Eko trendy na rynku mieszkaniowym. Jakie rozwiązania proponują deweloperzy?

Podziel się:
Zainteresowanie ochroną środowiska i tematyką proeko nie przechodzi bez echa również w branży budowlanej. Rozwiązania przyjazne środowisku stają się coraz bardziej popularne. Według badania przeprowadzonego przez Otodom i Kantar, 8 na 10 osób, wybierając mieszkanie, zwraca uwagę na aspekty ekologiczne. Najnowszy raport wyraźnie pokazuje, że świadomość klientów rośnie i oczekują oni od nowej inwestycji nie tylko odpowiedniego rozkładu mieszkania czy funkcjonalnych wnętrz. Co jest ważne dla kupujących mieszkanie

Fot. WPBM Mój DomFot. WPBM Mój Dom

Kluczowa rola w walce z CO2

Ekologia to nie chwilowa moda, ale świadomy, istotny trend w zmierzeniu się z ogólnoświatowym problemem, jakim jest zmiana klimatu. Z badania opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju wynika, że emisja dwutlenku węgla przez sektor budowlany jest bardzo wysoka i stanowi 38% ogólnej emisji CO2 w kraju. Mamy z nią do czynienia na wszystkich etapach, począwszy od budowy i użytkowania budynku, przez cały okres jego użytkowania, aż po rozbiórkę i sprzedaż. Zmiany na tym polu są zatem konieczne i znaczące. Branża budowlana może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

Rośnie znaczenie zielonych przestrzeni wspólnych

Obecne osiedla różnią się znacznie od tych, które powstawały kilkanaście lat temu. Deweloperzy i nabywcy zwracają w równym stopniu kładą nacisk na sposób wykonania mieszkań, jak i na zagospodarowanie części wspólnej. W badaniu Otodom na temat preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, aż 88% osób zadeklarowało, że trend eko w budownictwie jest dla nich atrakcyjny.
REKLAMA:

Dużą rolę odgrywają tereny zielone, nowo posadzone drzewa, łąki kwietne czy roślinność pnąca na ścianach budynków. Idea ogrodów deszczowych wspiera retencję wody, zmniejsza jej zużycie oraz zapobiega suszy. Powierzchnię grzejną redukuje się również poprzez „chowanie” parkingów pod ziemią parkingów zewnętrznych i rozbudowę zielonych stref rekreacyjnych czy plenerowych siłowni, które wspierają jednocześnie integrację mieszkańców. Projektanci stawiają na jasne elewacje i zielone dachy – idealnie sprawdzają się latem przy wysokich temperaturach, które obecnie są bardzo dokuczliwe i przybierają na sile. Rozwiązania te są przyjazne także dla przyrody. Takie osiedla są korzystnym miejscem dla ptaków oraz pożytecznych owadów. Zieleń wpływa pozytywnie na jakość powietrza i wspomaga walkę ze smogiem, który jest uciążliwym problemem wielu miast.

Technologie przyjazne środowisku

Innym eko-rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest prefabrykacja.
Proces polega na tworzeniu elementów budynków w innym miejscu niż sam plac budowy. Ukończone w zakładzie elementy (ściany, stropy, schody, balkony) są transportowane do miejsca docelowego, gdzie wykonywany jest ich montaż – mówi Jakub Orski, specjalista ds. sprzedaży WPBM Mój Dom.

Sposób ten eliminuje potrzebę wykorzystania tradycyjnych materiałów budowlanych, a w związku z tym przestrzeni na ich składowanie. Koszty robocizny oraz materiałów są zdecydowanie mniejsze, a czas potrzebny do ukończenia inwestycji skraca się o 50%. Dodatkową cechą, znaczącą dla środowiska, jest brak negatywnego oddziaływania na otoczenie w postaci hałasu, wibracji czy zanieczyszczeń. Prefabrykacja odgrywa istotną rolę w systemie proeko.

Aktualne trendy na rynku mieszkaniowym pokazują, jak ważnym aspektem jest ekologia dla projektantów i firm budowlanych. Rozbudowa obszarów z roślinnością czy stosowanie prefabrykatów, to jedne z głównych założeń zielonych osiedli, które poprawiają jakość życia ludzi, a także mają realny wpływ na środowisko. Zielone osiedla śmiało możemy określić osiedlami przyszłości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WPBM Mój Dom
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: