Kupić czy wynająć rusztowanie - co się bardziej opłaca?

Podziel się:
Rusztowanie to sprzęt niezbędny do realizacji wszelkich prac remontowo-budowlanych, ale wykorzystywane jest także przy pracach konserwacyjnych, konserwatorskich, wyburzeniowych. Rusztowania mają także zastosowanie podczas imprez plenerowych, koncertów czy przedstawień teatralnych. Rusztowanie przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo wykonania prac i krótszy czas ich realizacji. Firmy i indywidualni inwestorzy zawsze stają przed dylematem, kupić czy wynająć? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, postaramy się je przybliżyć.

rusztowanie

 

Co trzeba wiedzieć o rusztowaniu

Rusztowanie to konstrukcja tymczasowa składająca się gotowych elementów ramowych oraz metalowych podestów (drewniane to obecnie rzadkość). Rusztowanie montowane jest przed rozpoczęciem prac, a potem demontowane. Można używać go wielokrotnie.

Montażu rusztowania mogą dokonywać tylko pracownicy, którzy odbyli odpowiednie przeszkolenie zgodne z zasadami BHP. Odbioru technicznego dokonuje kierownik budowy lub inny pracownik posiadający odpowiednie uprawnienia.

Rusztowanie musi zapewniać bezpieczeństwo pracownikom oraz osobom przebywającym w jego pobliżu. Cała konstrukcja musi być bardzo stabilna, czyli dobrze połączona z podłożem i ścianami budynku, co zapewni jej odporność na silne i niespodziewane podmuchy wiatru.

Rusztowanie

Kiedy kupić a kiedy wynająć?

Rusztowania nie są tanie, ich cena zależy od jego konstrukcji, materiału, ilości elementów, producenta. Każdy kto musi zastosować rusztowanie staje przed wyborem zakupu lub wynajmu rusztowania.

 

 

 

Zalety i wady wynajmu rusztowania

Wynajem rusztowań to zdecydowanie rozwiązanie kierowane do prywatnych inwestorów lub małych i średnich firm. Z punktu widzenia ekonomicznego nie ma to uzasadnienia. Amortyzacja zakupu rusztowania trwałaby latami.

Wynajem rusztowania jest znacznie korzystniejszy, jego koszty możemy zaliczyć do bieżących kosztów działalności i dzięki temu obniżyć zobowiązania podatkowe. Korzyści jest znacznie więcej, do najważniejszych należą:
- płacimy tylko za realny koszt wykorzystania,
- rusztowanie można dopasować do aktualnych potrzeb,
- za montaż rusztowania odpowiada firma,
- nie ponosimy kosztów magazynowania.

Firmy wynajmujące rusztowania najczęściej uzależniają koszt wynajmu rusztowań od czasu, im jest on dłuższy, tym cena z 1 dzień jest mniejsza. To pozwala na optymalizację kosztów całej inwestycji.

Wynajem rusztowań to także mniejsze obowiązki i odpowiedzialność. Firma zajmująca się wynajmowaniem rusztowań najczęściej oferuje także ich montaż i rozbiórkę oraz zapewnia pracowników z odpowiednimi uprawnieniami.

W przypadku wynajmu można dostosować rodzaj rusztowania do aktualnych potrzeb. Podczas malowania wnętrz z zupełności sprawdzą się rusztowania warszawskie, przy wykonywaniu elewacji należy postawić na rusztowania elewacyjne.

Zobacz szczegóły: https://rusztowania123.pl/

Budowa

 

 

 

 

Zalety i wady kupna rusztowania

Zakup rusztowań wiąże się z dużym wydatkiem, jest on opłacalny dla firm, które realizują dużą ilość zleceń budowlanych. Własne rusztowania zapewniają im całkowitą niezależność w realizacji zleceń. Po zakończeniu jednego, można rusztowanie przewieźć na realizację kolejnych budynków. Duża ilość elementów rusztowania pozwala na równoczesne realizowanie prac budowlanych przy kilku budynkach. Dla wykonawcy to ewidentne korzyści, zwłaszcza w przypadku spiętrzenia pracy.

Zakup rusztowań wiąże się nie tylko z zakupem sprzętu, ale także odpowiednim przeszkoleniem pracowników. Tylko ci posiadający odpowiednie uprawnienia mogą je montować. Za bezpieczeństwo BHP odpowiada kierownik budowy i właściciel rusztowania.

Zakup konstrukcji rusztowania to wiąże się także z koniecznością ich magazynowania w okresie, kiedy prace budowlane nie są wykonywane. Można do tego wykorzystać własne hale magazynowe lub wynająć dodatkową powierzchnię. To drugie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Posiadanie własnego sprzętu budowlanego to także obowiązek jego odpowiedniej konserwacji, dzięki temu będzie służył znacznie dłużej. Przede wszystkim wszystkie elementy należy oczyścić z pozostałości farb i zapraw murarskich. Im szybciej, tym lepiej. Usunięcie suchej farby, tynku lub wapna jest trudne i wymaga wiele czasu i dużego nakładu pracy.

Rozstrzygnięcie kwestii zakupu czy wynajęcia rusztowania musimy dokonać samodzielnie biorąc pod uwagę przede wszystkim potrzeby firmy i koszty związane z wyborem każdego z rozwiązań. Kupno rusztowania, choć wysokie, to jednak wiąże się z wydatkiem jednorazowym. W przypadku budowy domu, lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wynajem rusztowania na kilkanaście dni.

REKLAMA:

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #maszyny #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: