Drabiny ewakuacyjne, czyli sposób na bezpieczne opuszczenie budynku w razie pożaru

Podziel się:
Jak brzmi pierwsza zasada podczas pożaru? Jak najszybsza ewakuacja! Wiedzą o tym doskonale producenci drabin pionowych, mocowanych do zewnętrznych ścian dużych budynków, które często stanowią jedyną drogę ucieczki z płonącego biurowca, zakładu przemysłowego czy bloku mieszkalnego. Jak prawidłowo zaplanować drogę ewakuacyjną wykorzystującą drabinę, mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, pomostów i rusztowań jezdnych.

Nowoczesne budownictwo wypracowało wiele rozwiązań, które w najlepszy możliwy sposób zapobiegają wybuchowi pożaru i utrudniają rozprzestrzenianie ognia. Architekci wybierają zgodne z normami materiały budowlane, a także uwzględniają systemy czujników, instalacje oddymiające i zraszacze. Ostatnim elementem układanki są odpowiednio zaprojektowane drogi ewakuacji – zarówno wewnętrzne, jak i te za zewnątrz – dzięki którym mieszkańcy lub użytkownicy budynków mogą szybko i bezpiecznie opuścić zagrożony obszar. W wielu przypadkach część tej drogi prowadzi po drabinie ewakuacyjnej.

Fot. KRAUSEFot. KRAUSE

Przepisy i normy

Wszystkie drabiny będące częścią drogi ewakuacyjnej muszą być instalowane w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Fot. KRAUSEFot. KRAUSEPrzewiduje ono, że konieczne jest zapewnienie dostępu do wszystkich pomieszczeń i części budynku, które związane są z okresową obsługą maszyn i urządzeń oraz przeglądem i utrzymaniem stanu technicznego budynku. Rozporządzenie dopuszcza wykorzystanie drabin trwale zamocowanych do konstrukcji, a dodatkowe normy ustalają wymagania oraz role, jakie mają pełni.

O jakie chodzi? – Z jednej strony chodzi o zapewnienie bezpiecznej drogi ewakuacji niedoświadczonym użytkownikom działającym w sytuacji zagrożenia, pod wpływem silnego stresu. Wówczas wszystkie tego typu drabiny KRAUSE, przygotowywane są z myślą o powyższym Rozporządzeniu oraz w zgodzie z normą DIN 14094-1:2004. Z drugiej natomiast, może ona pełnić rolę urządzenia technicznego, gwarantującego szybki i bezpieczny dostęp do dachu budynku, fachowcom upoważnionym do prowadzenia na nim wszelkich prac montażowych, serwisowych i konserwacyjnych. W tym przypadku podlega normie DIN 18799-1 – mówi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, specjalizującej się w produkcji i montażu takich rozwiązań. I choć dla niedoświadczonego projektanta obie konstrukcje mogą wydawać się zbliżone, to nakładają na niego różne wymagania.

Wytyczne projektowe

O skuteczności i bezpieczeństwie drabiny stosowanej jako element drogi ewakuacyjnej decydują między innymi szczegóły projektowe oraz utrzymanie standardów wykonawczych, do których wielu inwestorów nie przywiązuje należytej wagi. – Optymalnym rozwiązaniem jest takie, które projekt urządzenia wpisuje w ogólny projekt konstrukcyjny budynku. Pozwala to przemyśleć decyzję dotyczącą lokalizacji drabiny, a tym samym wybrać najbardziej optymalne miejsce montażu. Pomaga także umiejscowić w czasie sam proces instalacji urządzenia i skoordynować go z innymi pracami budowlanymi. I wreszcie, pozwala producentowi sprzęty na czas dostarczyć jego elementy składowe, by montaż rozpoczął się zgodnie z harmonogramem – mówi ekspert.

Fot. KRAUSEFot. KRAUSE

Najważniejsze wytyczne projektowe to:

•Poziom zejścia – górna krawędź oraz ewentualny stopień zejścia muszą leżeć na poziomie zejścia;
•Szerokość szczeliny przy zejściu – jeśli szczelina między krawędzią powierzchni zejścia a stopniem jest większa niż 75 mm, należy zmniejszyć ją poprzez zamontowanie stopnia zejścia;
•Kosz ochronny – jeśli drabina ma powyżej 3 metrów wysokości, konieczne jest zastosowanie pałąków ochronnych zabezpieczających przed upadkiem;
•Zakrzywione poręcze zejścia – aby ułatwić niedoświadczonym użytkownikom wejście na drabinę, należy zastosować zakrzywione poręcze zejścia o głębokości poręczy 500 mm;

Dobrze zaplanowany montaż

Kolejnym szczegółem, który decyduje o bezpieczeństwie użytkowników drabiny ewakuacyjnej, jest jej montaż. – Najlepiej, gdy wszystkie związane z nim kwestie, takie jak umiejscowienie konstrukcji na ścianie budynku, system mocowań oraz ekipa montażowa, określone są projekcie konstrukcyjnym budynku. Ograniczamy wówczas ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, które mogą opóźnić instalację lub nawet ją uniemożliwić – przestrzega Marek Banach. Niezależnie od tego, kto realizuje montaż drabiny, zawsze konieczny jest odbiór techniczny zainstalowanego urządzenia, który odbywa się w obecności ekipy montującej. Do tego prace montażowe urządzenia, jako część prac budowlanych, muszą być także potwierdzone protokołem odbioru, podpisanym przez kierownika budowy, oraz zatwierdzone przez odpowiednie organy kontrolne.

Fot. KRAUSEFot. KRAUSE

Regularny serwis i aprobata straży pożarnej

Specjaliści KRAUSE przykładają szczególną wagę do bezpieczeństwa projektowanych przez siebie urządzeń. Dlatego, by jak najdłużej służyły one użytkownikom, zalecają wykonywanie regularnych przeglądów oraz prac serwisowych, obejmujących nie tylko samą konstrukcję, ale także punkty mocowania, stabilność podłoża i otoczenie drogi ewakuacyjnej.
REKLAMA:


Nawet najlepiej zaprojektowana drabina ewakuacyjna wymaga strażackiego oka, dlatego zawsze zaleca się zasięgnięcie opinii służb ratownictwa pożarowego. Konsultacji z odpowiednimi służbami warto dokonać nie tylko przed włączeniem urządzenia do użytkowania, ale także regularnie, przez cały okres eksploatacji budynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#maszyny #krause #z zewnatrz_bud #z docieplanie #promowany_maszyny #z tynkowanie #z mocowanie #poradnik #Meble techniczne

Więcej tematów: