Tradycyjna fala na dachu – dlaczego wciąż taka popularna?

Podziel się:

W budownictwie indywidualnym, moda raczej niespiesznie posuwa się do przodu. Gałęzie budownictwa zajmujące się biurowcami lub budynkami użytkowymi są bardziej na nią podatne, głównie dlatego, że nikt w nich nie mieszka i błędy lub niewypały są łatwiej wybaczane. Inwestorzy budujący domy jednorodzinne wola postawić na „pewniaki” niż na coś, co ma szansę się nie sprawdzić. Skutkiem takiego postepowania jest na przykład wieczna młodość pokrycia falowanego. które występuje na wielu nowych dachach, pomimo bycia starym designem. Fala na dachu wygrywa z dachówkami i blachodachówkami płaskimi bezdyskusyjnie. Jaki jest sekret fali?

Z tego artykułu dowiesz się:
- co jest sekretem popularności fali na dachu?
- czym kierować się przy wyborze falowanej blachodachówki?
- jakie są plusy pokrycia falowanego?
- czego możemy się spodziewać po falistym pokryciu?

Popularność falowanego pokrycia

Pokrycie z falą jest na tyle wszechobecne, że może być uważane za jedyne możliwe przez inwestora. Wszystkie dachy, na jakie patrzyliśmy w dzieciństwie i dorosłości, dawne budowle, europejskie zamki i polskie wiejskie domki mają mniejszą lub większą falę na swoich dachach. Nawet budowle greckie i rzymskie stosowały falowane, aczkolwiek różne w designie, dachówki. Dzięki ich dziedzictwu kulturowemu, w budownictwie nadal wyróżniamy ich style jako dwa podstawowe – dachówki greckie i rzymskie, do których dodano również bardziej nowoczesne „holenderki”. To na tych trzech podstawowych wzorach bazowane są wszystkie pokrycia dachowe dostępne aktualnie na rynku. Różnice mogą zawierać się w liczbie fal – pojedyncza lub czy podwójna, wysokości fali, czy jest regularna lub przesunięta i czy posiada wypłaszczenie. Wszystkie te detale tworzą unikatową mapę załamań i grzbietów, która tworzy na dachu charakterystyczna grę plam światła i cienia, która, w zależności od intencji, nadaje domowi charakter spokojny lub dynamiczny.

Jak dobrać idealną blachodachówkę z falą?

Fala jest szeroko stosowana też dlatego, że ludzie lubią poczucie bezpieczeństwa i idylli, z którą kojarzy się taka dachówka. Ta swojskość pasuje jak ulał do domów stawiających na tradycje w innych aspektach projektowania. Fala może być użyta zarówno do dachów jedno-, jak i dwuspadowych. Oto kilka zasad, których należy się trzymać podczas dokonywania wyboru:
- stopień skomplikowania dachu ma znaczenie do typu fali, jaką powinniśmy wybrać. Na tych nieskomplikowanych poleca się małe i duże fale, natomiast na tych bardziej skomplikowanych (przez lukarny i inne załamania) lepszy efekt osiągnie fala mniejsza – np. blachodachówka panelowa MODUS z oferty Blachy Pruszyński;
- jeśli zależy nam na wprowadzeniu na naszym dachu harmonii, powinniśmy celować w modele blachodachówek z symetryczną, mała falą, jeśli jednak wybierzemy falę przesuniętą z wyższym profilem uzyskamy efekt dynamiczny, niemal drapieżny;
- kolorystycznie brąz i czerwień to kolory tradycyjne, idealne do domów nawiązujących do starszych projektów. Czerń to kolor uniwersalny, elegancki, ale wykorzystywany głównie przez domy minimalistyczne, tak jak odcienie szarości, które dodają dachowi nowoczesnego sznytu;
- jeśli zdecydujemy się na model blachodachówki, należy skonsultować ten wybór z dekarzem, ponieważ niektóre modele mają wymagania odnośnie minimalnego nachylenia dachu.
Nie należy też lekceważyć wyboru koloru i stylu elewacji oraz elementów dekoracyjnych dachu, bo wszystkie te elementy będą wpisywać się w ostateczny styl dachu.

Zalety fali na dachu

Dachówki ceramiczne i betonowe nie są już bardzo aktywnymi graczami na rynku. Ich limity stylistyczne zostały już osiągnięte, a rywalizacja przesunęła się na charakter technologii produkcji. Natomiast wyścig w designie blachodachówek jest nadal żywy, a końca nowości i ekstrawagancji na razie nie widać. Warto na przykład przyjrzeć się modelowi panelowemu LOARA od Blachy Pruszyński, który posiada symetryczny, wypłaszczony profil i podwójną małą falę. To pokrycie o nowoczesnym wyglądzie i charakterystycznej, acz nie przesadnej, zadziorności. Model LOARA oferowany jest w małych panelach oraz arkuszach ciętych na wymiar, co zapewnia prosty i szybki montaż niezależnie od typu pokrywanego dachu. 

Innym wartym uwagi modelem jest blachodachówka REN od Blachy Pruszyński. Pierwszy model na rynku z pochylonym projektem, a dodatkowo zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA w 2018 roku. REN to wyśmienity wybór na dachy ekstrawaganckie, potrzebujące wyrazistego i odrębnego charakteru, a do tego skomplikowane. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się tez na tych prostych – REN, jak wiele modeli w ofercie Blachy Pruszyński, jest pod tym względem uniwersalny.

Gwarancje blachodachówek falistych

Faliste blachodachówki lepiej radzą sobie z promieniowaniem, bo odbijają je skuteczniej niż inne. Głównym czynnikiem, który wpływa na zachowywanie przez nich swoich właściwości (zarówno estetycznych, jak i technicznych), to powłoka ochronna, którą zostały powleczone. Ta warstwa jest kluczowa, ponieważ chroni stalowy rdzeń blachodachówki przed korozją, czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi. Najwyższe statystyki ochronne posiadają powłoki wykonane z poliuretanu i te hybrydowe, dzięki swojej grubości i jakości można otrzymać na nie aż 50 lat gwarancji. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz dach będzie służył nam przez tyle lat, nie można zapomnieć o bezpiecznym i prawidłowym montażu, który zapewni szczelność i funkcjonalność pokrycia, a także wymaganych corocznych przeglądach i czyszczeniu pokrycia i orynnowania. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #pokrycie dachowe #blachy_pruszynski #blacha #Dachy

Więcej tematów: