newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 13 lipca 2020
19.05.2020r...

Rury w instalacji wodnej – jakie wybrać?

Zanim zaczniesz układać instalację wodną w swoim domu, musisz zdecydować, z jakiego materiału będzie ona wykonana. Takie kwestie jak np. średnica rur zawarta jest w projekcie wykonawczym, jednak nie zawsze znajdziemy tam informacje na temat materiału, z jakiego mają być wykonane sieci przesyłowe. Zobacz jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne rodzaje rur i jakie mają one wady i zalety.
fot. Synco.pl
fot. Synco.pl

Rury miedziane w instalacji wodnej

Rury miedziane są cięższe niż te wykonane z tworzyw sztucznych, ale lżejsze od rur stalowych. Ich dużą zaletą jest to, że są odporne na zmienną temperaturę, dzięki czemu się nie odkształcają. Co więcej, wytrzymają też wysokie ciśnienie wody oraz promieniowanie UV. W rurociągach miedzianych nie zbiera się kamień oraz mikroorganizmy. To bardzo ważne, szczególnie jeśli z wody, która miałaby przepływać przez rury, będą codziennie korzystać domownicy. Rur z miedzi nie zaleca się jednak stosować tam, gdzie woda jest miękka, ponieważ działa ona negatywnie na miedź. Do tego rury miedziane mogą korodować – szczególnie w terenach górskich, gdzie woda jest miękka i zawiera duże ilości CO2.

Cena miedzi jest prawie o połowę droższa, niż cena stali. Trzeba jednak pamiętać o tym, montaż rur miedzianych jest tańszy. Równoważy to koszty, jednak zdecydowanie się na rurociągi miedziane zawsze będzie nieco droższe. Rury z miedzi miękkiej można w łatwy sposób profilować. Zmniejsza to liczbę łączeń i skraca czas całej pracy. Ten rodzaj miedzi nie jest jednak odporny na uszkodzenia mechaniczne. Rury półtwarde są bardziej odporne na uszkodzenia, a niezbyt duże odcinki można giąć przy pomocy specjalnych narzędzi. Rury twarde nie nadają się całkowicie do zginania, jednak są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do miejsc narażonych na uszkodzenia i odkrytych np. do kotłowni.

Rury z tworzywa sztucznego w instalacji wodnej

Jedną z głównych zalet rur z tworzywa jest to, że są lekkie, przez co łatwo się je transportuje i montuje. Są odporne na korozje w przeciwieństwie do rur miedzianych i stalowych. Nie tworzą się wewnątrz nich osady, jednak są podatne na rozwój bakterii. Istnieją jednak rury z tworzyw, które odporne są na rozwój złej flory bakteryjnej. Rury z tworzywa sztucznego nie przenoszą drgań i dobrze tłumią szum. Są obojętne chemicznie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w instalacji wodnej. Ich montaż jest stosunkowo prosty i może sobie z nim poradzić nawet osoba, która nie ma w tym zbyt dużego doświadczenia.
--
REKLAMA:
--
Rury z tworzywa przez to, że nie są twarde, wymagają zamocowania do ściany. Dzięki temu nie będą ulegać odkształceniom. Istnieje wiele rodzai rur z tworzywa, które różnią się właściwościami oraz wykorzystanym podczas ich produkcji materiałem. Warto zwrócić uwagę na ich specyfikację oraz producenta. Firmy z wieloletnim doświadczeniem produkują wytrzymałe rury, które są bezpieczne i sprawdzą się w instalacjach wodnych. Rura preizolowana syncopex to przykład wykorzystania innowacyjnej technologii w oparciu na wieloletnim doświadczeniu. Możesz ją stosować podczas budowy instalacji wodnej w domu, mając przy tym pewność, że to dobry wybór.

Kupując komponenty do budowy instalacji, możesz skorzystać z oferty sklepów internetowych https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/ lub hurtowni i sklepów budowlanych. Zarówno rury miedziane, jak i te z tworzyw sztucznych sprawdzą się w instalacji. Rodzaj powinieneś dopasować do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań względem instalacji.

źródło: Synco.pl

Artykuły podobne:

d