Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru systemu komunikacji dachowej?

Podziel się:
Planując budowę dachu najczęściej rozważamy to, jaki powinien mieć on kształt, kolor i oczywiście jakim będzie pokryty materiałem. W powszechnej świadomości coraz częściej funkcjonują też kwestie jego wytrzymałości, szczelności czy akustyki. Jednak wszelkie akcesoria dachowe zazwyczaj traktowane są jako dodatek, który ewentualnie możemy, ale wcale nie musimy zamontować. Tymczasem wiele z nich odgrywa rolę wręcz niezbędną dla bezpieczeństwa całej konstrukcji. I właśnie o tym, jak ważne są dodatkowe elementy składające się na system komunikacji dachowej i o wielu innych aspektach z nim związanych rozmawiamy z Panem Michałem Kacprzakiem, Product Managerem ds. Akcesoriów Dachowych oraz kierownikiem Akademii CREATON w firmie CREATON Polska.

 Michał Kacprzak, Product Manager ds. Akcesoriów Dachowych w CREATON Polska Fot. Creaton Michał Kacprzak, Product Manager ds. Akcesoriów Dachowych w CREATON Polska Fot. Creaton

1. Dzień dobry. Na wstępie zapytam Pana za co system komunikacji na dachu odpowiada i co dzięki jego instalacji zyskujemy, gdyż zaryzykuję stwierdzenie, że ogólnie „wiemy o co chodzi”, ale w szczegółach już nie do końca.

Dzień dobry, tak system komunikacji dachowej jest niestety traktowany troszkę po macoszemu. Generalnie inwestorzy mają świadomość, że pomaga on w sprawnym poruszaniu się po dachu, jednak bardzo często uważają, że czynności tych dokonują specjaliści, np. kominiarze, którzy nie mają z tym żadnych problemów. A elementy komunikacji zapewniają nie tylko wygodę poruszania się, ale też bezpieczeństwo osób, które wchodzą na dach.
 Fot. Creaton Fot. Creaton
Na dodatek takich osób może być całkiem sporo. Pomijając wspomnianych kominiarzy, którzy dokonują przeglądu instalacji kominowych przynajmniej raz do roku, na dach wchodzą też dekarze w celu dokonania drobnych napraw, monterzy anten, instalatorzy OZE, kontrolerzy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, ekipy czyszczące, a często i sami właściciele domów, np. w celu usunięcia zwałów śniegu czy brył lodu. Ponadto dość istotnym wydaje się fakt, że większość prac odbywa się w okresie jesienno-zimowym, kiedy w wyniku opadów deszczu, zamarzania oraz odtajania powierzchni, poruszanie jest jeszcze bardziej niebezpieczne i obarczone ryzykiem odniesienia poważnych kontuzji.

2. Z tego co Pan mówi wynika, że warto zadbać o swobodę poruszania się na dachu.

Nie tylko warto, ale nawet trzeba. W tym miejscu chciałbym poruszyć dość istotną kwestię. Naprawdę bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że za bezpieczeństwo ludzi wykonujących prace na całej naszej posesji odpowiadamy prawnie. A na dodatek, gdy pracownik taki uzna, że nie ma zapewnionych odpowiednich warunków dla własnej ochrony, może po prostu odmówić wejścia na dach i wykonania zleconej czynności.

3. Czyli system komunikacji dachowej zdecydowanie powinniśmy uwzględnić w naszych planach budowy dachu. A co dokładnie wchodzi w jego skład?

Są to ławy, stopnie i pomosty kominiarskie, drabiny i wyłazy dachowe, a także systemowe dachówki bazowe. Każdy element ma swoje przynależne zadania i rozmieszczony jest w różnych częściach dachu. Jednak decyzje o tym, który użyć, w jakiej ilości i gdzie, powinniśmy skonsultować z ekipą dekarską, a najlepiej jeszcze wcześniej z architektem. Ich funkcje oraz sposób montażu uzależnione są od rodzaju dachu, zarówno pod względem wybranego pokrycia jak i konstrukcji (np. kąta nachylenia) czy też rozmieszczenia na nim innych elementów.

4. Każdy system komunikacji dachowej dostosowany jest chyba do konkretnych dachówek, czy tak? Nie ma rozwiązań uniwersalnych?

Owszem są. Dopasowane tak, by były kompatybilne z wieloma rodzajami pokryć. I to rozwiązanie, głównie ze względu na niską cenę produktu, jest dość popularne. Czasami promują go też dystrybutorzy produktów dachowych, gdyż sprzedaż takich systemów, ograniczających stany magazynowe, leży w ich interesie. Jednak uniwersalność produktów powoduje, że ich elementy montażowe nie zawsze są idealnie dopasowane do dachówek, które muszą być przy tym modyfikowane (szlifowanie i przycinanie), co może powodować rysy oraz pęknięcia i w rezultacie negatywnie obić się na trwałości i szczelności dachu. Dodatkowo mechaniczna ingerencja osłabia wytrzymałość dachówek na obciążenia. Istotną wadą systemów uniwersalnych, przynajmniej dla części klientów, może być też ich dość toporny wygląd zakłócający estetykę dachu. Warto też wspomnieć o konieczności prowadzenia skomplikowanego montażu, wymagającego użycia dodatkowych materiałów, który wpływa na wzrost ceny usług. W momencie zakupu, inwestorzy skuszeni niską kwotą często nie zdają sobie sprawy, że tę różnicę, a przynajmniej znaczną jej część, będą musieli wydać przy instalacji takiego systemu. Dużo mniej popularne i na pierwszy rzut oka wyraźnie droższe, ale całkowicie pozbawione wspomnianych wad są systemy dedykowane do konkretnych modeli dachówek. Dobrym przykładem jest aluminiowy system komunikacji marki CREATON, który stanowi kompleksowe uzupełnienie całej oferty. Cechuje go wykonanie z najwyższej jakości trwałego duraluminium, specjalnie opracowana konstrukcja zapewniająca maksymalne bezpieczeństwo użytkowania (zastosowano opatentowane systemy asekuracyjne), prosty i szybki montaż, który nie wymaga użycia łaty pośredniej, szeroki wachlarz zastosowań i dbałość o każdy detal. Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, skomponowany z wykorzystanym pokryciem sprawi, że cały dach będzie wyglądał niezwykle elegancko.

 Fot. Creaton Fot. Creaton

5. Wspomniał Pan o duraluminium. Przybliżmy może czytelnikom na czym polega różnica materiałów, z których wykonane są systemy komunikacji i jaki ma to wpływ na ich właściwości użytkowe?

W systemach uniwersalnych do wyprodukowania poszczególnych elementów używa się stali. Ten materiał jest niestety podatny na korozję, która powoduje zdecydowane pogorszenie wytrzymałości produktu. Aby tego uniknąć niezbędne może okazać się ponowne malowanie, gdyż korzystanie ze stopni, ław i pomostów powoduje ścieranie powłoki ochronnej. Cierpi na tym również estetyka dachu. Rdzewiejące elementy stalowe sprawiają, że na połaci pojawiają się widoczne odpryski farby i plamy. Wykazują się też małą odpornością na chociażby ptasie ekskrementy, których na dachu raczej trudno uniknąć. Z kolei duraluminium używane do produkcji systemów komunikacji dachowej CREATON jest stopem metali, który posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną i długi okres użytkowania (stosowany jest np. w lotnictwie, w przemyśle stoczniowym, a nawet kosmicznym). Dodatkowo pokrywany odpowiednią farbą akrylową jest wyjątkowo odporny np. na działanie promieni UV.

6. Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Proszę jeszcze na koniec powiedzieć, na co inwestor powinien dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze danego systemu komunikacji dachowej.

Istotne na pewno są zabezpieczenia asekuracyjne wprowadzane dla bezpieczeństwa użytkowników, jak np. powłoka antypoślizgowa. Ich właściwy poziom zapewnią też stabilne materiały, których wartość ocenić możemy na podstawie przyznanych atestów określonych przez wymagane normy surowcowe i budowlane (Europejska EN516:2006 – znak CE, Polska PN-EN 516). Ponadto, jak zresztą w przypadku wielu innych produktów, ważna jest marka producenta, poparta odpowiednią renomą i dobrą opinią. A dach jest szczególną konstrukcją, mającą istotny wpływ na stan całego budynku, więc wszystkie materiały użyte do jego budowy powinny charakteryzować się dobrą jakością, którą zapewnić mogą firmy o ugruntowanej pozycji. Warto więc posiadać niezbędną wiedzę na temat tego co i kto proponuje. A najlepiej zapytać fachowców. Każdy dach montują ludzie, którzy przebywają na nim codziennie, bezpośrednio doświadczając ryzyka związanego z wykonywaną pracą. Dlatego doświadczony dekarz będzie znał odpowiedź na pytanie, co zrobić, by nasz dach był solidny, ładny ale też odpowiednio zabezpieczony.

Bardzo dziękuję za rozmowę




REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Creaton
#czytelnia #dachy #dach #wywiad #Creaton #Dachy - tematy pozostałe

Więcej tematów: