Strop VECTOR zapewni ciszę

Podziel się:
O dźwiękochłonnych właściwościach zespolonych stropów gęstożebrowych typu VECTOR z Kamilem Kapustą – specjalistą do spraw marketingu w firmie KONBET Poznań rozmawia dziennikarz portalu obud.pl

System stropowy VECTOR to nowa generacja stropów gęstożebrowych. Dlaczego jest on lepszy od "starych" rozwiązań?

Kamil Kapusta- specjalista d/s marketingu Konbet Poznań. Fot. Konbet PoznańKamil Kapusta- specjalista d/s marketingu Konbet Poznań. Fot. Konbet PoznańPrzede wszystkim dlatego, że VECTOR łączy zalety stropów belkowo-pustakowych typu Teriva, Porotherm oraz żelbetowych stropów zespolonych typu Filigran. Łączy zalety, a jednocześnie eliminuje wady. Porównując VECTOR ze stropami gęstożebrowymi wykorzystującymi pustaki, od razu zauważymy, że znika na przykład konieczność ręcznego układania dużej ilości małych elementów. A czynność ta jest przecież niezwykle czasochłonna, co w konsekwencji wpływa na koszty inwestycyjne.

Strop VECTOR. Fot. Konbet PoznańStrop VECTOR. Fot. Konbet Poznań
Warto uświadomić sobie, że strop typu Teriva o powierzchni stu metrów kwadratowych to około siedmiuset elementów. W przypadku rozwiązania VECTOR mamy natomiast do czynienia z zaledwie trzydziestoma elementami, które można ułożyć za pomocą hydraulicznego dźwigu samochodowego HDS. W przypadku stropów typu Filigran elementów jest wprawdzie jeszcze mniej, gdyż płyty mają duże wymiary, ale do ich ułożenia trzeba już zaangażować sprzęt specjalistyczny. A dźwig na budowie to już znaczące koszty! Warto również wspomnieć o transporcie. W przypadku systemu VECTOR na jeden samochód ciężarowy można załadować płyty, z których ułoży się 180 -190 metrów kwadratowych stropu. Transport płyt typu Filigran jest niestety bardziej skomplikowany. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, można powiedzieć, że przy takiej samej powierzchni, przewiezienie płyt typu VECTOR jest o połowę tańsze.

Strop VECTOR. Fot. Konbet PoznańStrop VECTOR. Fot. Konbet Poznań

Za jedną z zalet stropów VECTOR uznawana jest wysoka dźwiękoizolacyjność.

To prawda. Stropy prefabrykowane belkowo-pustakowe to konstrukcje, w których występuje przeważnie pustka powietrzna. Tak jest chociażby w stropach gęstożebrowych typu Teriva. Niestety pustki powietrzne bez większych problemów przenoszą fale dźwiękowe. W rezultacie cała konstrukcja nie stanowi znaczącej bariery akustycznej. Inwestor musi zatem, albo przyzwyczaić się do tego, że kroki, a nawet rozmowy na innych poziomach domu będą całkiem dobrze słyszalne, albo zainwestować w dodatkowe w wyciszenie przegrody. W przypadku stropów VECTOR jest inaczej. Podstawę konstrukcji stanowi bowiem prefabrykowana płyta żelbetowa, z zatopionymi w niej częściowo kratownicami przestrzennymi, a także zbrojeniem głównym, która po zalaniu warstwą betonu stanowi zwarty monolit. Masa, gęstość użytego materiału oraz opisana przed chwilą struktura sprawiają, że przegroda ma doskonałe własności dźwiękoizolacyjne – znacząco wyższe niż w przypadku stropów z pustkami powietrznymi.

Strop VECTOR. Fot. Konbet PoznańStrop VECTOR. Fot. Konbet Poznań

A mógłbym prosić o jakiś konkretny przykład owej izolacyjności akustycznej? Może jakieś porównanie?

Porównajmy zatem strop typu Teriva o wysokości konstrukcyjnej 24 centymetry ze stropem VECTOR o grubości 15 centymetrów. Otrzymany obraz jest jednoznaczny. Dla pierwszego z nich wskaźnik izolacji akustycznej (tłumienie dźwięków uderzeniowych Rw) wynosi od 49 do 51 dB w zależności od ilości komór w pustaku i grubości nadlewki betonowej. Natomiast w przypadku stropu VECTOR o grubości 15 centymetrów są to już 53 dB. A jeśli grubość zwiększona zostanie do 24 centymetrów, to wynik sięgnie 60 dB! W przypadku wspomnianego wskaźnika im większa liczba decybeli pojawia się w wyniku, tym większa jest izolacyjność akustyczna - mniejsza ilość dźwięku przechodzi przez przegrodę. W przypadku stropu VECTOR osiągane wyniki można bez kompleksów porównywa z wynikami, jakie osiągane są przy badaniach stropów monolitycznych. Warto też wspomnieć, że trzy decybele różnicy w dźwiękoizolacyjności, skutkują dwukrotnie większym komfortem przebywania w pomieszczeniu.

A co można powiedzieć o kosztach inwestycyjnych związanych z zastosowaniem stropów VECTOR?

Przede wszystkim nowy rodzaj stropu nie wymaga dodatkowego wygłuszania - stosowania dodatkowej izolacji dźwiękowej ze styropianu lub pianki pod podłogą lub posadzką. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, to automatycznie spadają koszty inwestycyjne. Podstawowe koszty związane z wykorzystaniem stropu VECTOR zależą od wariantu, który wybierzemy. A zatem od wysokości konstrukcyjnej i tego, czy zastosowano wypełnienie styropianowe. Sumując koszty inwestycyjne należy dodatkowo doliczyć tzw. żebra zbrojące, wykonanie wieńca oraz koszty transportu. VECTOR umożliwia na pewno zaoszczędzenie na robociźnie. Powierzchnię stropu jaką w przypadku Terivy czterech ludzi układa przez dwa dni (bez dodatkowego zbrojenia i zalania betonem) w przypadku VECTORA można wykonać przez dwie, trzy godziny. Przy tej samej ilości pracowników!

Dziękuję za rozmowę.

Więcej o stropie VECTOR przeczytasz na stronie: Zespolony Strop gęstożebrowy Vector

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#czytelnia #stropy, posadzki #akustyka #ściany #budowa #strop #konbet

Więcej tematów: