Koparko-ładowarki – jak bezpiecznie korzystać z tych maszyn?

Podziel się:
Koparko-ładowarki, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia, które jednocześnie spełniają funkcję koparki, jak i ładowarki. Tego typu maszyny przeznaczone są do robót ziemnych. Ich wytrzymała i stabilna konstrukcja sprawia, że są odporne na dynamiczne obciążenia oraz charakteryzują się dużym udźwigiem oraz siłą wyrywającą.

Fot. MAXBUD1Fot. MAXBUD1
Obecnie koparko-ładowarka ze względu na spore możliwości jest jedną z najchętniej używanych maszyn budowlanych. Jak bezpiecznie korzystać z tego urządzenia, aby nie straciło na swojej skuteczności? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Obsługa koparko-ładowarki

Zgodnie z polskim prawem, a konkretniej z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2011 roku, koparko-ładowarkę może obsługiwać wyłącznie osoba, która uzyskała stosowne uprawnienia. Operatorem tych maszyn może zostać jedynie osoba, która ukończyła 18 rok życia, ma przynajmniej podstawowe wykształcenie oraz aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykluczających z obsługi urządzenia.

Uzyskanie uprawnień wiąże się z ukończeniem szkolenia oraz zdaniem państwowego egzaminu przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. To nierzadko spore koszty, w szczególności, jeśli chcesz zapisać swoich pracowników na taki kurs, ale tylko w ten sposób możesz zapewnić optymalne warunki bezpieczeństwa w trakcie pracy.

6 zasad bezpiecznej eksploatacji koparko-ładowarki

We wcześniejszej części artykułu dowiedziałeś się, że koparko-ładowarki mogą obsługiwać jedynie uprawnione do tego osoby. To jednak niejedyna zasada, której należy przestrzegać, aby bezpieczniej eksploatować maszynę.

Praca na koparko-ładowarce wymaga od pracownika założenia kasku ochronnego oraz odpowiedniego stroju roboczego, który przystosowany jest do warunków pracy. Zanim operator uruchomi maszynę, powinien wykonać cztery istotne czynności. Jego obowiązkiem jest przeprowadzenie testu hamulca parkingowego, uzupełnienie zbiorniku paliwa, ustawienie tylnych kół na wprost oraz sprawdzenie, czy w obszarze pracy nie znajdują się postronne osoby. W sytuacji, w której pracownik stwierdzi jakąkolwiek nieprawidłowość w funkcjonowaniu maszyny, musi przerwać pracę oraz zgłosić usterkę przełożonemu.
REKLAMA:

Co jeszcze jest istotne? W kabinie nie można przewozić dodatkowych osób. Nie wolno też zdejmować zabezpieczeń, przenosić ładunku nad kabiną bądź przekraczać maksymalnego udźwigu.

Niezwykle ważne jest także zachowanie bezpiecznych odległości oraz reagowanie na znaki ostrzegawcze. Po zakończeniu pracy operator powinien zablokować dźwignię sterowania i zabezpieczyć maszynę.

Wynajem koparko ładowarki

Chcesz skorzystać z usługi wynajmu koparko-ładowarki? Szukasz sprawdzonej firmy oferującej wysokiej klasy sprzęt? Sprawdź ofertę MAX-BUD1! To firma z wieloletnim doświadczeniem, która świadczy podstawowe i zaawansowane usługi koparko-ładowarką oraz wynajmuje sprzęt o różnych parametrach. Co więcej, istnieje również możliwość wynajmu koparko ładowarki wraz z operatorem. To doskonała alternatywa dla klientów, którzy nie mają pracowników z potrzebnymi uprawnieniami, a mimo wszystko chcą skorzystać z zalet koparko-ładowarek i z ich pomocą w szybki i bezpieczny sposób wykonać niezbędne prace na budowie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #maszyny #maszyna #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: