Ogrzewanie na podczerwień - panele

Podziel się:
Nie samo ogrzewanie, a dyskusje krążące wokół tematu, podnoszą skutecznie temperaturę wszędzie tam, gdzie mowa o panelach na podczerwień. Produkt wzbudza wątpliwości, choć ogrzewanie na podczerwień stosowane jest od dawna, w różnych sytuacjach.

Panele na podczerwień, źródło: infraverm.plPanele na podczerwień, źródło: infraverm.plPanele na podczerwień, to urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło, pod postacią promieniowania podczerwonego. Rozgrzewają się, a wtedy z ich powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone, będące znakomitym nośnikiem energii cieplnej.

Zasada ogrzewania

Żeby zrozumieć zasadę działania ogrzewania podczerwienią, warto porównać tę metodę do ogrzewania tradycyjnego. Klasyczne grzejniki ogrzewają powietrze przede wszystkim poprzez konwekcję (wprawiają powietrze w ruch), tylko około 15 procent to promieniowanie. Po pewnym czasie od ogrzanego powietrza „przejmują” temperaturę również mury domu. Taki sposób ogrzewania może powodować jednak różnicę temperatur w pionie. Przy podłodze jest chłodniej niż w wyższych partiach.

Panele szklane, fot. EnerbauPanele szklane, fot. Enerbau
Panele grzeją natomiast poprzez promieniowanie, czyli tak, jak grzeje słońce. Ogrzewają ściany, meble i ludzi z pominięciem powietrza. Można porównać to do mroźnego, słonecznego dnia. Chociaż temperatura powietrza jest niska, promienie słoneczne sprawiają, że odczuwamy ciepło. Jeśli jednak wyjdziemy poza słoneczne „pole rażenia”, natychmiast odczujemy chłód. Przy ogrzewaniu wykorzystującym podczerwień odczuwalny komfort cieplny jest taki sam we wszystkich partiach pomieszczenia.

Budowa paneli

Panele na podczerwień, są zbudowane z kilku warstw. Patrząc od środka, centralną częścią grzejnika są rurki nanowęglowe czyli element grzejny. Kolejna warstwa (idąc od środka), to powłoka srebra, która odbija promieniowanie cieplne na zewnątrz paneli. Kolejna - powłoka miedziana, przewodzi energię i ciepło.

Panele z obrazami tzw.obrazy grzewcze, fot. EnerbauPanele z obrazami tzw.obrazy grzewcze, fot. Enerbau
Przy panelach powierzchnia zewnętrzna pokryta jest warstwą termokryształu napylonego na stalową blachę, którego rolą jest zwiększenie powierzchni promieniującej panelu. Taki promiennik ma 2,5 razy większą wydajność. W zależności od rodzaju paneli ich parametry mogą się od siebie różnić, dając z tej samej ilości energii różne odczucie ciepła. Istotnym dla nas, jako potencjalnych inwestorów, będzie ilość promieniowania wytworzona przez promiennik IR (InfraRed – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym, a falami radiowymi). Rozróżnia się:
- panele standardowe;
- panele szklane białe;
- panele z czarnego szkła;
- obrazy grzewcze;
- lustra grzewcze.

Promiennik podczerwieni źródło: infraverm.plPromiennik podczerwieni źródło: infraverm.pl

Gdzie jeszcze stosuje się ogrzewanie IR

Prostym przykładem takiego działania może być tzw. „kwoka”, żarówka, która ogrzewa małe pisklęta zastępując im matkę. W jej wnętrzu znajduje się żarnik z drutu oporowego, który rozgrzewa się do określonej temperatury (nawet do 500 stopni C) i wytwarza ciepło w sposób opisany powyżej. Żarówki wykorzystuje się również do ogrzewania noworodków w inkubatorach.
REKLAMA:

Ogrzewanie na podczerwień w domach, to żadna innowacja. Tego typu ogrzewanie stosuje się od dawna, w najróżniejszych sytuacjach. Być może ktoś doświadczył ogrzewania na podczerwień w saunach IR. Stosuje się tam tzw. promienniki kwarcowe. Grzeją one na odległość 2-3 metrów, dlatego nadają się doskonale do szybkiego nagrzewania małych powierzchni.

Ogrzewanie na podczerwień znajduje również zastosowanie w ogrzewaniu dużych otwartych przestrzeni, jak dworce, hale fabryczne, magazyny, stadiony, a nawet kościoły.

Panele hybrydowe, źródło: infraverm.plPanele hybrydowe, źródło: infraverm.pl

Panele hybrydowe

To połączenie grzejników elektrycznych z panelami grzewczymi. Są to dwa systemy grzewcze zintegrowane w jednym urządzeniu. Grzejniki elektryczne służą do podnoszenia temperatury. Gdy pożądany poziom komfortu zostanie przez nas osiągnięty, moc elektryczna zmniejsza się, odłączając grzejniki, a wprowadzając w ruch panele grzewcze. Pobór mocy paneli w tym wariancie, deklarowany przez producenta, to 250W.

Zalety

Przewaga, jaką mają panele grzewcze IR nad grzejnikami tradycyjnymi, to komfort w postaci rześkiego powietrza. Ogrzewanie konwekcyjne wysusza powietrze i wprawia w ruch cząsteczki kurzu, pyłki i bakterie, zjawisko to nie występuje w przypadku ogrzewania na podczerwień. System jest więc przyjazny dla użytkowników (szczególnie dla alergików).

Wątpliwości

Zdarza się, że inwestorzy narzekają na wysokie opłaty za ogrzewanie, w sytuacji, gdy promiennik jest jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniach.
REKLAMA:

W lutym, przy temperaturach dochodzących do -20 stopni C, w mieszkaniu na parterze (kamienica) o powierzchni 60 m2, opłaty za ogrzewanie wyniosły 1000 zł. W miesiącach o temperaturze optymalnej rachunki za ogrzewanie wyniosły 500 zł (brak jakiegokolwiek innego źródła ogrzewania).

Specjaliści komentują tego rodzaju głosy następująco:
- Na rynku jest wiele urządzeń grzewczych sprzedawanych, jako panele podczerwieni. Często zdarza się, że klient kupuje tani panel, który w rzeczywistości jest grzejnikiem elektrycznym o podwyższonej ilości promieniowania.

Takie grzejniki odpowiadają za mit o drogim ogrzewaniu elektrycznym! Ludzie kupują je, bo są dużo tańsze od orginalnych promienników podczerwieni, a później płacą horrendalne rachunki za prąd. Sprzedawcom i producentom (dalekowschodnim)jest wszystko jedno. Złapali kolejnego klienta i zarobili kasę, a chytry dwa razy stracił.

W starych kamienicach o grubych murach i w miarę szczelnych oknach prawdziwe panele na podczerwień sprawdzają się doskonale jako jedyne źródło ogrzewania i są tańsze w kosztach eksploatacji o ok. 30 % od ogrzewań gazowych. Warunkiem jest jednak brak wilgoci tzn. suche ściany.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #wewnatrz_bud #instalacje #ogrzewanie #obud #Ogrzewanie - ogólnie

Więcej tematów: