Technologia Geberit SuperTube

Podziel się:
Technologia Geberit SuperTube sprawia, że instalacje kanalizacyjne nie wymagają stosowania równoległych rur wentylacyjnych.

Fot. GeberitFot. GeberitW wysokich budynkach rury wentylacyjne w instalacjach kanalizacyjnych zajmują dużo miejsca. Dzięki nowej technologii Geberit SuperTube można z nich całkowicie zrezygnować. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rur o mniejszych średnicach, przy czym ich przepustowość jest prawie taka sama, jak w tradycyjnych instalacjach. Możliwe jest również układanie bez spadku rur poziomych o długości do sześciu metrów. System Geberit SuperTube jest dostępny na rynku od kwietnia 2019 r.

Zoptymalizowane pod względem hydraulicznym dwa nowe kolana oraz kształtka Sovent stanowią podstawowe elementy technologii Geberit SuperTube, zapewniającej utrzymywanie ciągłego słupa powietrza w instalacji kanalizacyjnej.

Ciągły słup powietrza ma kluczowe znaczenie dla uzyskania dodatkowego miejsca i uproszczenia planowania instalacji kanalizacyjnych w wysokich budynkach. Jest to możliwe dzięki nowej technologii Geberit SuperTube, opartej na kształtce Geberit Sovent i dwóch kolanach, zoptymalizowanych pod kątem przepływu. To nowatorskie rozwiązanie Geberit PE Sovent powoduje, że w instalacji tworzy się ciągły słup powietrza, dzięki czemu niepotrzebne są dodatkowe rury wentylacyjne.
REKLAMA:

Fot. GeberitFot. Geberit„Kształtka Geberit PE Sovent wprawia ścieki w ruch wirowy, wytwarzając ten sposób ciągły słup powietrza w środku. Zwiększa to przepustowość, a jednocześnie umożliwia stosowanie rur o stosunkowo małych średnicach" – wyjaśnia Adam Pillich, Dyrektor ds. Produktów z firmy Geberit. „Zwykle, gdy następuje zmiana kierunku przepływu, słup powietrza zapada się, dlatego potrzebne są rury wentylacyjne. Zastosowanie naszej technologii likwiduje ten problem. Nasze nowe kolana – Geberit PE BottomTurn i Geberit PE BackFlip – zapewniają utrzymanie słupa powietrza nawet przy zmianie kierunku przepływu i umożliwiają rezygnację z rur wentylacyjnych."

Utrzymywanie kolumny powietrza przy zmianie kierunku

Dwa kolana zapewniają utrzymanie słupa powietrza nawet przy zmianie kierunku przepływu, gwarantując w ten sposób właściwą wentylację. Wbudowany w kolano Geberit PE BottomTurn rozdzielacz przepływu powoduje, przed zmianą kierunku, przekształcenie ​​przepływu pierścieniowego w pionie kanalizacyjnym na przepływ warstwowy. Dzięki temu stabilny słup powietrza jest również utrzymywany w rurociągu poziomym. Na końcu poziomej rury, dzięki specjalnej konstrukcji kolana Geberit PE BackFlip, przepływ ścieków jest ponownie zamieniany na przepływ pierścieniowy bez zakłócania słupa powietrza.

„Właściciele budynków, architekci i inżynierowie sanitarni na ogół starają się uzyskać jak największą powierzchnię mieszkalną, zatem planowanie instalacji kanalizacyjnej jest szczególnie ważne” – mówi Adam Pillich z Geberit. „Dzięki technologii Geberit SuperTube można uprościć planowanie instalacji i zaoszczędzić miejsce, ponieważ nie trzeba już montować równoległych rur wentylacyjnych."

Fot. GeberitFot. Geberit

Oszczędność miejsca i moc

Połączenie kształtki PE Sovent i nowych kolan z technologią SuperTube umożliwia inżynierom sanitarnym projektowanie rurociągów z zastosowaniem rur o znacznie mniejszych średnicach. System SuperTube sprawia, że, dzięki pozbyciu się rur wentylacyjnych, można także zmniejszyć szachty instalacyjne. Dotyczy to również przestrzeni wewnątrzsufitowej. Rury poziome, o długości do sześciu metrów, można teraz układać przy podłączaniu do rury zbiorczej w sposób ciągły, bez spadku. Oznacza to, że zawiesia sufitowe można mocować bardzo blisko stropu betonowego, osiągając dużą przepustowość – do 12 litrów na sekundę. Kolejną korzyścią dla inżynierów sanitarnych jest uproszczenie planowania ciągłego rurociągu.

Minimalizowanie nakładu pracy

Dzięki technologii Geberit SuperTube inżynierowie sanitarni będą mogli realizować instalacje kanalizacyjne bez rur wentylacyjnych. Instalatorzy również odniosą korzyści. Dzięki rezygnacji z rury wentylacyjnej i zastosowaniu rur o mniejszych wymiarach, zużyją na nie mniej materiału, a postęp robót na budowie będzie znacznie szybszy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Geberit
#czytelnia #technologie #rura #instalacje #wc #geberit #Instalacje wodne

Więcej tematów: