Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość?

Podziel się:

Udział w przetargu mieszkaniowym to okazja do tego, by nabyć mieszkanie poniżej cen rynkowych. Z reguły są to lokale wymagające remontu, jednak rekompensują to atrakcyjne warunki zakupu. Czym zatem jest przetarg mieszkaniowy? Jak wyglądają formalności związane z udziałem w tego typu licytacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest przetarg mieszkaniowy?

Przetarg mieszkaniowy to licytacja organizowana między innymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, czy spółki Skarbu Państwa, której przedmiotem jest mieszkanie. Z jakiego powodu nieruchomości są sprzedawane w formie przetargu? Otóż, przyczyn może być wiele, a przykładem może być sprzedaż mieszkań służbowych należących do danej spółki, czy lokali będących własnością spółdzielni po śmierci dotychczasowych najemców.

Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Uzależnione jest to od rodzaju przetargu, ponieważ organizowane są licytacje nieograniczone i ograniczone. W tym pierwszym przypadku udział może wziąć każdy, kto spełni wymogi formalne określone przez organizatora przetargu, a licytacje ograniczone mogą być dedykowane dla konkretnej grupy osób (np. członków danej spółdzielni) lub wyłączać z udziału konkretne osoby (np. pracowników danej spółki).

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym warto wiedzieć, gdzie szukać informacji o tego typu licytacjach. Zgodnie z obowiązującym prawem muszą one bowiem znajdować się nie tylko w siedzibie organizatora (w miejscu ogólnodostępnym), ale być również publikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty". W praktyce chodzi o publikacje w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. Informacje o przetargach mieszkaniowych można znaleźć również na stronie Listaprzetargow.pl, na której znajdują się zawsze aktualne ogłoszenia o tego typu licytacjach organizowanych w całej Polsce. Korzystanie z portalu jest bardzo wygodne, a baza obejmuje również ogłoszenia przetargów, których przedmiotem są działki, garaże, czy lokale użytkowe.

Udział w przetargu mieszkaniowym - formalności

Decydując się na udział w przetargu mieszkaniowym należy spełnić formalności określone przez jego organizatora. Przed przystąpieniem do licytacji warto dokonać również oględzin danego mieszkania, co pozwoli samodzielnie zweryfikować jego stan techniczny. Jak wspomniano we wstępie lokal z reguły będzie wymagał remontu, jednak rekompensuje to atrakcyjna cena zakupu. Po przeprowadzeniu oględzin należy skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, co pozwoli wziąć udział w licytacji. Wadium jest bowiem opłatą zabezpieczającą jej organizatora, a w przypadku wygranej licytacji zalicza się ją na poczet ceny zakupu mieszkania. Osoby, którym nie udało się wygrać aukcji otrzymują natomiast zwrot wadium. Po dokonaniu zapłaty za wylicytowane mieszkanie pozostaje umówić się na podpisanie aktu notarialnego, który potwierdza zakup nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc tanio kupić mieszkanie warto spróbować wylicytować nieruchomość w przetargu. Pozwala to bowiem nabyć ją po cenie niższej niż rynkowa.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #prawo #nieruchomości #promowany #Przed zakupem #materiał partnera #przetargi #przetarg mieszkaniowy #promowany_nieruchomosci

Więcej tematów: