Rodzaje klimatyzatorów — kiedy, jaki wybrać?

Podziel się:
Do niedawna klimatyzatory był urządzeniami, które instalowano w dużych firmach czy sklepach. W naszym kraju, w okresie letnim, temperatura z roku na rok jest coraz wyższa, dlatego wielu z nas zastanawia się nad montażem klimatyzacji także w swoich domach.

klimatyzacja w biurze

Co więcej, klimatyzacja pozwala nam się nie tylko ochłodzić, ale również ogrzać w zimne dni, a to sprawia, że sprzęt ten bywa niezawodne przez cały rok. Na rynku znajdziemy różne rodzaje klimatyzatorów. Jaki więc wybrać do biura, a który będzie najlepszy w domu jednorodzinnym? Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzacji i wybierz odpowiednią dla siebie!

REKLAMA:

 

Jak działa klimatyzacja?

Człowiek najlepiej będzie się czuł w temperaturze ok. 20 stopni i wilgotności w granicach 40% do 60%. Klimatyzacja może regulować temperaturę w pomieszczeniu na dwa sposoby, chłodząc je lub grzejąc. Pozwala również na utrzymanie optymalnej wilgoci we wnętrzu budynku.

Dodatkowo usuwa czynniki chorobotwórcze i oczyszcza powietrze. Urządzenie pobiera energię w jednym miejscu i oddaje ją w innym. W ten sposób dochodzi do ochłodzenia w całym wnętrzu lub w poszczególnych pomieszczeniach.

Klimatyzacja najczęściej składa się dwóch jednostek, jednej jednostki zewnętrznej (skraplacz) i wewnętrznej (parownik). Jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną łączą rury, przez które przepływa czynnik chłodniczy (najczęściej freon).

Bardziej zaawansowane systemy wyposażone są w większą ilość modułów wewnętrznych, a niektóre rodzaje klimatyzacji posiadają dodatkowe udogodnienia oraz sterowniki, które umożliwiają nam grzanie lub chłodzenie większej ilości miejsc w tym samym czasie.

skraplacz

Pamiętajmy, że klimatyzator powinniśmy dostosować do wielkości pomieszczenia lub ilości pomieszczeń, jakie chcemy objąć systemem.

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzatory możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy podział ze względu na sposób pracy urządzenia, sposób pobierania energii, mobilność, a także ilość jednostek zewnętrznych.
Z uwagi na to, w jaki sposób urządzenie pobiera energię, możemy wskazać systemy klimatyzacji bezpośredniego odparowania (chłodzenie polega na odbiorze energii z pomieszczenia bezpośrednio przez odparowujący czynnik chłodniczy) oraz system oparty na wodzie lodowej (ciepło odbierane jest przez wodę i przekazywane do odparowującego czynnika chłodniczego).

Pierwszy rodzaj urządzenia jest zazwyczaj mały i nie sprawia hałasu, ale nie każde wnętrze jest odpowiednie do jego instalacji. Drugi system jest droższy, a urządzenie większe, jednak możemy je zamontować w różnego rodzaju budynkach, nawet tych wysokich.

Ze względu na mobilność sprzętu wyróżniamy urządzenia przenośne oraz stacjonarne. Klimatyzatory stacjonarne instalowane są na stałe. Klimatyzatory przenośne stosowane są zazwyczaj w takich miejscach, w których nie ma możliwości trwałego montażu.

Biorąc pod uwagę sposób pracy klimatyzatorów, możemy wyróżnić nowoczesne klimatyzatory inwerterowe oraz klimatyzatory typu on-off. Urządzenia inwerterowe są energooszczędne i montuje się je w pomieszczeniach o zmiennych obciążeniach cieplnych. Montaż klimatyzacji on-off będzie z kolei idealnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie potrzebujemy stałej, dużej mocy chłodniczej lub grzewczej.

 

 

 

 

Podział klimatyzacji ze względu na ilość jednostek zewnętrznych

Klimatyzator monoblokowy — składa się z pojedynczej jednostki i montuje się go w oknach lub na ścianach. Klimatyzator monoblokowy charakteryzuje się niską mocą, jest przeznaczony do mniejszych pomieszczeń. Występują również w wersji mobilnej. Jego sposób działania niewiele różni się od klimatyzatorów typu SPLIT. Różnica może występować w sposobie odprowadzania gorącego powietrza.

Systemy VRF — jest najbardziej rozbudowany spośród wszystkich systemów. Daje możliwość łączenia wielu jednostek wewnętrznych i jednostek zewnętrznych. Klimatyzacje tego typu charakteryzują się średnią oraz dużą mocą. Takie systemy klimatyzacyjne dedykowane są dla całych budynków, szczególnie dużych obiektów komercyjnych.

Klimatyzatory typu SPLIT — klimatyzatory typu SPLIT są bardzo popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, niewielkich pomieszczeniach i małych lokalach usługowych. Są niezwykle efektywne, ale obsługują tylko jedno pomieszczenie. Klimatyzator SPLIT składa się z dwóch modułów: jednostki zewnętrznej, umieszczanej najczęściej na zewnątrz budynku oraz z jednostki wewnętrznej. Obie jednostki połączone są przewodami z czynnikiem chłodzącym, dzięki czemu komunikacja jednostek zachodzi w sposób prawidłowy.

Klimatyzatory typu MULTI-SPLIT — klimatyzator ten sprawdzi się zarówno w kilku niewielkich pomieszczeniach jak i w jednym dużym. Urządzenie składa się z maksymalnie pięciu jednostek wewnętrznych, które podłączone są do jednej jednostki zewnętrznej. Poszczególne jednostki wewnętrzne są połączone instalacją rurową i elektryczną z jednostką zewnętrzną. Klimatyzator MULTI-SPLIT pozwala na chłodzenie kilku pomieszczeń, dlatego często stosowany jest w obiektach komercyjnych oraz biurach.

 

 

 

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzatory dostępne na rynku możemy podzielić również ze względu na ich sposób montażu.

klimatyzacja w salonie

 

 

 

 

Klimatyzatory ścienne

Jedne z najpopularniejszych typów. Montowane są bezpośrednio na ścianie, pracują bardzo wydajnie i cicho. Urządzenia klimatyzacyjne tego typu mogą posiadać również niepowtarzalny design, który bez problemu dopasujesz do wnętrza. Występują nie tylko w białym kolorze, ale często także szarym, grafitowym, a nawet drewnopodobnym.

 

 

 

 

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe instaluje się w suficie podwieszanym oraz w budynkach cechujących się wysokim standardem. Ukryty montaż sprawia, że klimatyzatory kasetonowe nie zajmują dużo miejsca w obiekcie, a chłodne powietrze rozprowadzane jest w kilku kierunkach.

 

 

 

 

Klimatyzatory typu konsole

Klimatyzatory przypodłogowe i konsolowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu na poddaszu, we wnękach oraz przy skośnych dachach. Często wybierane są też do lokali komercyjnych. Montuje się je zazwyczaj w dolnych częściach ścian. Skutecznie ochładzają jak i również ogrzewają powietrze. Idealnie wkomponują się w design każdego wnętrza.

 

 

 

 

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe to system kanałów rozprowadzonych po całym obiekcie z klimatyzatorem zainstalowanym w osobnym pomieszczeniu. Na klimatyzatory kanałowe najlepiej zdecydować się na etapie projektowania budynków, ponieważ ich montaż w gotowym obiekcie wymaga dużej ingerencji w budynek. Instalacja urządzenia jest bardzo sekretna, a w pomieszczeniach widoczne są tylko kratki, dlatego takie rozwiązanie nie będzie zaburzało wystroju wnętrz.

 

 

 

 

Klimatyzatory ścienno-przysufitowe

Tego rodzaju urządzenia montowane są w niewielkiej odległości od sufitu. Klimatyzatory podsufitowe idealnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach.

 

 

 

 

Inne

Dodatkowo można wyróżnić także klimatyzatory okienne, jednak zbudowane są one w technologii monoblok i nie są już tak popularne.

 

 

 

 

Jak zamontować klimatyzację typu SPLIT?

Z uwagi na panujące przepisy, wszystkie klimatyzatory powinny montować tylko osoby uprawnione. Klimatyzacja SPLIT składa się z dwóch elementów. Zanim zostanie zainstalowana jednostka wewnętrzna, należy wykonać w ścianie odpowiedni otwór, dzięki któremu możliwe będzie wprowadzenie rury i kabli. Po wykonaniu odpowiednich czynności i podłączeniu przewodu freonowego i kabla elektrycznego (na tym etapie należy zachować szczególną ostrożność) przystępujemy do montażu jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna najczęściej montowana jest na elewacji budynku, na dachu lub na balkonie. Klimatyzator powinien być usytuowany w zacienionym miejscu. Zwróćmy również uwagę na poziom hałasu, jaki generuje wybrany przez nas system klimatyzacji. Jeżeli urządzenie montowane jest w bloku, najlepiej, aby stało ono jak najdalej od okien sąsiadów.

klimatyzacja w salonie

Nie wolno zapominać także o montażu odpływu skroplin oraz o odpowiednim podłączeniu przewodu freonowego. Konieczne jest również sprawdzenie szczelności układu. Czynność ta powinna być wykonana przy pomocy wakuometru i pompy próżniowej.

Serwisowanie klimatyzacji

Klimatyzatory SPLIT i MULTI-SPLIT często wyposażone są w funkcję kontroli zużycia energii oraz samooczyszczania. Większość urządzeń posiada też specjalne filtry powietrza, np. antybakteryjne lub redukujące zanieczyszczenia, które szczególnie polecane są alergikom.
Pamiętajmy o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, które powinna wykonać wyspecjalizowana firma. Niestety, ale zaniedbania na tym polu mogą skutkować awariami lub spadkiem jakości chłodzenia. Dwa razy w roku powinniśmy wykonać odpowiedni przegląd urządzenia, który musi obejmować także odgrzybienie i dokładne oczyszczenie elementów, a także sprawdzenie ciśnień.

Klimatyzacja staje się coraz częściej niezbędnym elementem wyposażenia domu czy biura. Wybierając klimatyzator, warto wziąć pod uwagę modele znanych i cenionych na rynku producentów, jak np. Aux, Daikin, Haier, Panasonic, Rotenso, LG, Toshiba, Gree, Mitsubishi, Samsung, Midea czy Fujitsu.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #instalacje #klimatyzacja #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: