newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 5 lipca 2020
19.05.2016r...

Jak zrobić stojak rowerowy? - krok po kroku

Podpowiemy jak można w łatwy sposób samodzielnie wykonać prosty i gustowny stojak rowerowy.

Co jest potrzebne:

Wymiary miejsca: wysokość 78 cm / szerokość 100 cm / głębokość 44 cm.
Drewno:
- 2 listwy o długości 2 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
- 1 listwa o długości 2,5 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na ramę,
- 2 listwy o długości 2,5 m, (38 x 38 mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru,
Wkręty: 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5,0 x 70 mm).
Farba: 0,75 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w przypadku naszego projektu: błękitny).
Narzędzia:
- akumulatorowa piła uniwersalna PST 10,8 LI firmy Bosch,
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch,
- akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 10,8 LI firmy Bosch i papiery ścierne,
- system natryskowy PFS 3000-2 firmy Bosch.
Osprzęt:
- wiertło do drewna (4 mm),
- rękawice robocze,
- brzeszczot do wyrzynarek T308 BF firmy Bosch.
- kątownik nastawny,
- ołówek,
- szpatułka,
- 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
- haki (ilość wedle uznania).
Czas: ok. 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.


Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 1

Na początku należy zaznaczyć, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34 x 54 mm) oraz listwy na uchwyt do rowerów (38 x 38 mm). Do wykonania ramy należy przyciąć z dwóch listew o długości 2 m cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92 cm), z wąskiej listwy o długości 2,5 m dwie listwy narożne (każda o długości 78 cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5 cm). Do wykonania uchwytów należy przyciąć z dwóch szerszych listew o długości 2,5 m osiem listew, każda po 57 cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Najlepiej posłużyć się przy tym kątownikiem nastawnym.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 2

Przy użyciu akumulatorowej piły uniwersalnej PST 10,8 LI firmy Bosch przyciąć listwy drewniane do zaznaczonej wcześniej długości. Dla większego bezpieczeństwa najlepiej zamocować listwy do ławy roboczej i stosować przy pracy rękawice robocze.

Krok 3

Teraz można przystąpić do budowy ramy stojaka. Zgodnie ze schematem projektu trzeba ułożyć obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Kolejny krok to wywiercenie otworów przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch z wiertłem do drewna (4 mm). Po wywierceniu należy zmontować wszystkie części stojaka, używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna. Łby wkrętów powinny być całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca te zostaną zaszpachlowane.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 4

Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu należy teraz zamontować osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. Listwy te utworzą zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg. Zanim jednak przystąpisz do skręcania elementów, pamiętaj o wywierceniu otworów zgodnie ze schematem projektu. Dzięki temu zatoczki będą miały taką samą szerokość. Do tego celu możesz ponownie użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 10,8 LI-2 wyposażonej w wiertło do drewna (4 mm). Następnie przykręć listwy do ramy.
--
REKLAMA:
--

Krok 5

Po zamocowaniu listew należy zaszpachlować miejsca łączenia elementów: użyj szpachlówki uniwersalnej, która nadaje się także do drewna. Następnie starannie oszlifuj zaszpachlowane miejsca – zrobisz to z łatwością przy użyciu akumulatorowej szlifierki uniwersalnej PSM 10,8 LI firmy Bosch.

Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 6

Pora na kolor! Stojak będzie wyglądał jeszcze ładniej, jeśli go pomalujesz. Do malowania możesz użyć systemu natryskowego, np. PFS 3000-2 firmy Bosch, który zapewnia równomierne pokrycie: ustaw "strumień okrągły" i maluj kolejno listwę za listwą, a następnie pozostaw do wyschnięcia – Twój kolorowy stojak jest już gotowy. Możesz teraz dodatkowo zamocować do niego haki, na których potem zawiesisz kaski i inne akcesoria. W ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wskazówka: aby zapewnić optymalny rezultat malowania, przy nanoszeniu farby należy zachować odległość ok. 25 cm (jest to mniej więcej szerokość dwóch dłoni).

GOTOWE!!!źródło: Bosch

Artykuły podobne:

d