Strop Akermana

Podziel się:
Strop Akermana to strop gęstożebrowy, który stosowano już przed II Wojną Światową. Składa się z żeber betonowanych na budowie, pustaków ceramicznych i warstwy nadbetonu. Choć materiał do wykonania stropu Akermana nie jest drogi, w porównaniu do innych ( 90 zł za 1 m2), wymaga deskowania. To często odstrasza inwestorów (dodatkowe koszty). Warto się jednak zastanowić nad stropem Akermana, gdyż jest on bardzo trwały.

Strop Akermana Fot. Leier Polska S.A.Strop Akermana Fot. Leier Polska S.A.Strop Akermana (Ackerman) to strop gęstożebrowy, gdyż główne belki nośne stropowe są w nim rozstawione co 31 cm. Spowodowane jest to szerokością pustaków (30 cm). Belki nie są prefabrykowane, lecz wykonywane na budowie. Pustaki stosowane w tej technologii mają długość 20 cm (na 1 m² stropu potrzeba około 16 pustaków). Strop Akermana stosowany jest przy rozpiętościach od 2,7 do 6,5 m.

Wykonanie stropu Akermana. Fot. Leier Polska S.A.Wykonanie stropu Akermana. Fot. Leier Polska S.A.Strop wykonuje się na budowie, na pełnym lub prawie pełnym deskowaniu. W porównaniu z innymi stropami gęstożebrowymi i belkami prefabrykowanymi jest tańszy, choć jest to dyskusyjne. Drewno niezbędne do wykonania deskowania do tanich nie należy. Wymaga też większej ilości pracy, a więc rośnie koszt robocizny.
REKLAMA:

Strop sprawdza się przy pomieszczeniach, które mają kształty inne niż prostokątne, z dużymi, nieregularnymi otworami. Dolna powierzchnia stropu ma jednolitą strukturę, stanowi dobre podłoże pod tynk i zabezpiecza przed powstawaniem klawiszowania i smugami.

Pustak do stropu Akermana. Fot. Leier Polska S.A.Pustak do stropu Akermana. Fot. Leier Polska S.A.To, co wyróżnia strop Akermana spośród innych, w których stosuje się pustaki stropowe, to jego elastyczność w zakresie dostosowania grubości do konkretnych obciążeń i rozpiętości. Jeśli potrzebujemy mocniejszego stropu z powodu większej jego rozpiętości lub zwiększonych obciążeń, łatwo to zrobić: pustaki wykorzystywane do wykonania stropu są produkowane w wysokościach: 15, 18, 20 i 22 cm, w przypadku prętów zbrojeniowych, występują o różnych średnicach. Zapewnia to trwałość, są w Polsce stropy, które funkcjonują od czasów wojny do dziś, a ich nośność jest tak wysoka, że nie wymagają wzmocnienia.

Strop Ackermana nie jest rozwiązaniem nowoczesnym, inwestorzy coraz rzadziej decydują się na jego zastosowanie (pustaki ceramiczne potrzebne do jego wykonania coraz częściej wykonuje się na specjalne zamówienie).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #ściany #z ceramika #budowa #obud #strop #z beton

Więcej tematów: