Rury przepustowe na mostek - jaki typ wybrać?

Podziel się:
Wybierając rurę przepustową na mostek, można zetknąć się z różnymi rodzajami. Każdy materiał ma inne właściwości i przeznaczony jest do innych warunków.

Fot. KS Fot. KS

 

Czym jest przepust i rura przepustowa?

Przepusty są elementem dróg publicznych i polnych. Główną ich funkcją jest przeprowadzanie cieków wodnych, instalacji technicznych, urządzeń i tuneli przez nasyp drogi. Przepusty zazwyczaj umiejscowione są poprzecznie, bezpośrednio pod drogą. Te umiejscowione wewnątrz mostków mają za zadanie zachowanie ciągłości rowów, a tym samym zapewnienie efektywnego spływu wody opadowej/cieków wodnych.

Rura jest elementem budowlanym o okrągłym profilu. Jest używana podczas budowy wielu instalacji, m.in. przy budowie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przepustów drogowych, kolejowych, pod drogami leśnymi i pod wjazdami do posesji.

REKLAMA:

 

 

Jakie parametry powinna mieć rury przepustowe na mostki?

Rura przepustowa musi mieć kilka podstawowych cech. Rura ta powinna być wytrzymała, solidna, zbudowana z materiału odpornego na naciski. W opisie powinno pojawić się sformułowanie „przeznaczenie przejezdna”. Rury przepustowe na mostki muszą mieć uszczelnienia wysokiej jakości (dobrze sprawdza się np. uszczelka EPDM gładka, czyli tak zwany oring). Materiał powinien być odporny na substancje chemiczne, zmienne temperatury i korozję. Dodatkowo takie rury powinny być wyposażone w końcówki typu „kołnierz”, które ułatwiają montaż i sprawiają, że rury są odporne na naprężenia związane z działaniem instalacji.

stos rur polietylenowych

 

Jaki typ rury wybrać do budowy przepustów?

Rury przepustowe dzielimy ze względu na materiał wykonania. Wyróżniamy rury polietylenowe, polipropylenowe, stalowe i betonowe. Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, należy dokładnie określić, do jakich celów będzie używany przepust i jak ciężki sprzęt będzie się po nim poruszał.

 

 

 

 

Polietylen (PE)

Polietylen to materiał bardzo wytrzymały, trwały i odporny na zmienne temperatury. Dodatkowo jest odporny na substancje chemiczne - nie wchodzi z nimi w reakcję. Dużą zaletą rur polietylenowych jest szybkość ich montażu i dobre parametry hydrauliczne. Ta rura przeznaczona jest do przepustów w melioracji, w instalacji wentylacji przemysłowej i do budowy dróg dla zwierząt. W takim przypadku polecana jest szczególnie rura dwuścienna karbowana fi 300. Do instalacji rur polietylenowych niepotrzebne będą ciężkie sprzęty.

 

 

 

 

Polipropylen (PP)

Polipropylen odznacza się wysoką sztywnością, odpornością chemiczną, na ścieranie i zmienne temperatury. Rura przepustowa z polipropylenu znajdzie zastosowanie podczas budowy przejść dla zwierząt lub przepustów pod drogami leśnymi. Sprawdzą się też w miejscach, w których przepływająca woda niesie piasek i żwir. Ich łączenie jest banalnie proste - a to dzięki fabrycznie uformowanym kielichom. Poprzez zastosowanie uszczelek na bosym końcu rury zyskują na szczelności.

 

 

 

 

Stal

Wybierając stalowe rury, trzeba pamiętać, aby były odporne na korozję. Takie rury zazwyczaj budowane są ze stalowej blachy falistej, a po zastosowaniu zasypki inżynierskiej mają zdolność do przenoszenia obciążeń różnej klasy (zjawisko przesklepienia). Jednakże blacha odznacza się niewielką sztywnością i dużą podatnością na odkształcenia. Na ogół stosowane są w budownictwie drogowym i kolejowym.

 

 

 

 

Beton

Zbrojona betonowa rura zazwyczaj stosowana jest w przepustach drogowych. Beton użyty do ich wyprodukowania odznacza się niesamowitą trwałością - nawet do kilkudziesięciu lat. Taka rura przepustowa odporna jest na ścieranie, odkształcanie się oraz na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe. Betonowe rury mają duże średnice, przez co tworzą komfortowe tunele pod wiaduktami dla ludzi i zwierząt. Polecane są także przy budowie kanalizacji lub podczas budowy odpływu z ogrodu. Beton sprawdzi się również w przepustach, po których poruszają się ciężkie sprzęty i pojazdy.

 

 

 

 

Rury na przepust pod mostkiem - podsumowanie

Przepusty są jednymi z niezbędnych elementów infrastruktury drogowej - pozwalają na bezpieczne odprowadzanie wody czy przejście małych zwierząt. Wybór odpowiednich rur na przepusty pod mostkami jest uzależniony głównie od tego, jakie pojazdy będą się poruszać po danym mostku - materiał powinien więc być dobrany pod kątem dopuszczalnego obciążenia. Mając to na uwadze, można łatwo dobrać najodpowiedniejsze rury.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#instalacje #poradnik #Instalacje kanalizacyjne

Więcej tematów: