Jasna przyszłość energooszczędnej architektury

Podziel się:
Wizję przeszklonej, wypełnionej światłem architektury często trudno pogodzić z rosnącymi wymaganiami energooszczędności. Z myślą o śmiałych realizacjach, firma Saint-Gobain Glass wprowadziła niskoemisyjne szkło do produkcji szyb okiennych SGG PLANITHERM® XN na bazie technologii innowacyjnej technologii SGG PLANICLEAR, które łączy doskonałą termoizolacyjność z najlepszą na rynku przepuszczalnością światła nawet na poziomie 82%.

 Fot. Saint- Gobain Glass Fot. Saint- Gobain Glass Znowelizowane rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, planuje obniżenie minimalnego współczynnika przenikania ciepła dla okna do poziomu 0,9 W/m2K w 2021 roku. Jednocześnie obowiązującym trendem staje się zwiększanie powierzchni przeszklonych w powłoce budynku, które mają dawać mieszkańcom efekt stałego kontaktu ze światłem i naturalnym otoczeniem. Stworzenie okna, które łączy dobrą izolacyjność cieplną, a przy tym gwarantuje doskonałe oświetlenie wnętrza, wymaga zastosowania wyjątkowych technologii. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku powstało niskoemisyjne szkło SGG PLANITHERM® XN produkowane przy użyciu nowego, jaśniejszego szkła bazowego SGG PLANICLEAR.

Technologia światła - SGG PLANICLEAR

Konieczność produkcji cieplejszych okien oznacza stosowanie grubszych pakietów szybowych. W efekcie coraz trudniej zapewnić odpowiednio wysoki stopień przepuszczalności światła. Szkło SGG PLANITHERM® XN w pełni rozwiązuje ten problem, gdyż posiada najwyższy w swojej klasie współczynnik Lt, wynoszący 82% dla pakietów dwuszybowych i 74% w przypadku pakietów trzyszybowych. Tak doskonałerezultaty udało się uzyskać dzięki nowemu szkłu bazowemu SGG PLANICLEAR o obniżonej zawartości żelaza, które cechuje się najlepszym na rynku współczynnikiem Lt na poziomie nawet 91%. Oznacza to znacznie lepsze doświetlenie pomieszczeń nawet w przypadku wielokomorowych pakietów szybowych dla budownictwa energooszczędnego.
REKLAMA:

Zastosowanie szkła z powłoką SGG PLANITHERM ® XN jako środkowej szyby w zestawie dwukomorowym pozwala poprawić współczynnik przepuszczalności energii cieplnej z promieniowania słonecznego aż do poziomu 56%. Dodatkowo stosują gaz Krypton uzyskamy współczynnik przenikania ciepła dla całej szyby na poziomie Ug=0,5 W/m2K, dlatego takie rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane nawet w oknach pasywnych. Zestawy szybowe jednokomorowe z powłokami SGG PLANITHERM® XN również posiadają doskonały współczynnik przepuszczania energii cieplnej na poziomie 65%. W sezonie zimowym szyba delikatnie dogrzewa pomieszczenie, pozwalając ograniczyć konwencjonalne ogrzewanie.

 Fot. Saint- Gobain Glass Fot. Saint- Gobain Glass

Naturalny efekt przenikania wnętrza z otoczeniem

Nowoczesna technologia SGG PLANITHERM® XN, oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych i przepuszczalności światła, oferuje również neutralny odcień szyby, dzięki czemu daje efekt przenikania wnętrza budynku z otoczeniem. Kolory i kształty przedmiotów, zarówno tych widocznych przez szybę, jak i od niej odbitych, są wyraźnie odwzorowane. Szkło pozwala tym samym na uzyskanie doskonałej estetyki przeszklonej architektury na zewnątrz budynku i niczym niezakłóconego widoku od wewnątrz. Dzięki możliwości użycia powłoki SGG PLANITHERM XN na pozycji środkowej w pakiecie dwukomorowym możemy wykorzystać inne szkło o dodatkowej funkcji na pozycji zewnętrznej, np. samoczyszczącej, akustycznej lub bezpiecznej, otwierając tym samym szerokie możliwości projektowania okien o różnorodnych funkcjach. W ofercie dostępna jest także wersja szkła hartowanego bezpiecznego - SGG PLANITHERM® XN II o tych samych właściwościach optycznych, co produkt podstawowy oraz szeroka gama szkieł laminowanych. Szyby z powłokami SGG PLANITHERM XN oraz PLANITHERM XN II występują w dwóch formatach - 6 000 x 3 210 i 3 210 x 2 250 mm oraz w sześciu grubościach. Tak szeroka oferta pozwala na wybranie produktu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Saint-Gobain Glass
#okna #czytelnia #szklo #okna i drzwi #saint_gobain_glass #Przeszklenia

Więcej tematów: