Szkoła czysta na piątkę z Kärcher

Podziel się:
Utrzymanie czystości w szkole to zadanie, które składa się z wielu elementów. Sprzątania wymagają pomieszczenia klas, posadzki, meble, kuchnie, szatnie, łazienki, boiska sportowe, sale gimnastyczne etc. A przecież jest jeszcze zieleń wokół budynku, o którą także należy odpowiednio zadbać. Czyszczenie w obiekcie, jakim jest szkoła musi spełniać normy higieny oraz sprawiać, że wyposażenie i elementy budynku zachowają na długo swoją funkcjonalność.

Fot. KärcherFot. Kärcher
Kwestię utrzymania czystości w szkołach regulują w naszym kraju przepisy prawa. Między innymi mówi o tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznychi niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.). Nie jest to więc kwestia uznaniowa, ale wymóg, któremu Dyrektorzy szkółi placówek wychowawczych muszą sprostać. Jest to konieczne by uczniowie mogli pracować w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Każda placówka posiada własne, wewnętrzne normy i uregulowania dotyczące kwestii utrzymania higieny. Warto jednak zapoznać się z nowoczesnymi i profesjonalnymi sposobami czyszczenia obiektów, by uniknąć powtarzających się często błędów.

Profesjonalne, systematyczne czyszczenie i pielęgnowanie w znacznym stopniu przyczynia się do wydłużenia żywotności wykładzin podłogowych. Jest to kwestia kluczowa w czyszczeniu każdego obiektu. Dotyczy do zwłaszcza dogłębnego czyszczenia i stripowania posadzek elastycznych. Stripowanie jest procesem usuwania starego polimeru z posadzki. Te dwie metody, różnią się między sobą technologią czyszczenia i czasem czyszczenia.
REKLAMA:

Jednym z najczęściej spotykanych posadzek w szkołach jest linoleum. Ten odporny materiał charakteryzuje się wieloma cechami, które warto znać, aby prawidłowo je czyścić i pielęgnować. Linoleum jest wykładziną wytrzymałą, odporną nawet na intensywne użytkowanie. Jest to podłoże odporne na ogień, nie topi się i trudno je podpalić, a w przypadku pożaru nie wydziela trujących substancji. Jest to materiał odporny chemicznie na kwasy oraz rozpuszczalniki. Nie jest z kolei odporny na długotrwałe działanie alkaliów (zasad) o czym należy pamiętać wybierając środek czyszczący. Linoleum posiada takie właściwości antystatyczne, że brud nie przylega do niego i jest łatwy do usunięcia. Linoleum jest również najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego wykładziną podłogową. Skład podstawowy tego materiału to: mączka drzewna lub krokowa, żywica, olej lniany, CaCO3, juta oraz pigment.

Dogłębne czyszczenie/ stripowanie z użyciem szorowarki (raz na jakiś czas)
Obie metody tj. dogłębnego czyszczenia oraz stripowania zakładają użycie niskoobrotowej maszyny jednotarczowej lub szorowarki. Stripowanie linoleum jest wskazane tylko i wyłącznie wtedy, gdy chcemy usunąć starą powłokę polimeru z posadzki. W innym przypadku stripowanie może skutkować zniszczeniem polimeru.

Zacznijmy od początku, od wyboru środka czyszczącego, który idealnie nadaje się zarówno do dogłębnego czyszczenia, jak również do strippowania - RM 754 ASF marki Kärcher.Jest to uniwersalny preparat do usuwania powłok polimerowych i wosków z podłóg wrażliwych na alkalia. Charakteryzuje się krótkim czasem reakcji i posiada przyjemny zapach. Należy nakładać go na prostych odcinkach robiąc niewielkie zakładki. W tzw. czasie kontaktu środka czyszczącego z czyszczoną powierzchnią jest ona kilkakrotnie czyszczona szorowarką. W razie konieczności wskazana jest aplikacja większej ilości środka czyszczącego – tak, by zapobiec jego wysychaniu.

Bardzo dobre wyniki w usuwaniu powłok z posadzki, czyli w stripowaniu, osiąga się dzięki silnemu i równomiernemu naciskowi (do 210 g / cm²) na całej szerokości roboczej, dużej szybkości (1200 obrotów na minutę) i doskonałemu przyleganiu do podłoża (pady walcowe). Dzięki skuteczności zielonych padów walcowych oferowanych przez firmę Kärcher, które same się oczyszczają, proces stripowania jest znacznie szybszy.

Gdy cała powłoka zostanie usunięta należy odessać brudną wodę za pomocą szorowarki. Swoje zastosowanie znajdą tu maszyny Kärcher zwłaszcza szkołom można polecić optymalną cenowo i bardzo skuteczną szorowarkę prowadzoną ręcznie jaką jest model B 40 R. Dostępna w ofercie firmy jest także specjalną głowica przeznaczona do stripowania, jednak ze względu na swoja wagę może być ona zastosowana w większych modelach szorowarek. To rozwiązanie, które oszczędza czas, ponieważ praca szorowarką jest znacznie szybsza niż korzystanie z odkurzacza zbierającego wodę.

Następnie posadzkę trzeba wypłukać czystą wodą za pomocą szorowarki, stosując metodę jednoetapową (w jednym przejściu roboczym). Dzięki działaniu padów czyszczących mamy pewność, że na powierzchni nie pozostaną resztki środka czyszczącego. Posadzka musi być całkowicie sucha przed kolejnym krokiem jakim, jest nakładanie polimeru.

Czas schnięcia takiego podłoża naturalnego, jakim jest linoleum trwa minimum 12 godzin a najlepiej 24 godziny. Aby przyspieszyć proces schnięcia można zastosować dmuchawę na przykład AB 20.

1a, Nakładanie polimeru
Po wykonaniu stripowania i tym samym gruntownemu oczyszczeniu posadzki można nakładać nowy polimer. Materiał, który nakładamy powinien być dopasowany do podłoża. Przed nakładaniem należy zamieszać substancję. Nakładanie polimeru wykonujemy za pomocą specjalnego aplikatora lub szerokiego mopa. Polimer nakładać powinno się prostopadle do kierunku padania światła w pomieszczeniu. Zaleca się nakładanie dwóch warstw polimeru.

Starsze pokrycia podłogowe mają tendencję do wchłaniania znacznej części polimeru przy pierwszym nakładaniu. Po posadzce pokrytej polimerem można chodzić i nakładać druga warstwę po około godzinie (po wyschnięciu pierwszej warstwy). Po drugiej warstwie polimeru można chodzić po około 2-3 godzinach. Posadzka jest całkowicie sucha po upływie doby. Czas schnięcia jest indywidualny i zależy od temperatury i wilgotności powietrza.

Czyszczenie zachowawcze – na co dzień
Codzienne czyszczenie zachowawcze można wykonywać manualnie lub za pomocą szorowarki. Ta druga metoda jest o wiele szybsza i skuteczniejsza, tym nie mniej można także po prostu skorzystać z klasycznego mopa, licząc się z tym, że czyszczenie zajmie o wiele więcej czasu i pochłonie dużo pracy. Polecanym środkiem czyszczącym do codziennego utrzymania linoleum jest RM 780 marki Kärcher. Jest to łagodny środek, który doskonale dba o powierzchnie takie jak linoleum czy PCV. Nie zaburza on właściwości antypoślizgowych posadzki, dlatego w szczególności polecany jest do szkół (kwestia bezpieczeństwa). Zalecane stężenie roztworu roboczego tego środka to 0,5 – 3% w zależności od stopnia zabrudzenia posadzki. Korzystając z szorowarki można łatwo, metodą jednego kroku, wyczyścić znaczny obszar. Maszyna wówczas jednocześnie czyści i odsysa brudną wodę, pozostawiając posadzkę czystą i suchą.

Czyszczenie na zewnątrz
Dbałość o teren przed budynkiem to również kwestia priorytetowa. Nie chodzi tu tylko o zachowanie estetycznego wyglądu tego terenu.. Regularne zamiatanie wokół budynku zapobiega wnoszeniu brudu do środka, co jest jego najważniejszą zaletą i powodem, dla którego należy je wykonywać. Czyszczenia, a w szczególności zamiatania, wymagają też inne tereny przy szkołach takie jak place zabaw, parkingi, tereny rekreacyjne etc. Brud nagromadzony w tych miejscach może być z łatwością wnoszony na butach do budynku i zanieczyszczać korytarze oraz sale lekcyjne. Dbanie o czystość na zewnątrz opłaca się również dlatego, że późniejsze czyszczenie wnętrza budynku jest o wiele łatwiejsze. Do czyszczenia na zewnątrz można użyć zamiatarek lub wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących.

Dobór odpowiedniej zamiatarki powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością obszaru do zamiecenia:
- Zamiatarka mechaniczna o pojemności zbiornika do 30 l nadaje się do sprzątania obszaru do 300 m2,
- Zamiatarka z silnikiem (benzynowym lub akumulatorem) wyposażona w system odsysania oraz system filtracji do średnich powierzchni posprząta obszar do 1 000 m2,
- Zamiatarka z fotelem dla operatora i hydraulicznym systemem opróżniania zbiornika posprząta obszar 1500 m2 lub większy.

Poza zamiataniem można także posiłkować się urządzeniami ciśnieniowymi, które poradzą sobie z uporczywymi plamami i zabrudzeniami takimi jak mchy, porosty, odchody ptaków, guma do żucia, którą często uczniowie zapominają wyrzucić do kosza, czy resztki jedzenia. Z takimi zabrudzeniami poradzi sobie urządzenie wysokociśnieniowe bez podgrzewania wody. Urządzenie z podgrzewaniem wody da sobie rade z kolei z tłustymi zabrudzeniami, a czyszczona powierzchnia wyschnie znacznie szybciej.

Kluczową kwestią jest również odpowiedni system mat wejściowych. Maty powinny być rozmieszczone przy wszystkich wejściach, tak aby osoby wchodzące mogły otrzepać brud z butów a tym samym nie wnosić go do wnętrza budynku. Aby było to skuteczne mata powinna być długości przynajmniej czterech kroków. Maty zewnętrzne powinny posiadać szczecinę, dzięki której można na nich oczyścić każdy rodzaj obuwia także to z głębokim bieżnikiem, często noszone przez młodzież. Maty wewnętrzne mogą być delikatniejsze, tak by pozwalały usunąć resztki brudu i wilgoć. Maty należy regularnie czyścić i w przypadku ich przemoczenia wymienić na suche.

3a. Usuwanie chwastów
Walka z chwastami to ciągłe wyzwanie. Stosowanie środków chemicznych jest szkodliwe dla środowiska.. Zamiast tego warto regularnie zamiatać lub czyścić mechaniczną szczotką. Dobrze sprawdza się także gorąca woda.

3b. Zapobieganie pojawianiu się chwastów i ich usuwanie
Jeśli chcesz zapobiegać pojawianiu się chwastów, które pojawiają się w przerwach między asfaltem a krawężnikiem, regularnie zamiataj. Jest to skuteczne ponieważ nie tylko usuwa nasiona roślin, ale także kurz i brud, które w połączeniu z wodą tworzą idealne podłoże dla chwastów

Jeśli jednak chwasty już zdążyły wyrosnąć zadziałaj inaczej. Jeśli nie ma ich zbyt wiele zastosuj gorącą wodę. Woda podgrzana do 99 stopni, ma temperaturę około 92 stopnii gdy dociera do korzeni. Tak potraktowane chwasty uschną w ciągu dwóch, trzech dni.

Metoda ta może być także z powodzeniem stosowana na nawierzchniach ze żwiru, gdzie nie zdziałamy wiele zamiatarką.

Z zastosowaniem tych zasad budynek szkoły, jak i jego otoczenie będą zasługiwały zawsze na same najwyższe oceny.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kärcher
#czytelnia #narzedzie #do czyszczenie #maszyny #maszyna #karcher #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: