Plastyczna obróbka metali – podstawowe informacje

Podziel się:
Zmiana kształtów metali nie należy do prostych i tanich przedsięwzięć. W związku z tym zaczęta szukać rozwiązania, które pozwoli nieco zaoszczędzić materiał. Właśnie z tego powodu prawdziwe uznanie zyskała plastyczna obróbka metali. Jednak jak każda metoda, ma ona swoje zalety oraz wady. Zatem warto je poznać, ale również inne podstawowe informacje dotyczące plastycznej obróbki metali.

Na czym polega plastyczna obróbka metali?

Zrozumienie znaczenia plastycznej obróbki metali jest możliwe tylko wtedy, gdy ktoś dowie się, na czym właściwie polega wcześniej wspomniana metoda. Otóż warto zaznaczyć, że przede wszystkim pozwala na zmianę kształtu, ale również struktury oraz rozmiaru, jakiegoś materiału. Dzięki temu z łatwością możliwe jest stworzenie konkretnego przedmiotu, który spełni wszystkie swoje oczekiwania.

Fot. EactiveFot. Eactive
Należy także pamiętać o tym, że plastyczna obróbka metali nie byłaby możliwe bez specjalistycznych maszyn. Choć ręczna zmiana kształtu, rozmiaru lub struktury byłaby możliwa. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że czas wykonania jednego, określonego przedmiotu mógłby przedłużyć się do wielu tygodni lub nawet miesięcy. Wykorzystanie nowoczesnych technologii znacznie usprawnia cały proces, ale też pozwala na działanie na masową skalę.

Sposób działania maszyn

Jak już wcześniej zostało wspomniane, do zmiany struktury, rozmiaru lub kształtu określonego materiału, wykorzystuje się specjalne maszyny. Obecnie istnieje bardzo wiele rodzajów takich urządzeń. Stosuje się je w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Tematem tym zajmują się zwykle specjaliści jak gieciewalcowanie.pl. Ważnym kryterium jest także metoda obróbki metali, do wyboru jest na przykład walcowanie oraz kłucie.

Należałoby także zwrócić uwagę na sposób działania maszyn stosowanych do plastycznej obróbki metali. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w trakcie całego procesu przekraczana jest granica plastyczności poszczególnych materiałów. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia własności mechanicznych. Bardzo ważnym czynnikiem podczas procesu obróbki jest temperatura rekrystalizacji danego budulca. W ten sposób możliwe jest ustalenie, w jakich warunkach powinna przebiegać obróbka. Do wyboru jest na gorąco, półgorąco oraz zimno.

Zalety i wady procesu plastycznej obróbki metali

Już na samym początku zostało wspomniane, że plastyczna obróbka metali ma wiele zalet, ale również wady. Dlatego ważne jest to, by je poznać i samemu ocenić, które z nich są przeważające.

Zalety procesu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że plastyczna obróbka metali wiąże się z oszczędnością danego materiału. W porównaniu do ręcznej zmiany kształtu, rozmiaru lub struktury, skraca się również czas przygotowywania danego elementu. Niewątpliwą zaletą jest również wykonanie przedmiotów o naprawdę skomplikowanych kształtach.

Wady procesu

Jeżeli chodzi o wady, to przede wszystkim trzeba tu wymienić fakt, że cała technologia wiąże się z dużymi kosztami. Należy także pamiętać o tym, że plastyczna obróbka metali nie jest możliwa bez określonych maszyn.

forum.obud.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #maszyny #obrobka #metal #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: