Grupa Roca uruchomiła pilotażowy projekt efektywnego wykorzystywania wody

Podziel się:
W ramach polityki zrównoważonego rozwoju Grupa Roca podjęła działania optymalizujące wykorzystanie wody w procesach produkcyjnych, zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego. Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Veolia Water Technologies Ibérica.

Fot. RocaFot. Roca
Największej ilości wody wymagają procesy produkcji ceramiki i baterii łazienkowych – z tego powodu Grupa Roca rozpoczęła realizację projektu w tych dwóch obszarach, w fabrykach zlokalizowanych w Maroku i w Turcji. Całość działań zostanie przeprowadzona w  ramach globalnego planu audytu zintegrowanego obiegu wody w fabrykach Grupy.

System 6R czyli cyrkularne gospodarowanie wodą

Grupa Roca, przy doradztwie Veolia Water Technologies Ibérica, skupia się na redukcji wykorzystania wody we wszystkich fazach procesu produkcyjnego, m.in. dzięki digitalizacji, recyklingowi oraz korzystaniu ze źródeł słodkiej wody tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Istotnymi elementami są również: kontrola zużycia wody, jej segregacja, kwantyfikacja oraz dopasowanie jej jakości do kolejnego zastosowania i w końcu – ponowne wykorzystywanie.

Tym sposobem gospodarowanie wodą w fabrykach Roca będzie opierać się na systemie 6R: reuse (ponowne użycie), recycle (recykling), recover (odzyskiwanie), regenerate (uzdatnianie), replenish (uzupełnianie), reduce (zmniejszenie zużycia).

Plan osiągnięcia tzw. neutralności wodnej

W pierwszej fazie Grupa Roca planuje przeprowadzić audyt w dwóch głównych fabrykach: w Settat (Maroko) i Eskisehir (Turcja). Ich wybór był podyktowany dużym zapotrzebowaniem na wodę dla realizowanych tam procesów oraz faktem, że zlokalizowane są one w dwóch obszarach planety najbardziej dotkniętych niedoborem tego cennego surowca. Ten etap odbędzie się jeszcze w 2022 r. i obejmie dwa audyty oraz wynikające z nich zalecenia.

W drugiej fazie wnioski wypracowane w ramach projektu pilotażowego obejmą pozostałe fabryki Grupy. Następnie zostanie sporządzony ostateczny plan działania, którego wdrożenie będzie miało na celu osiągnięcie neutralności wodnej w ciągu kolejnych pięciu lat.
REKLAMA:

Firma z tradycjami w obszarze zrównoważonego rozwoju

Plan oszczędzania wody implementowany jest także w jednostkach produkcyjnych na terenie Polski. Wdrażana jest tutaj koncepcja odzysku wód zrzucanych do kanalizacji. Umożliwi to redukcję zużycia wody miejskiej o ponad 40%, a ilości odprowadzonej wody technologicznej oczyszczonej do kanalizacji – aż o 78,6 %. Wartość realizacji systemu odzysku wody technologicznej to ponad 500 000 zł.

Plan oszczędzania wody stanowi część szerszej polityki prośrodowiskowej Grupy Roca. Od lat stawia ona na zrównoważone technologie, które umożliwiają oszczędzanie wody i energii. Długofalowym celem Roca jest maksymalne zmniejszenie śladu środowiskowego, jaki mogą generować produkty i ich użytkowanie.

Grupa Roca promuje także inicjatywy solidarnościowe za pośrednictwem Fundacji We Are Water, która działa na rzecz rozwiązywania problemów wynikających z braku wody i urządzeń sanitarnych na świecie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roca
#wiadomości #projekty #instalacje #roca

Więcej tematów: