Domowe pompy obiegowe do c.o.

Podziel się:
Nowoczesne instalacje c.o. zaopatrują systemy grzejnikowe z zaworami termostatycznymi, a także systemy ogrzewania podłogowego, co wpływa na zmienne warunki hydrauliczne całych instalacji. Aby im sprostać niezbędne są pompy obiegowe ze sterowaniem elektronicznym, które gwarantują optymalne dopasowanie do ciągłych zmian, a w efekcie właściwą sprawność instalacji oraz oszczędność energii.

 Fot. SBS Fot. SBS Pompy domowe do c.o. wykonane są jako hermetyczne pompy bezdławicowe z tzw. silnikiem mokrym. Czynnik grzewczy bezpośrednio omywa łożyska ślizgowe wirnika pompy smarując je, jednocześnie chłodzi silnik. Od zeszłego roku pracą takich pomp musi sterować elektronika.

Elektronika w pompach
Elektronika w nowoczesnych pompach, poprzez płynną regulację obrotów silnika, samoczynnie dostosowuje się do zmiennych przepływów wody w instalacji, nie powodując przewymiarowania wydajności. Dzięki temu pompy mają możliwość wykonania różnych nastaw, co pozwala ustawiać ich pracę wg różnych charakterystyk. Na wykresie będzie to wyglądało następująco: wysokość podnoszenia H (w m słupa wody) do natężenie przepływu Q (m3/h).
REKLAMA:

Możemy dokonać nastaw dla najniższej i najwyższej charakterystyki przy regulacji proporcjonalnej ciśnienia. Przy tym rodzaju regulacji różnica ciśnienia pomiędzy króćcami pompy jest regulowana w zależności od wydajności pompy. Przy nastawie najniższej i najwyższej charakterystyki przy regulacji stałej utrzymywana jest stała różnica ciśnienia pomiędzy króćcami pompy, niezależnie od wartości wydajności pompy.

Oczywiście poza tym, że kupujemy pompę elektroniczną, ważny jest też odpowiedni dobór jej modelu do wielkości instalacji. Za mała pompa nie będzie w stanie wytworzyć wymaganego przepływu czynnika grzewczego, a za duża zwiększy zużycie prądu, może też wpłynąć na głośność instalacji, możliwość powstania zjawiska kawitacji i w efekcie na obniżoną trwałość.

 Fot. SBS Fot. SBS Energooszczędność przede wszystkim
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej sprawia, że w wielu sprawach, także w kwestii efektywności energetycznej pomp (EEI), musimy dostosowywać się do dyrektyw i rozporządzeń wydawanych przez poszczególne unijne organy. Od dnia 1.01.2013 EEI dla pomp sprzedawanych na rynkach UE nie może więc przekraczać wartości 0,27, zaś od 1.08.2015 – 0,23. Te restrykcyjne wymogi sprawiły, że w sprzedaży pojawiły się elektroniczne pompy obiegowe do c.o. wyposażone w nowe technologie.

Warto przy tym zaznaczyć, że pompy obiegowe stałoobrotowe nie będą już wkrótce produkowane, ponieważ nie będą w stanie spełnić wymagań w zakresie energochłonności. Dlatego też nowoczesne pompy wyposażane są w elektronikę pozwalającą na sterowanie prędkościami obrotowymi, dzięki czemu oszczędza się nawet do 80% energii .

Pompa Nanopanel Eco
Jedną z nowoczesnych pomp elektronicznych przeznaczoną dla domowych instalacji grzewczych jest pompa Nanopanel. Występuje ona w dwu wielkościach: RS25/4EA (Q = 2,6 m3/h, H = 4 m) i RS25/6EA (Q = 3,6 m3/h, H = 6 m). Pompa posiada nastawę AUTO, jak również nastawy zalecane do instalacji grzejnikowych i nastawy do instalacji ogrzewania podłogowego. Wyposażona jest także w tryby nastawy ręcznej oraz w tryb nocny.

Pompa Nanopanel Eco dodatkowo posiada pamięć nastawy ostatniego trybu pracy, nie ma więc konieczności ingerencji w ustawienia pompy po odłączeniu zasilania. Z kolei specjalna konstrukcja silnika zapewnia cichą pracę całego urządzenia. Najważniejsze jest jednak to, że pompa posiada wskaźnik efektywności energetycznej na poziomie EEI≤0,2. Jest to wartość znacznie mniejsza niż obowiązująca od 2015 roku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa SBS
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #sbs #pompa #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: