Strop Teriva

Podziel się:
Mówi się, że strop gęstożebrowy typu Teriva wyparł monolit. Obecnie to najbardziej spopularyzowany przedstawiciel stropów gęstożebrowych (technologia stosowana jest od kilkudziesięciu lat). Być może historia zatoczy koło, bo na rynku od kilku lat funkcjonują stropy strunobetonowe, które mogą okazać się konkurencją dla Terivy. Ale o tym problemie przeczytać można więcej w tekście „Strop typu Smart”.

Strop Teriva, pustak Teriva, Fot. obud.plStrop Teriva, pustak Teriva, Fot. obud.pl Strop Teriva zbudowany jest z prefabrykatów w postaci belek żelbetonowych, pustaków (najczęściej z keramzytobetonu) i betonowej wylewki wykonanej na budowie. Rozmieszczenie belek (w rozstawie osiowym) wynosi 45 cm lub 60 cm. Zasada jest taka: im mniejszy rozstaw, tym większa nośność. Najmniejsza długość oparcia belek na murze lub innej podporze wynosi 8 cm, nie powinna zaś przekraczać 15 cm.

O wytrzymałości stropu decyduje warstwa nośna (żebra i beton), oraz wylewana warstwa nadbetonu. Dlatego bardzo ważnym jest dobranie odpowiedniego rodzaju betonu. Zalecane jest betonowanie stropu betonem klasy C 20/25 (minimum).

Układanie stropu Teriva przypomina zabawę klockami. Na belkach (robionych pod wymiar) układa się pustaki i zalewa betonem (3 cm nad powierzchnię pustaków). Montaż może odbywać się bez ciężkiego sprzętu, nie wymaga również deskowania, a podparcia poprzecznego do belek (co ok. 2 cm).

Koszt stropu Teriva to około około 100 zł na m2. Współczynnik przenoszenia obciążeń dochodzi do 500 kg na m2 (obciążenie 450 kg/m2 w zupełności wystarczy do domu jednorodzinnego). Strop gęstożebrowy Teriva charakteryzuje się dobrymi parametrami akustycznymi i termicznymi. Cechą charakterystyczną omawianego stropu jest obciążenie równomiernie rozłożone ponad ciężar własny konstrukcji: 4,0; 6,0; 8,0 kN/m². Wysokość konstrukcyjna stropu to 24 cm. Grubość nadbetonu, to 30 mm. Zużycie pustaków przy stropie Teriva I wynosi 6,7 szt./m2 stropu, zaś zużycie belek — 1,67 m/m2. Masa 1 m2 stropu — 268 kg.
REKLAMA:

Warstwa nośna stropu Teriva – co wybrać?

Pustaki stropowe, będące elementem wypełniającym, mogą być wykonane z betonu, betonu komórkowego i keramzytu. Inwestorzy miewają problem z wyborem owych pustaków, zastanawiając się, który materiał jest korzystniejszy. Pustaki z keramzytobetonu ważą mniej, mają lepszą izolację akustyczną i termiczną, są też bardziej ekologiczne. W teorii są bardziej kruche od betonowych i droższe (to już w praktyce). Jeśli mamy dom, którego ściany wykonane są z keramzytu, warto zdecydować się na strop z tego samego materiału.

Ważne!
Zmieniły się oznaczenia stropów Terivy. Inaczej określa się nośność, gdyż do obliczeń przyjmuje się inne wartości obciążeń. Modyfikacji uległa informacja dotycząca nośności, w specyfikacji występuje Teriva o nośności: 400, 600, 800 kg/m2 (400 kg/m2 odpowiada nośności równej 150 kg/m2).
Również nazwy są stosowane naprzemiennie przez producentów: nazwa Teriva 4,0, to dawna Teriva I i Teriva Nova, z kolei Teriva 6,0 i Teriva 8,0 to kolejno aktualne odpowiedniki Teriva II i Teriva III.

Inne nazwy to nie wszystko. Istotną zmianą jest też konieczność stosowania dodatkowego zbrojenia przy podporach. Ułatwia ono współpracę stropu ze ścianą i zapobiega powstawaniu rys na ich styku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #do budowa #ściany #obud #strop

Więcej tematów: