Sposoby ochrony ptaków

Podziel się:
Ptaki są stałą częścią środowiska oraz naszej codzienności. Niestety, w miastach są narażone na wiele zagrożeń, w tym na kolizje z szybami, które rocznie prowadzą do śmierci miliardów osobników. Aby rozwiązać ten problem w NSG Group opracowano specjalny rodzaj szkła.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Jak ważne są ptaki?

Ptaki są niezwykle istotnym elementem każdego ekosystemu. Dla przykładu, jaskółki i jerzyki są w stanie zjeść w ciągu doby nawet do pięciu tysięcy insektów! Inne ptaki z kolei żywą się mszycami, larwami czy ślimakami, co poprawia dobrostan roślin. Pozwalają także utrzymać czystość w miastach – wrony czy gawrony żywią się padliną, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa sanitarnego, a pustułki kontrolują populację miejskich gołębi.
Naukowo udowodniono, że śpiew ptaków działa uspokajająco i może poprawiać samopoczucie1. Wielkie zalety ma również obserwacja ptaków, która zbliża nas do przyrody i poprawia spostrzegawczość, zdolności poznawcze oraz zapewnia komfort psychiczny2. Ptaki są również wskaźnikiem „stanu zdrowia” ekosystemu – jeśli w naszej okolicy żyje ich wiele gatunków, możemy być pewni, że w otaczającym środowisku wszystko jest w porządku.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Aktywne i pasywne sposoby ochrony

Niestety, ptaki narażone są na wiele niebezpieczeństw. Badania dowodzą, że w ostatnich latach ich populacja w Europie spadła o 600 milionów osobników, a w wypadku gatunków takich jak wróble zmniejszyła się nawet o połowę3. Przyczyny znikania ptaków są różne i złożone, ale ornitolodzy i ekolodzy zgadzają się, że głównymi czynnikami są zanik bioróżnorodności, niszczenie siedlisk czy zmiany klimatu.

Z tego powodu stosuje się różnorakie systemy ochrony ptaków. Stale zwiększa się ilość rezerwatów, parków krajobrazowych i narodowych, w których różne gatunki mogą żyć nie niepokojone przez ludzi. Ptaki obejmowane są ochroną gatunkową i prawną, która znajduje swoje przełożenie na rzeczywistość. Jednym z przykładów jest zakaz dokonywania istotnych zmian w środowisku. Podczas budowy osiedla inwestor musi najpierw przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą, która wykaże jakie i ile gatunków ptaków (oraz innych zwierząt) zamieszkuje dany teren. Zobowiązany jest również do ochrony stanowisk poprzez np. niewycinanie drzew, na których znajdują się gniazda.

Ponieważ ludzka ingerencja w środowisko jest ogromna, przyrodnicy muszą aktywnie wspierać populację określonych gatunków. Zajmują się tym np. ogrody zoologiczne, które rozmnażają w niewoli najbardziej zagrożone gatunki w celu późniejszego wypuszczenia ich na wolność. Przykładem sukcesu takiej akcji są np. kondory kalifornijskie4. Wymarły one w naturze, ale ich populacja jest powoli odbudowywana w amerykańskich ogrodach zoologicznych.
Poza wyżej wymienionymi sposobami, przyrodnicy postulują również inne. Jednym z nich jest propozycja zakazu wstępu turystom na tereny zamieszkiwane przez chronione gatunki i oddanie ptakom ich naturalnej przestrzeni. Zabiegają także o zmiany w obrębie np. rolnictwa poprzez zmniejszenie intensywności upraw oraz niestosowanie szkodliwych środków chemicznych. Działają też na rzecz kontroli organizacji myśliwskich, zakładania budek lęgowych oraz poszerzenia świadomości o istotnej roli ptaków.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington

Kolizje ptaków z szybami – wielki problem

Ptaki doskonale przystosowały się do życia wśród ludzi, ale w mieście czyhają na nie różne zagrożenia. Jednym z największych są kolizje z szybami, które rocznie prowadzą do śmierci miliardów osobników5. Ptasi zmysł wzroku działa inaczej niż ludzki. Nie są one w stanie dostrzec transparentnej tafli szkła, a efekt lustra stwarza dodatkowe zagrożenie. Aby rozwiązać ten problem, NSG Group opracowała i wdrożyła szkło bezpieczne dla ptaków Pilkington AviSafe™. Pokryto je specjalną wzorzystą powłoką, która wzmacnia odbicie promieniowania UV i sprawia, że szkło staje się dostrzegalne dla ptaków. Oprócz tego redukuje ona powstawanie refleksów świetlnych, co zmniejsza prawdopodobieństwo kolizji.

„Pilkington AviSafe jest przystosowane do zmysłu wzroku ptaków, ale posiada również zalety klasycznego szkła architektonicznego. Można je łączyć w szybach zespolonych z innymi rodzajami szkła i nadać również inne właściwości takie jak ochrona przed słońcem, izolacja termiczna czy zwiększenie bezpieczeństwa” – mówi Ryszard Chłopek, Sales Manager VAP w Pilkington Polska. – „Przeszło pozytywnie test WIN (mierzy on wpływ odbicia na reakcję ptaków), więc może być z powodzeniem stosowane np. w fasadach i oknach biurowców, co pozwoli uratować setki, jeśli nie tysiące ptaków rocznie” - dodaje.
REKLAMA:

Jak widać, ptaki można chronić na wiele różnych sposobów. Możemy je wspierać również na własną rękę i to nie tylko zimą. W okresie zimowym, gdy temperatury spadną poniżej zera, warto dokarmiać ptaki ziarnami czy gotowanymi warzywami. Pamiętajmy, żeby nie karmić ptaków chlebem, gdyż nie są one w stanie go strawić, a jego spożycie w dużych ilościach może powodować u nich choroby. Z kolei w lecie, w najgorętsze i najsuchsze dni, warto wystawić okolicznym ptakom poidełko z wodą. Na pewno odwdzięczą się nam pięknym śpiewem o poranku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington
#czytelnia #ochrona #pilkington #szklo #do ochrona #okna i drzwi #Ochrona - tematy pozostałe

Więcej tematów: