Sezon remontowy za pasem. Lepiej sprawdzi się drabina czy rusztowanie?

Podziel się:
Wakacje już za dwa miesiące. Do ich nadejścia, jedni będą intensywnie poszukiwać najlepszych lokalizacji na rodzinny wypoczynek, inni – ekip budowlanych, które podejmą się wykonania remontu w tym gorącym okresie. A że o dobrych fachowców, szczególnie z tak krótkim wyprzedzeniem, niezwykle trudno, może okazać się, że zaplanowane prace będziemy musieli przeprowadzić sami. Oto podpowiedź, do jakich prac wybierać drabiny aluminiowe, kiedy wystarczy niewysoki podest roboczy i dlaczego warto czasem postawić na rusztowanie jezdne.

Fot. KrauseFot. KrauseFot. KrauseFot. Krause

Schodki i podesty robocze – mała wysokość, duży zakres prac

Nie wszystkie prace remontowe wymagają wykorzystania drabiny. W mieszkaniu o standardowej wysokości świetnie poradzą sobie składane schodki aluminiowe lub podest roboczy – zapewnią większą niż drabiny powierzchnię roboczą, a co za tym idzie większy komfort prac, szczególnie mniej doświadczonym użytkownikom. – Tym rekomendujemy dwustronne schodki składane Treppo, które występują w wersji 2x3 lub 2x4 stopnie (wysokość robocza odpowiednio – 2,65 oraz 2,85 m). Wyposażone zostały w antypoślizgowe stopnie o szerokości 125 cm, z których górna para tworzy platformę roboczą o wymiarach 42x25 cm. Stabilność i bezpieczeństwo prac zapewniają duże, również antypoślizgowe, profilowane stopki oraz wielofunkcyjna blokada zapobiegająca samoczynnemu złożeniu się – tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. A jeśli taka powierzchnia robocza wydaje się zbyt mała, można wybrać podest roboczy StepTop, oddający do dyspozycji platformę o imponujących wymiarach 110x33,5 cm. Umożliwia ona swobodny ruch wzdłuż ściany – bez ciągłego schodzenia i wchodzenia oraz przestawiania urządzenia.

Fot. KrauseFot. KrauseFot. KrauseFot. Krause

Drabiny aluminiowe dla wymagających

Drabiny wciąż cieszą się największym powodzeniem wśród użytkowników indywidualnych. I nie ma się co dziwić – nie tylko gwarantują osiąganie duży wysokości, ale coraz częściej oferują także zestaw ergonomicznych rozwiązań znacznie zwiększających komfort wykonywanych prac remontowych. Na co więc warto zwracać uwagę podczas wyboru? – Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – do jakich prac i jak często będziemy potrzebować drabiny? To pomoże nam określić rodzaj, który sprawdzi się najlepiej, oraz wysokość, która zaspokoi nasze wymagania – a wybór jest naprawdę ogromny: od prostych, niewysokich modeli przystawnych, przez urządzenia wolnostojące, aż po zaawansowane przegubowe drabiny teleskopowe, które z powodzeniem ustawimy na schodach, np. podczas malowania nad nimi ścian. Niezależnie jednak od typu urządzenia, w pierwszej kolejności oceniamy ogólną jakość wykonania oraz obowiązkowo sprawdzamy posiadane certyfikaty bezpieczeństwa. Następnie koncentrujemy się na dodatkowych zabezpieczeniach (antypoślizgowe stopnie i platforma czy chroniące podłoże stopki) oraz przydatnych funkcjach (wielofunkcyjne półki na narzędzia, wysoki pałąk bezpieczeństwa czy uchwyty na wiadro lub kable). Warto wybierać lekkie drabiny aluminiowe i zwracać uwagę na możliwość złożenia do niewielkich wymiarów, dzięki czemu łatwiej będzie nam je przechowywać – zwraca uwagę ekspert KRAUSE.

Fot. KrauseFot. KrauseFot. KrauseFot. Krause

Rusztowanie wolnostojące – wiele funkcji, niewielkie rozmiary

Przystępując do prac remontowych wewnątrz pomieszczeń, zwykle nie bierzemy pod uwagę rusztowania, jako narzędzia do pokonywania wysokości. A to błąd! Z uwagi na wysokie bezpieczeństwo i wygodę prac oraz zaskakująco niewielkie wymiary po złożeniu, stanowi często najlepsze rozwiązanie. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o wymiary platformy roboczej, zabezpieczenia przed upadkiem oraz ogromną stabilność konstrukcji. Jedyne co zniechęca majsterkowiczów do zakupu to konieczność montażu, który może wydawać się nie tylko czasochłonny, ale i trudny. – Nic bardziej mylnego. Oferowane przez nas rusztowania składa się naprawdę szybko i łatwo, bez konieczności użycia jakichkolwiek innych narzędzi. Użytkownikom indywidualnym oraz niewielkim firmom remontowym rekomenduję serię CORDA, np. model drabinowy. To prosta, ale wyjątkowo funkcjonalna konstrukcja o nośności do 150 kg, składająca się z dwóch drabin przystawnych wyposażonych w stabilizatory, oraz platformy roboczej o wymiarach 147x50 cm. Dzięki takiej budowie, może pełnić nie tylko funkcję rusztowania (także z możliwością ustawienia na schodach), ale też dwóch niewysokich drabin przystawnych lub jednej wyższej, a nawet drabiny rozstawno-przystawnej – wyjaśnia Marek Banach. A tym, którzy nie zdecydują się na montaż konstrukcji, producent dedukuje rusztowanie składane, które gotowe jest do użycia po zaledwie dwóch ruchach (otwarcie oraz zawieszenie pomostu). Wyróżnia je niewielki wymiar po złożeniu oraz duża platforma robocza (125x50 cm), która nawet niedoświadczonym użytkownikom zapewni komfort i bezpieczeństwo.
REKLAMA:

Zakup domowego sprzętu do pracy na wysokości to niełatwe zadanie. Spośród ogromu oferowanych urządzeń musimy wybrać to jedno, które w najlepszym stopniu odpowie naszym potrzebom i preferencjom dotyczącym zarówno wygody, jak i bezpieczeństwa. A to wymaga głębokich przemyśleń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Krause
#czytelnia #sponsoring #narzedzie #maszyny #do prace_reczne #krause #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: