Precyzja w ubraniu, komfort w działniu, czyli dobór stroju jako klucz do wygodnej i bezpiecznej pracy

Podziel się:
Rozwijana metrówka to obowiązkowa pozycja wśród narzędzi pracy zarówno domowych majsterkowiczów, jak i stuprocentowych profesjonalistów. Przyda się jednak nie tylko do wymiarowania na „froncie robót”, ale także przed wizytą w sklepie odzieżowym. Odpowiednio sprawdzone, kluczowe parametry ciała w połączeniu z kilkoma wartymi zapamiętania poradami pozwolą odpowiednio dobrać rozmiar ubrania, w którym wykonywanie pracy będzie komfortowe, a przez to także bezpieczniejsze.

Fot. BlakladerFot. Blaklader

Jak się zmierzyć?

Podstawowe „zdjęcie miary” użytkownika –zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – oznacza zmierzenie czterech kluczowych parametrów ciała. – Należy zacząć od obwodu klatki piersiowej, mniej więcej na linii sutków. Niżej, w najwęższym miejscu tułowia, sprawdzamy obwód talii, a w razie potrzeby – ewentualnie także pasa, około 1 cm poniżej pępka. Zostaje jeszcze obwód bioder, mierzony wokół pośladków w najszerszym ich obwodzie, i na koniec – długość nogawki, określana przez odległość od krocza do pięty – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.
REKLAMA:

Dysponując opisanymi wyżej parametrami, można przystąpić do wybierania stroju w oparciu o tabelę rozmiarów producenta, potocznie zwaną „rozmiarówką”. W przypadku Blaklader została ona stworzona na podstawie ponad 50-letniego doświadczenia w produkcji odzieży roboczej, testowanej na bieżąco przez współpracujących z firmą użytkowników. Dzięki temu producent może dziś poszczycić się dostępnością aż 38 sprawdzonych rozmiarów męskich i 19 damskich, w przypadku których dodatkowo występują spodnie w wersjach dostosowanych do potrzeb kobiet w ciąży.

Fot. BlakladerFot. Blaklader

Dokładne dopasowanie

Trudno wyobrazić sobie zakup idealnie skrojonego ubrania bez uprzedniej przymiarki. Przystępując do niej, warto uwzględnić mierzenie stroju jako całości – zwłaszcza w przypadku uniwersalnych w całorocznym stosowaniu kurtek i płaszczy, które powinny zapewniać taki sam komfort użytkowania zarówno, gdy są założone na grubszą, jesienno-zimową warstwę stroju, jak i wtedy, gdy narzucamy je na samą bieliznę jedynie dla osłonięcia przed letnim deszczem czy wiatrem. – W tym kontekście istotna jest zwłaszcza elastyczność zastosowanych materiałów. Należy dokładnie sprawdzić, czy zapewnia odpowiedni margines rozciągliwości, aby strój odpowiednio przylegał do sylwetki, nie będąc zbyt luźnym bądź zbyt obcisłym – podkreśla Grzegorz Marcinkowski.

Fot. BlakladerFot. Blaklader
W dopasowaniu ubrania pomocne są też praktyczne detale, takie jak podwijane nogawki i rękawy z rzepami, ściągacze, szelki czy pasy. Jeśli tego typu rozwiązania nie są częścią stroju, warto sprawdzić możliwość ich dobrania. Bo dobrze dopasowany i jednocześnie odpowiednio elastyczny strój odwdzięczy się podczas pracy tak jak każde dobre narzędzie – wygodą i bezpieczeństwem użytkownika.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blaklader
#czytelnia #ochrona #odziez_bhp #do ochrona #Ochrona - tematy pozostałe

Więcej tematów: