Mistrzowska paleta – wybieramy kolor do łazienki

Podziel się:
Barwy mają moc. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój, dodają energii lub wręcz przeciwnie – odprężają, wyciszają zmysły. Odpowiedni dobór kolorów jest istotny także w aranżacji wnętrz – z uwzględnieniem pomieszczeń sanitarnych, co do których mamy szczególne, nie tylko funkcjonalne, wymagania. Oto przewodnik po odcieniach, które upodobały sobie nasze łazienki.

Fot. TECEFot. TECE

Język kolorów

Barwy, obok zastosowanych materiałów, faktur czy oświetlenia, mają istotny wpływ na to, jak czujemy się w danym wnętrzu. Niebagatelną rolę odgrywają w aranżacji łazienek, czyli w pomieszczeniach, które z racji swojego przeznaczenia mają sprzyjać porannej rozgrzewce czy ukojeniu zmysłów i regeneracji po ciężkim dniu. Jednak dobierając kolor do łazienki, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest wielkość pomieszczenia. Pamiętajmy o zasadzie, która mówi, by do wnętrz o małym metrażu wybierać jasne barwy. Dzięki takiemu aranżacyjnemu zabiegowi powiększymy optycznie niewielką przestrzeń. Odpowiedzmy sobie na pytania – jakimi kolorami otaczamy się na co dzień, w jakich odcieniach czujemy się dobrze? Zwracajmy również uwagę na temperaturę barwy (ciepła - zimna) i jej nasycenie. W końcu – poznajmy specyfikę i swoisty język kolorów – ich wpływ na nasze emocje oraz samopoczucie jest niezwykle istotny – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Czystość bieli

Mówi się, że biel to nie kolor, ale jego brak. Nie zmienia to faktu, że jest uniwersalna i stanowi oczywisty wybór przy aranżacji łazienek. Dzięki niej możemy w łatwy sposób rozświetlić wnętrze i optycznie je powiększyć. Biel utożsamiana jest z czystością, higieną, świeżością i minimalistyczną prostotą. Nie dziwi więc fakt, że tak często staje się podstawą łazienkowych aranżacji. W jej otoczeniu czujemy spokój i możemy się odprężyć. Biel przybiera wiele obliczy – od odcieni chłodnych, wręcz mroźnych, po mleczne i przytulne. Świetnie komponuje się z różnymi stylami wnętrzarskimi, materiałami i barwami. Zestawiając ją z drewnem czy zielenią możemy stworzyć naturalną aranżację, a łącząc z czernią – urządzić ją klasycznie, ponadczasowo, z nutką elegancji. To idealny wybór, gdy chcemy stworzyć w łazience atmosferę sprzyjającą wyciszeniu zmysłów – mówi ekspert TECE.
REKLAMA:

Fot. TECEFot. TECE

Magia błękitów

Kolor niebieski przywołuje wakacyjne wspomnienia. Kojarzony jest ze słonecznym niebem i kojącą barwą morskich fal. Błękit działa wyciszająco i uspokajająco na nasz umysł, sprzyja relaksowi, obniża ciśnienie krwi. Wpływa również na poprawę koncentracji i kreatywności.

Niebieskie odcienie to wręcz idealny wybór do łazienek. I choć kojarzony jest najczęściej z błękitem, pamiętajmy, że do wyboru mamy szerszą paletę odcieni – od baby blue, przez morski, po głęboki granat. W jasnych i chłodnych odcieniach powiększa optycznie przestrzeń, w ciemniejszym wariancie dodaje elegancji, stanowiąc oryginalną alternatywę dla czerni. Odnajdzie się w wielu stylach i formach – jako barwa płytek ceramicznych, ale także w postaci funkcjonalnego detalu – np. przycisku spłukującego. Dobrze czuje się w towarzystwie bieli, ciepłych barw – beżów, brązów, a także naturalnych materiałów – podpowiada Aleksandra Drozdalska.

Fot. TECEFot. TECE

Naturalny wybór

Mówiąc o błękitach, nie sposób nie wspomnieć o pozostałych kolorach należących do grupy „barw ziemi”. Do nich zaliczamy szeroką paletę naturalnych odcieni, m.in. brązy, zielenie, szarości, beże. Kolory te są ponadczasowe, uniwersalne, a do aranżacji wnoszą ciepło i przytulność. Co istotne - odprężają, działają kojąco. Dobrze czują się w swoim towarzystwie, a także w zestawieniu z naturalnymi materiałami wykończeniowymi – drewnem czy kamieniem. Decydując się tę paletę, możemy stworzyć zarówno ciepłe, jak i chłodne aranżacje – bazujące na szarościach i bieli.

Pastelowy zawrót głowy

Pudrowe róże, orzeźwiająca mięta, liliowe odcienie – to propozycja dla osób, które w aranżacji wnętrz poszukują oryginalności i słodyczy. Pastele to dobry wybór, jeśli zależy nam na jasnej i przestronnej łazience, a także ciekawa alternatywa dla bieli i ukłon w stronę nowoczesności i harmonii. Jeśli marzymy o pełnej wdzięku łazience, warto postawić na przygaszone róże. Barwa ta to prawdziwa gratka dla fanów subtelności, kobiecości i nieco buduarowego charakteru wnętrz. Pudrowy róż w nowoczesnym wydaniu jest lekki i elegancki. Dobrze komponuje się z bielą, delikatnymi motywami czy kwiatowymi deseniami. Z kolei więcej orzeźwienia wniesie do łazienki mięta, która wyróżnia się świeżością i lekkością.

Fot. TECEFot. TECE
Wyraża chęć powrotu do korzeni, zieleni i naturalności. W porównaniu do różu jest bardziej neutralna, a łącząc pierwiastek kobiecy i męski, stanowi bezpieczny wybór w aranżacji domowej przestrzeni – wyjaśnia ekspert TECE. Od kilku sezonów niegasnącą popularnością w aranżacji łazienek cieszą się także barwy kojarzone z elegancją i luksusem. Do nich zaliczyć możemy klasyczną czerń oraz barwy złota. Te jednak warto dawkować z umiarem i wprowadzać w postaci funkcjonalnych detali – przycisków, armatury, profili prysznicowych. Dzięki temu nie przytłoczymy wnętrza, a podkreślimy jego indywidualny urok i oryginalny charakter.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: TECE
#wnetrza #poradnik #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: