EDPR wzmacnia obecność w regionie Azji i Pacyfiku dzięki inwestycji w singapurską grupę Sunseap

Podziel się:
EDPR objęła 87,4% udziałów w Sunseap, który jest największym graczem w branży systemów fotowoltaicznych i czwartym pod względem wielkości przedsiębiorstwem na rynku energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Fot. EDPRFot. EDPR
Zawarta umowa opiewa na łączną kwotę 0,6 mld EUR, a zakładana wartość przedsiębiorstwa wynosi 870 mln EUR.

Transakcja ta pozwala EDPR ugruntować obecność w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) z portfelem projektów fotowoltaicznych w fazie eksploatacji lub budowy o łącznej mocy 540 MW, oraz z pokaźnym portfelem inwestycji w OZE na różnym etapie realizacji o łącznej mocy 5,5 GW.

Madryt, 3 listopada 2021 r. EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii ze źródeł odnawialnych na świecie, zawarł porozumienie o objęciu 87,4% udziałów w Sunseap, który jest największym graczem w branży systemów fotowoltaicznych i jednym z czterech największych przedsiębiorstw na rynku energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej. W okresie między podpisaniem porozumienia a zamknięciem transakcji liczba udziałów obejmowanych przez EDPR może wzrosnąć do 91,4%.

Podstawę transakcji stanowi umowa zawarta z głównymi udziałowcami Sunseap na łączną kwotę 0,6 mld EUR, która odzwierciedla wartość przedsiębiorstwa w wysokości 870 mln EUR. Zamknięcie transakcji podlega stosownym przepisom i warunkom zawieszającym.

Miguel Stilwell d’Andrade, CEO EDP & EDP Renewables, komentuje: "Z przyjemnością nawiązujemy partnerstwo z Sunseap na rynkach Azji i Pacyfiku, powołując w ten sposób do istnienia regionalną platformę, dzięki której EDPR staje się prawdziwie globalnym graczem w branży energetyki odnawialnej. Strategia i wizja Sunseap doskonale pasują do roli lidera, którą EDP odgrywa w trwającej transformacji energetycznej. Połączenie wiedzy i doświadczenia Sunseap w regionie Azji i Pacyfiku ze skalą działalności i technologicznym zaawansowaniem EDPR pozwolą nam w pełni wykorzystać potencjał tych rynków."

Transakcja ta dodatkowo wzmacnia pozycję EDPR jako światowego lidera, gdyż teraz dysponuje on platformą, która umożliwia mu wykorzystanie wzrostu na rynkach w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) dzięki współpracy z Sunseap — kluczowym graczem, który doskonale wpisuje się w działalność EDPR, zarówno pod względem geograficznym, jak i technologicznym.
Specjalizujący się w energetyce słonecznej Sunseap ma główną siedzibę w Singapurze i zatrudnia ponad 400 pracowników na 9 rynkach, na których operuje: w Singapurze, Wietnamie, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Kambodży, Chinach, Japonii i na Tajwanie.

Jego działalność obejmuje pełen łańcuch dostaw w energetyce słonecznej w ramach modelu "budowa-posiadanie-eksploatacja". Sunseap ma w ofercie montaż systemów PV na dachach, systemów naziemnych na skalę przemysłową oraz pływających elektrowni fotowoltaicznych, a jego model biznesowy opiera się na długoterminowych umowach zapewniających przychody niskiego ryzyka zawieranych z wiarygodnymi kontrahentami oraz na budowaniu trwałych relacji z klientami.

W portfelu Sunseap znajdują się projekty OZE o łącznej mocy 5,5 MW na różnych etapach realizacji: inwestycje w fazie eksploatacji i budowy o łącznej mocy 540 MW, portfolio zabezpieczonych projektów o łącznej mocy 127 MW oraz inwestycje na różnym etapie rozwoju o łącznej mocy 4,8 MW.
REKLAMA:

Doskonały partner dla realizacji ambicji EDPR w regionie APAC

Sunseap doskonale wpisuje się w działalność EDPR, zarówno pod względem geograficznym, jak i technologicznym, oraz pozwala spółce wzmocnić jej pozycję lidera na wszystkich kluczowych rynkach OZE. EDPR zyskała teraz dostęp do rynków, na których OZE odnotowują roczny przyrost przekraczający 200 GW mocy zainstalowanej, i które odpowiadają za ok. 75% z prognozowanego światowego przyrostu (w latach 2020-2030).

Za sprawą tej transakcji EDPR ugruntowała swoją obecność w regionie APAC z pokaźnym portfelem oraz doświadczonym zespołem ds. rozwoju projektów, co stanowi solidną platformę do rozwoju w tym regionie.

Region APAC liczy obecnie 4,4 mld mieszkańców, a zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie wskutek dynamicznego wzrostu gospodarczego, szybko postępującej urbanizacji, uprzemysłowienia oraz rosnącej liczby ludności. Blisko połowa światowego popytu na energię jest generowana przez rynki w regionie APAC, które są w dużym stopniu uzależnione od importu paliw.

APAC jest kluczowym rynkiem pod względem rozwoju OZE. W latach 2020-2030 w tym regionie powstanie 55% z łącznego światowego przyrostu mocy zainstalowanej. Elektrownie słoneczne stanowią 65% nowych inwestycji w APAC, co świadczy o stabilnych podstawach do prowadzenia działalności w tym regionie i jest skutkiem silnego zaangażowania w transformację energetyczną ze strony rządów Chin, Japonii i Korei Południowej, które niedawno przyjęły na siebie zobowiązanie na rzecz osiągnięcia zerowej emisyjności netto (odpowiednio w roku 2060, 2050 i 2050).

Stworzenie platformy do wejścia na rynki w regionie APAC wpisuje się w plan biznesowy EDPR na lata 2021-2025, zgodnie z którym EDPR zamierza zainwestować w ok. 1,4 GW na nowych rynkach w ramach planu zwiększenia portfolio o 20 GW do 2025 r., co podkreśla rozwój spółki i dodatkowo wzmocni pozycję EDPR jako światowego lidera w branży OZE. Po zamknięciu transakcji EDPR będzie obecna na 25 rynkach międzynarodowych.

Realizacja planu zbudowania obecności w APAC rozpoczęła się w czerwcu b.r. za sprawą wejścia EDPR na rynek wietnamski poprzez zawarcie umowy z Trina Solar, wiodącym światowym dostawcą kompleksowych rozwiązań fotowoltaicznych i inteligentnej energii.

Wyłącznym doradcą finansowym EDPR przy zawieraniu tej transakcji był Credit Suisse, zaś doradztwo prawne zapewniał Baker McKenzie Wong & Leow.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: EDPR
#wiadomości #okna i drzwi #eko #energooszczednosc

Więcej tematów: