Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Podziel się:
Po letnich upałach zaczyna nas otaczać jesienna aura. Wielu z nas z niepokojem czeka, aż rozpocznie się sezon grzewczy. Gdy słupek rtęci na termometrze za oknem wciąż spada, warto zadbać o optymalną temperaturę pomieszczeń, w których przebywamy. Co możemy zrobić, aby ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu, zamiast płacić wysokie rachunki za jego ogrzewanie?

Fot. FakroFot. FakroChoć ostatnio dużo mówi się o poprawie efektywności energetycznej w budownictwie, a Unia Europejska wprowadza kolejne zaostrzenia w wymaganiach dotyczących energooszczędności budynków, wiele z nich wciąż nie posiada dostatecznej izolacyjności termicznej. Efektem tego mogą być wysokie rachunki za prąd, gaz i ogrzewanie. Miesięczne opłaty możemy zminimalizować również poprzez dobór odpowiedniej stolarki okiennej.

Ciepło i komfort

Sezon grzewczy rozpoczyna się na osiedlach mieszkaniowych w rożnym czasie. Im jest on krótszy , tym taniej dla mieszkańców. Zanim jednak doczekamy się dźwięku z kaloryfera, który zwiastuje początek sezonu na ogrzewanie, często wcześniej włączamy grzejnik elektryczny czy piecyk gazowy. Zwykle odbija się to znacząco na wysokości rachunków, które później otrzymujemy. Przebywanie w zbyt zimnym mieszkaniu może być jednak przyczyną nie tylko dyskomfortu domowników, ale i wielu chorób. Nie bez znaczenia jest także światło, które dociera do mieszkania. Dobre okno to nie tylko doskonały element izolacyjny, ale także główne, a często jedyne źródło dopływu światła dziennego i świeżego powietrza.
REKLAMA:

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i DrzwiPaweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi

Dom energooszczędny

Okna, które kupujemy do mieszkań powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Jest on bardzo ważny z punktu widzenia kosztów utrzymania budynku i komfortu jego użytkowania, ponieważ określa, ile ciepła tracimy przez okno – więc im jest niższy, tym lepiej. Aby ułatwić porównanie różnych rodzajów okien, parametr ten powinien być podany dla okna referencyjnego, którego wymiary wynoszą 1230 x 1480, ponieważ jego wartość jest ściśle związana z rozmiarem okna. Czasami producenci, aby uzyskać lepszy wynik, podają współczynnik dla większych rozmiarów okna (np. 1500 x 1500), jednak takiego wyniku nie można porównywać z wynikiem dla okna referencyjnego. W procesie wykorzystywania energii słonecznej, rolę elementów pozyskujących ciepło promieniowania słonecznego pełnią również okna i inne przegrody szklane. Optymalnym rozwiązaniem umiejscowienia okien jest rozmieszczenie największej ich ilości w elewacji południowej lub południowo-zachodniej. Tylko wtedy mogą one dać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego. – Ciepło pozyskiwanie jest w wyniku przedostania się promieniowania słonecznego do wnętrza i konwersji w promieniowanie podczerwone – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej.

Barbara Sarna, Kierownik Działu Marketingu w firmie MS więcej niż OKNABarbara Sarna, Kierownik Działu Marketingu w firmie MS więcej niż OKNA

Innowacyjne rozwiązania

Na rynku dostępna jest szeroka oferta nowoczesnych okien, pozwalających osiągnąć dużą oszczędność zużywanej energii. W celu ograniczenia strat ciepła najczęściej decydujemy się na okna z zastosowaniem szyb zespolonych termoizolacyjnych. Szyba taka składa się z dwóch czy nawet trzech tafli szklanych, oddzielonych ramkami. W celu ograniczenia strat energii, jedna (a w wersji trzyszybowej – dwie) z powierzchni takiej szyby zespolonej pokryta jest specjalną powłoką, która zmniejsza przenikanie ciepła ze środka na zewnątrz, jedynie minimalnie ograniczając dopływ światła do pomieszczenia. Innym sposobem jest wypełnienie komory między szybami gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem. Producenci okien sięgają też po własne, coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. – W najnowszej konstrukcji produkowanych przez nas okien energooszczędny pakiet szybowy osadzony jest w specjalnie zaprojektowanej, poszerzonej ramie skrzydła. Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność okna – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu w firmie FAKRO, produkującej m.in. energooszczędne okna dachowe. Szerokość profili jest też bardzo ważna w oknach PVC, ponieważ to ona w głównej mierze wpływa na izolacyjność, a nie – jak się powszechnie sądzi – ilość komór. – Niski współczynnik przenikania ciepła osiągamy m.in. dzięki 6-komorowym profilom o szerokości aż 92 mm, szybie SUPERtermo czy specjalnym wzmocnieniom termicznym – mówi Barbara Sarna, Kierownik Działu Marketingu w firmie MS więcej niż OKNA, specjalizującej się w produkcji okien energooszczędnych. Tego typu technologie pozwalają uzyskać wartości współczynnika Uw dla okna referencyjnego na poziomie 0,74 W/m2K.

Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu w firmie FAKROJanusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu w firmie FAKRO

Dobry montaż to podstawa

Ogromne znaczenie ma również prawidłowy montaż okien, który oprócz mechanicznego zamocowania okien, ma spełniać funkcje izolacyjne. Prawidłowo wykonana izolacja powinna mieć cechy identyczne jak izolacja dachu: paroszczelna od środka, aby wilgoć z pomieszczenia nie wnikała w głąb spoiny, izolacja termiczna w środkowej części, a od zewnątrz izolacja paroprzepuszczalna. Zadaniem tej ostatniej jest zapewnienie możliwości wydostania się ewentualnej wilgoci ze spoiny i zabezpieczenie jej przed wodą opadową. Ponieważ każde zabezpieczenie jest tak dobre, jak jego najsłabszy punkt, ciągłość izolacji powinna być zachowana na całym obwodzie okna. Aby optymalnie wykorzystać właściwości izolacyjne okna, montuje się je dokładnie w strefie izolacji, czyli nad styropianem lub wełną mineralną (tzw. „ciepły montaż”). – Prawidłowe zamontowanie okna w izolacji ściany umożliwiają specjalne systemy wsporników – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA – Dobry handlowiec lub montażysta powinien sam zaproponować takie rozwiązanie. Jeśli tak się nie stanie, sami zapytajmy o taką możliwość, ponieważ straty ciepła spowodowane niewłaściwym montażem mogą nas w sumie kosztować więcej niż dodatkowe koszty na zakup wsporników czy materiałów izolacyjnych, nie mówiąc już o dodatkowych efektach w postaci zawilgocenia ściany wokół okna.

Fot. MSFot. MSW przypadku okien dachowych, podczas montażu istotne jest, aby szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu zostały dokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Można zastosować specjalny kołnierz uszczelniający w wersji Thermo z dodatkową termoizolacją wokół okna. Instalacja okna w konstrukcji dachu i połączenie go z pokryciem dachowym za pomocą kołnierza uszczelniającego to główna część montażu. – Ważne jest także staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem np. poprzez wykorzystanie gotowego zestawu izolacyjnego. Ograniczy to możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i ochroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększy również trwałość okna dachowego i podniesie komfort użytkowania poddasza – wyjaśnia Sławomir Kwarciak, Produkt Menedżer ds. okien dachowych w firmie FAKRO.

– Stosowanie oryginalnych produktów sprawdzonych polskich producentów znacznie podnosi jakość montażu, poprawia szczelność oraz odpowiednią energooszczędność i trwałość okna – podsumowuje Paweł Wróblewski. Źle zamontowane lub niskiej jakości okna mogą być przyczyną dużych strat ciepła. Nie bójmy się więc korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą nam w maksymalnym stopniu oszczędzać na ogrzewaniu. Zaoszczędzimy wtedy na rachunkach, pomożemy chronić środowisko i będziemy mogli cieszyć się trwałymi rozwiązaniami przez długie lata…
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fakro
#okno #prawo #do ogrzewanie #fakro #poradnik #Ogrzewanie - ogólnie #Domowe finanse

Więcej tematów: