Krok po kroku jak układać drewnopodobne płytki?

Podziel się:
Płytki drewnopodobne to nie bez powodu jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych. Ich wykorzystanie sprawia, że każde wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru oraz ciepła, a sam materiał zarówno na podłodze, jak i ścianach okazuje się niezwykle funkcjonalny – można go stosować w salonach, sypialniach, na tarasach, a nawet łazienkach. Jak jednak sprawić, aby nasza kompozycja z wykorzystaniem płytek odwzorowujących drewno była niemal nie do odróżnienia od tego naturalnego surowca? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed montażem oraz w jego trakcie.

Fot. OpocznoFot. Opoczno
Płytki drewnopodobne to synteza tradycji i nowoczesności, w której drewno określa zupełnie nową jakość aranżacji wnętrza. Płytki z rysunkiem drewna cieszą się niebywałą popularnością, nie wszyscy wiedzą jednak, jak z ich pomocą stworzyć perfekcyjny, a co najważniejsze – naturalny efekt. O czym warto pamiętać przed położeniem płytek odwołujących się do rysunku drewna?

1. Wybierz idealne płytki

Płytki inspirowane drewnem mają kształt naturalnych desek podłogowych. Możemy jednak wybierać ich wielkość. Np. oferowane przez markę Opoczno płytki Grand Wood występują w różnych, zbliżonych do naturalnych desek rozmiarach: 20x120 oraz 20x180 cm. Jakie możliwości stwarza większy format? Przede wszystkim pozwala ograniczyć liczbę spoin i nadać naszemu wnętrzu więcej przestronności. Warto zwrócić także uwagę na powierzchnię płytki drewnopodobnej. O wiele naturalniej będzie prezentować się ta ustrukturyzowana, z fakturą oddającą żłobienia prawdziwych desek (efekt ten wzmocnią także fugi o szerokości minimum 2 mm). Dobrze jest również zwrócić uwagę na tonalność – różnorodność grafik na płytce, odzwierciedlona w postaci niejednolitego ubarwienia oraz kontrastowości słojów, zapewni idealne odwzorowanie naturalnego drewna oraz sprawi, że pomieszczenie nabierze unikatowego charakteru.

2. Poznajcie się lepiej

Pracę z płytką najlepiej zacząć od sprawdzenia zawartości opakowania. Płytki posiadają różne wzory – tzw. „twarze” w ramach jednej kolekcji. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć powtarzalności naszej kompozycji i lepiej zaplanować całą aranżację. Tonalne płytki mają tę wyjątkową cechę, że nie tworzą powtarzalnych wzorów na ułożonej podłodze. Takie nieregularne płytki otwierają nam drzwi do stworzenia wyjątkowej i tym samym niepowtarzalnej kompozycji – dokładnie tak jak naturalne materiały.

3. Mieszaj, odwracaj, baw się!

Przed ostatecznym przyklejeniem płytek warto próbnie ułożyć je „na sucho”, aby dokładnie sprawdzić potencjalny wygląd naszej podłogi czy ściany. W tym przypadku możemy się również przekonać, jak prezentują się płytki układane tylko z jednego opakowania, a jaki efekt uzyskamy, mieszając je ze sobą. Podczas układania płytek tonalnych o wiele lepiej jest wymieszać płytki z kilku opakowań, a także odwracać je względem siebie o 180o. Pozwoli nam to na uwypuklenie naturalnego charakteru podłogi. Doskonale sprawdzą się tu płytki z serii Natural oraz Rustic należące do kolekcji Grand Wood Opoczno. Jeśli zaś zależy nam na stworzeniu bardziej jednolitego efektu, bez sęków i o delikatnym usłojeniu, warto sięgnąć po gresy z trzeciej linii, czyli Prime należące do tej samej kolekcji polskiego producenta. Ci, którzy chcą stworzyć jeszcze bardziej unikatową i niepowtarzalną kompozycję i poszukują niesztampowych rozwiązań mogą pokusić się o wymieszanie na jednej podłodze różnych kolorów płytek, wchodzących w skład jednej lub kilku kolekcji oraz ich wielu formatów. Taki zabieg pozwoli na pełen indywidualizm i oryginalny efekt naszej aranżacji.

Jeśli już rozplanowaliśmy ułożenie elementów, odłóżmy je na bok i rozpocznijmy montaż. Zacznijmy od całych płytek, zgodnie z zaplanowanym schematem. Rekomendowanym układem w przypadku drewnopodobnych desek jest przesunięcie – maksymalnie do 1/3 długości płytki sąsiadującej. Lepiej zrezygnować z układania tego typu produktów w tzw. cegiełkę (z przesunięciem o 1/2 długości), ponieważ w przypadku długich i stosunkowo wąskich elementów naturalne krzywizny, wynikające z procesu produkcyjnego, mogą się uwidocznić.
REKLAMA:

Praktycznie każda przestrzeń otwiera możliwości aranżacyjne z wykorzystaniem drewnopodobnych płytek. W spełnianiu wnętrzarskich marzeń pomoże zestawienie płytek gresowych inspirowanych drewnem, które odpowiedzą nawet na najbardziej wymagające potrzeby. Płytki drewnopodobne będą doskonale pasowały do salonu, stając się alternatywą dla drewnianego parkietu. W kuchni mogą przełamać monokolorowe meble, a jeśli są one właśnie drewniane – łatwo dobrać do nich odpowiedni kolor płytek, komponując w ten sposób spójną całość. Korytarz i przedpokój to miejsca, w których tradycyjne drewno narażone byłoby na nieustanną eksploatację, a gres daje nam pewność, że błoto, wilgoć czy piasek nie wpłyną na jego wygląd. A co z łazienką? Zamiana zimnych kafelków na drewnopodobne gresy sprawi, że nabierze ona odprężającego klimatu. Balkon, taras czy ogród to również miejsce na wykorzystanie płytek drewnopodobnych, ponieważ gresy z kolekcji Grand Wood od Opoczno nie wymagają impregnacji, są odporne na zmiany temperatur, mrozoodporne, a latem niepodatne na zmianę koloru przez promienie słoneczne. Wykazują niską nasiąkliwość, a chodzenie po nich jest w pełni bezpieczne – płytki Grand Wood wyróżnia klasa antypoślizgowości R10.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Opoczno
#plytka #na podloga #wnetrza #na sciany #w wewnatrz_bud #do ukladanie_plytek #opoczno #poradnik #Wykończenia ścian wewnetrznych

Więcej tematów: