Jak przeprowadzić weryfikację stanu technicznego instalacji?- krok po kroku

Podziel się:
Przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią weryfikację stanu technicznego instalacji, między innymi czyszczenia, prawidłowości działania i – w razie zapowietrzenia – sprawnego usunięcia zalegających w nich gazów.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

Krok 1

Czyszczenie grzejników - jak w przypadku wszystkich statycznych elementów wyposażenia domowych wnętrz, także i na grzejnikach, po kilku miesiącach nieużytkowania, znajdziemy sporą warstwę kurzu. Nieusunięcie zabrudzeń może skutkować ich przypaleniem i co ważniejsze – negatywnym oddziaływaniem na nasz organizm. Szczególnie w przypadku osób borykających się z alergią, unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą drażnić układ oddechowy. Pierwszym etapem przygotowań powinno być ich dokładne umycie – także w załamaniach i trudno dostępnych punktach pomiędzy modułami. W tym celu warto wykorzystać roztwór wody z płynem do naczyń i miękką gąbkę. Odkurzony grzejnik należy przetrzeć suchą szmatką. Jeśli w miesiącach letnich został zakryty firanami lub meblami, przed sezonem należy je odsunąć z jego bezpośredniego otoczenia, bowiem elementy te mogą negatywnie wpływać na cyrkulację ciepła.

Kiedy zaczną grzać?
Według norm prawnych, sezonem grzewczym nazywa się „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie dookreślają one jednak dokładnego zakresu czasowego jego trwania lub warunków atmosferycznych, które powinny być sygnałem dla zarządcy o konieczności włączenia ogrzewania. Co ważne – jest ono uruchamiane dla każdego obiektu indywidualnie, na wniosek podmiotu zarządzającego budynkiem. Warto pamiętać, że w pokojach mieszkalnych i biurowych temperatura powinna sięgać 20°C.

Krok 2

Weryfikacja stanu technicznego - dla skuteczności działania grzejników duże znaczenie ma bezawaryjność zaworów i głowicy. Nieprawidłowości funkcjonowania elementów sterujących mogą uniemożliwić otrzymanie pożądanej temperatury. – Wydajną kontrolę wykorzystywanego ciepła gwarantuje armatura termostatyczna, umożliwiająca wypracowanie w sezonie grzewczym znaczących oszczędności zużywanej energii – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki funkcji zapamiętywania ustawionych parametrów, tego typu rozwiązania zapewniają utrzymanie temperatury na zadanym poziomie, a tym samym – komfort domowników – dodaje ekspert.
REKLAMA:

Oprócz działania urządzeń, weryfikacja powinna obejmować także stan techniczny obiektu mieszkalnego – w tym szczelność okien i drzwi, poziom wilgoci czy właściwe ocieplenie budynku. Analizie warto poddać również wysokość kosztów z ubiegłego sezonu, porównując je z rozliczeniami lokatorów mieszkań o podobnym metrażu i instalacji grzewczej. Jeśli nasze rachunki znacząco przekraczają średni poziom wydatków, może to oznaczać konieczność wymiany urządzeń na bardziej oszczędne rozwiązania.

Fot. Grupa ArmaturaFot. Grupa Armatura

Krok 3

Odpowietrzanie grzejników - jeśli tuż po uruchomieniu ogrzewania, zauważymy nieprawidłowości w działaniu, takie jak: głośna praca, szumy, gwizdy, bulgotanie wody lub nierównomierne oddawanie ciepła na powierzchni urządzenia – będzie to sygnałem, że doszło do zapowietrzenia grzejników. W przypadku nowych modeli, usunięcie tego typu usterki nie będzie jednak wymagało pomocy fachowca. – Odpowietrzanie rozpoczynamy od zamknięcia dopływu wody i ustawienia zaworu grzejnikowego w pozycji zamkniętej. W tym celu należy przekręcić pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do momentu wyczuwalnego oporu – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Następnie, wylot otworka spustowego odpowietrzacza kierujemy w dół i podkładamy pod niego miskę lub wiaderko na wodę. Przy pomocy klucza odkręcamy śrubkę, umożliwiając wydobycie się zalegającego w grzejniku powietrza. Gdy gazy ulotnią się i zauważymy, że z otworka wycieka woda, zakręcamy śrubę – dodaje ekspert Grupy Armatura. Po odpowietrzeniu, urządzenie należy przetrzeć do sucha, odkręcić zawór i zweryfikować szczelność instalacji.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa Armatura
#armatura #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #poradnik #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: