Ściany szkieletowe w systemie STEICO otrzymała klasyfikację NRO

Podziel się:
Po wieloletnich badaniach Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie wydał raport klasyfikacyjny w zakresie stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne budynku. Ściana wykonana w konstrukcji szkieletowej w systemie STEICO otrzymała klasyfikację NRO (NIE ROZPRZESTRZENIAJĄCA OGNIA).

Fot. STEICOFot. STEICO
Jako przedmiot badania posłużyła ściana zewnętrzna o konstrukcji szkieletowej, wykonana przez doświadczonych technologów i doradców technicznych STEICO. Ściana została wykonana z belek dwuteowych Steicowall i STEICO LVL, wypełniona włóknem drzewnym STEICOzell i matą izolacyjną Steicoflex. Z zewnątrz zastosowano płytę STEICOprotect wykończoną odpowiednim tynkiem.

Klasyfikacja NRO to dowód na to, iż chociaż materiały drewnopochodne, podobnie jak drewno, są palne, to ich gęstość oraz mocna i zwarta struktura wydłużają czas spalania na tyle, aby ugasić pożar lub bezpiecznie ewakuować zagrożonych.

Klasyfikacja NRO uzyskana dla konstrukcji ściany w systemie STEICO daje możliwość usytuowania na działce budynków drewnianych, w taki sam sposób jak budynki murowane.
REKLAMA:

Dzięki klasyfikacji NRO można wykonywać ściany zewnętrzne tynkowane w domach mieszkalnych i w obiektach użyteczności publicznej w systemie otwartym dyfuzyjnie, który nie tylko znacznie poprawia klimat wewnątrz pomieszczeń, ale przedłuża żywotność konstrukcji i izolacji wewnętrznych. W takim systemie wykonywane są wszystkie dachy o konstrukcji drewnianej, co gwarantuje ich wieloletnią trwałość. Ściany w budynku szkieletowym również powinny umożliwiać odprowadzenie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, co zapewnia system STEICO. Nowa Polska Klasyfikacja wydana przez Instytut Techniki Budowlanej umożliwia stosowanie tego systemu, sprawdzonego na całym świecie, również w Polsce.

Ściana w systemie STEICO w trakcie badania. Fot. STEICOŚciana w systemie STEICO w trakcie badania. Fot. STEICOŚciana w systemie STEICO po badaniu. Fot. STEICOŚciana w systemie STEICO po badaniu. Fot. STEICO
***
Układ warstw ściany od strony wewnętrznej:
1. Płyta drewnopochodna konstrukcyjna grubości 15 mm lub płyta konstrukcyjna włóknowo-gipsowa o grubości nie mniejszej niż 12,5 mm lub płyta konstrukcyjna włóknowo-cementowa o grubości nie mniejszej niż 12,5 mm lub płyta konstrukcyjna gipsowo-kartonowa o grubości nie mniejszej niż 12,5 mm plus paraizolacja STEICO Multi membra 5 lub STEICO Multi renova.
2. Belka dwuteowa STEICOwall lub STEICOjoist o szerokość od 60 do 90 mm i grubości od 160 do 400 mm lub słupy STEICO LVL szerokość od 39 do 90 mm i grubości od 160 do 400 mm.
3. Izolacja STEICOfloc o gęstości od 30 do 57 kg/m3 i grubości od 160 do 400 mm lub STEICOzell o gęstości od 32 do 45 kg/m3.
4. Zewnętrzna płyta izolacyjna z włókna drzewnego STEICOprotect o gęstości od 230 do 270 kg/m3 i grubości od 40 do 240 mm.
5. Klej do zatapiania siatki o cieple spalania poniżej 3,0 MJ/kg
6. Siatka z włókna szklanego o cieple spalania poniżej 4,0 MJ/m2.
7. Preparat gruntujący pod tynk mineralny o cieple spalania poniżej 4,0 MJ/m2.
8. Tynk cienkowarstwowy silikonowy o cieple spalania poniżej 3,0 MJ/m2.
9. Farba silikonowa o cieple spalania poniżej 4,0 MJ/m2.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: STEICO
#wiadomości #do ochrona #ściany #steico

Więcej tematów: