Akustyka fakty i mity

Podziel się:
Sebastian Szarejko, ekspert firmy Sto Sp. z o.o. opowiada o akustyce i o jej faktach i mitach.

Fot. STOFot. STOWprowadzenie w ubiegłym roku norm pogłosowych spowodowało zwiększenie zainteresowania szeroko rozumianą akustyką wnętrz. Systemy zarezerwowane dotychczas dla pomieszczeń kwalifikowanych (jak sale koncertowe czy wykładowe) zostały zaadaptowane do przestrzeni, z których korzystamy na co dzień. O znaczeniu dobrze zaaranżowanej akustyki. - opowiada Sebastian Szarejko, ekspert firmy Sto Sp.zo.o.

Czy należy obalić mit, że aranżacja akustyczna dotyczy tylko wielkich hal koncertowych i scen teatralnych?

Sebastian Szarejko: Myślę, że jak najbardziej tak. Oczywiście pomieszczenia kwalifikowane rządzą się swoimi prawami,ale do stosowania systemów akustycznych w pozostałych wnętrzach obliguje nas nie tylko chęć podwyższenia komfortu życia,ale też legislatywa, która w czerwcu 2015 roku ustanowiła nową normę dotyczącą warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach, podkreślając tym samym wagę tego zagadnienia.

Fot. STOFot. STO

Jakie znaczenie ma akustyka pomieszczenia w życiu codziennym?

S. S: Ma ogromne znaczenie, chociaż wiele osób przekonuje się o tym dopiero po zakończeniu realizacji projektu wnętrza, już we wstępnej fazie jego użytkowania. Z reguły okazuje się, że po kilku godzinach spędzonych w pomieszczeniu pozbawionym systemów akustycznych czujemy się zmęczeni z powodunadmiernego hałasu. Szczególnie dotkliwie da się to odczuć w pomieszczeniach biurowych typu open space, gdzie wszystkie rozmowy mieszająsię z dźwiękami wydawanymi przez pracujące urządzenia tworząc nieustający szum. Wpływa to na naszą efektywność. Efekty naszej pracy są nierównomierne do wkładanego wysiłku i zaangażowania. Najskuteczniejszą pomocą w takiej sytuacji jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań akustycznych, które będą pochłaniać powstające odgłosy.

Jakie elementy powinna zawierać dobrze zaaranżowana akustyka pomieszczenia?

S. S:Przede wszystkim należy posiadać wiedzę o przeznaczeniu danego pomieszczenia. Inaczej będziemy projektowali pomieszczenia do odsłuchu systemów audioczy pomieszczenia, w których najistotniejsze jest rozumienie mowy, a inaczejgdy nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia. Najważniejszą kwestią jest umiejętność odróżnienia pochłanialności od izolacji akustycznej. Pochłanianie dźwięków ma znaczenie w obrębie pomieszczenia, w którym chcemy poprawić warunki odbioru mowy, muzyki itd. Izolacyjność natomiast będzie miała znaczenie w przypadku chęci ograniczenia migracji dźwięków między pomieszczeniami.
REKLAMA:

Czy akustyka może się podobać? Jakie możliwości aranżacyjne dają systemy akustyczne?

S. S:Do tej pory musieliśmy wybierać między pomieszczeniem zgodnym z wyznaczonym designem a jego akustyką. Głównym i odwiecznym problemem jest wybór między wyglądem wnętrza a jego funkcjonalnością, w tym „brzmieniem”. Na szczęście firma Sto wyszła naprzeciw oczekiwaniom designerów oraz inwestorów i stworzyła systemy, które udowadniają, że akustyka może dobrze wyglądać. Jesteśmy w stanie wygenerować praktycznie każdy wybrany przez klienta wzór, w każdym dostępnym kolorze, jednocześnie tworząc system, który nie będzie "widoczny" jak powszechnie dostępne,opatrzone już panele czy moduły akustyczne.

Czy architekci i projektanci chętnie sięgają po tego typu rozwiązania? Czy w tym środowisku jest duża świadomość tego zagadnienia?

S. S:Oczywiście są firmy architektoniczne specjalizujące się w projektowaniu akustyki oraz takie, dla których do tej pory nie miało to większego znaczenia - ale ze względu na łatwość stosowania oraz przystępną cenę systemów akustycznych Sto coraz większa rzesza architektów jest zainteresowana współpracą z nami.

A co ze zwykłymi użytkownikami przestrzeni? Czy oni zwracają uwagę na komfort jaki dają rozwiązania akustyczne?

S. S:Coraz częściej pojawiają się pytania płynące wprost od klientów indywidualnych. Bardzo często w opracowywanych przez biura architektoniczne projektach nie ma rozwiązań akustycznych w zakresie pochłaniania dźwięku. Z tego powodu klienci po pewnym okresie funkcjonowania w danym obiekcie zauważają dyskomfort związany przede wszystkim ze zrozumieniem mowy, wypoczynkiem a także pracą w warunkach domowych,co jest przecież coraz częściej spotykanym zjawiskiem.

Fot. STOFot. STO

I na koniec: podstawowe plusy płynące z dobrze zaaranżowanej akustyki pomieszczenia to: ….

S. S:Głównie zwiększenie naszego komfortu, a co za tym idzie naszej efektywności.Przebywanie w nadmiernie głośnych pomieszczeniach przyczynia się do braku skupienia oraz zmęczenia fizycznego. Doskonałym przykładem mogą być w tym przypadku szkoły: sale lekcyjne i aule wykładowe, w których zadbano o obniżenie czasu pogłosu, dają dużo lepsze efekty nauczania, co widoczne jest w wynikach studentów. Przeprowadzane w Wielkiej Brytanii badania udowadniają, że w sali lekcyjnej pozbawionej systemów akustycznych dzieci siedzące w czwartym rzędzie przyswajają tylko 50% informacji, które przekazuje nauczyciel. Dzieje się tak,ponieważ nie są w stanie usłyszeć dokładnie wykładu. W przypadku wszelkich szkoleń, konferencji czy narad również jesteśmy narażeni na utratę cennych informacji. Podobnie jest w szpitalach.Personel, który pracuje w hałasie generowanym przez nowoczesną aparaturę medyczną może popełniać ok. 30% więcej błędów niż było to 10 lat temu, gdy tych urządzeń nie było. Wszystko to sprawia, że systemy akustyczne stają się coraz częściej stosowane także w pomieszczeniach, w których dotychczas nie występowały, realnie przyczyniając się do zwiększenia naszej wydajności.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: STO
#czytelnia #izolacje #akustyka #sto_ispo

Więcej tematów: