Czas rozwiać mity wokół inteligentnego ogrzewania

Podziel się:
Inteligentne urządzenia wspierające ogrzewanie są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków jeśli chodzi o rozwiązania smart home (Raport o budowie domów, Oferteo 20191). Michał Sroka, menadżer sprzedaży Netatmo na Europę Środkowo-Wschodnią opowiada o ich popularności oraz rozprawia się z wątpliwościami jakie mogą pojawić się przed zakupem.

Fot. NetatmoFot. NetatmoFot. NetatmoFot. Netatmo

Dlaczego rozwiązania inteligentnego ogrzewania są tak chętnie wybierane przez użytkowników?

- Wydatki przeznaczane na energię i ogrzewanie mogą stanowić nawet połowę kosztów utrzymania domu czy mieszkania2. Naturalne jest więc szukanie sposobów obniżenia ich. Urządzenia takie jak inteligentne termostaty czy głowice na kaloryfery nie tylko korzystnie wpływają na komfort użytkowników, ale również gwarantują oszczędności.

Michał Sroka. Fot. NetatmoMichał Sroka. Fot. Netatmo

Jakie to oszczędności?

- Inteligentne urządzenia grzewcze pozwalają ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Zdalne sterowanie umożliwia dostosowanie poziomu ogrzewania z dowolnego miejsca. Na przykład można zwiększyć ogrzewanie kiedy dzieci wracają do domu wcześniej niż przewidywaliśmy. Dodatkowo niektóre inteligentne rozwiązania pozwalają, dla większego komfortu, tworzyć harmonogramy oparte na codziennych zwyczajach.

Optymalne użytkowanie systemu grzewczego redukuje zużycie energii, przynosząc oszczędności. Zgodnie z badaniami firmy Netatmo, aż 3 na 4 użytkowników technologii inteligentnego ogrzewania odnotowało niższe rachunki za energię (Badanie satysfakcji klientów Netatmo 2018).

Fot. NetatmoFot. NetatmoFot. NetatmoFot. Netatmo

Czy klient poradzi sobie sam z instalacją inteligentnego ogrzewania?

- Instalacja inteligentnych urządzeń różnych producentów różni się między sobą. Niektóre firmy dążą do tego, aby wszyscy użytkownicy mogli je zainstalować w łatwy sposób, bez konieczności wzywania specjalisty. Na przykład tworzą w tym celu specjalne poradniki wideo, przeprowadzające krok po kroku przez proces instalacji, bez potrzeby zdobywania dodatkowej wiedzy eksperckiej. Odkręcenie starej głowicy na kaloryferze i instalacja nowej to kwestia kilku minut. Co więcej, nie wymaga nawet wyłączania ogrzewania. W większości przypadków bardzo proste jest instalowanie aplikacji i konfiguracja urządzenia.

Fot. NetatmoFot. Netatmo

Jak duże doświadczenie w obsłudze urządzeń elektronicznych jest potrzebne?

- Nawet użytkownicy, którzy nie mają obycia z nowymi technologiami, przekonują się, że w rzeczywistości obsługa urządzeń inteligentnego ogrzewania jest banalnie prosta. Wystarczy jedynie smartfon, laptop lub komputer stacjonarny i aplikacja. Za pomocą tej ostatniej ustawia się podstawowe parametry, jak np. jaką temperaturę chcemy mieć w poszczególnych pomieszczeniach o określonych porach lub o której godzinie ogrzewanie ma zostać wyłączone lub zredukowane. Część aplikacji, np. Netatmo Energy, jest dostępna również w języku polskim co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzeń. Niektórzy producenci oferują poza zdalnym sterowaniem również możliwość ręcznego dostosowania ustawień ogrzewania.

Fot. NetatmoFot. Netatmo

Czy urządzenia inteligentnego ogrzewania współpracują ze starszymi instalacjami?

- Firmy, które tworzą produkty smart home, doskonale zdają sobie sprawę, że bardzo duża część domów oraz mieszkań wyposażona jest w kilkudziesięcioletnie instalacje grzewcze. Dążą zatem do tego, aby urządzenia mogły współpracować z możliwie największą liczbą instalacji. W zestawach zawierających np. głowice termostatyczne znajduje się komplet adapterów, które umożliwiają dopasowanie sprzętu do 90% grzejników na gorącą wodę. Na naszej stronie internetowej można sobie sprawdzić wcześniej czy dane urządzenie jest kompatybilne z zamontowanym w mieszkaniu kaloryferem.
REKLAMA:

Czy dane gromadzone przez inteligentne rozwiązania są bezpieczne?

Prywatność i ochrona danych użytkowników jest ważnym aspektem branym pod uwagę przy tworzeniu nowych rozwiązań inteligentnych. Urządzenia Netatmo gromadzą tylko te dane, które faktycznie mogą pomóc w zwiększeniu komfortu użytkowników. Na przykład inteligentny termostat nie potrzebuje do działania informacji o tym, jak nazywa się użytkownik, ile ma lat czy gdzie pracuje. Zapisywane informacje są dodatkowo szyfrowane, a urządzenia otrzymują regularne aktualizacje oprogramowania poprawiające bezpieczeństwo bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Więcej informacji na stronie: https://www.netatmo.com/pl-pl/energy
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Netatmo
#czytelnia #instalacje #ogrzewanie #raport #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: