego powietrza”. Nie zaleca się natomiast dławienie przepływu na wylocie komina poprzez stosowanie nasad talerzowych, gdyż zwiększają one temperaturę w kominie mogąc skutkować zapaleniem sadzy oraz mogą powodować całkowity zanik ciągu przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie są przyczyny zbyt niskiego "ciągu" w kominie. Jak można im zapobiec?
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud
#dachy #kominy, wykończenie #komin #poradnik

Więcej tematów: