Grill zimą

Podziel się:
Grillowanie to doskonały sposób spędzania wolnego czasu w towarzystwie rodziny, przyjaciół i znajomych. Grille zwykle zaczynamy rozstawiać z początkiem czerwca, gdy pojawia się słońce i temperatura pozwala na dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu. Jednak, czy nie byłoby miło relaksować się przy smakowitych potrawach przez okrągły rok? Móc oszczędzić sobie i swoim gościom zapachu smażonego tłuszczu unoszącego się po domu przed i po spożytym posiłku. Czy jest to w ogóle możliwe?

Fot. Roben

Fot. Roben


Każdy może zorganizować grillowe przyjęcie. Obfitość i zróżnicowanie cenowe akcesoriów niezbędnych do upichcenia czegoś na węglu drzewnym sprawia, iż grillowanie stało się rozrywką bardzo powszechną. Na polskim rynku dostępna jest szeroka oferta grilli - od prostych przenośnych urządzeń na metalowych nóżkach, przez eleganckie mini-bary do grilli stacjonarnych i coraz bardziej popularnych grilli jednorazowych. W krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Australia, gdzie tradycja grillowania jest znacznie starsza niż u nas, przywiązanie do potraw skwierczących na rozżarzonych węglach jest większe. Tam też ogromną popularnością cieszą się majestatyczne, kunsztownie ozdobione, bądź też o prostym, rustykalnym obliczu grille wykonane z cegły oraz innych materiałów.

 

Fot. Roben

Fot. Roben


Najlepszym budulcem na wykonanie takiego grilla jest cegła klinkierowa. Jej duża wytrzymałość na wysokie temperatury i urazy mechaniczne sprawia, że stawiając grill w ogrodzie lub na tarasie możemy cieszyć się nim przez długie lata bez potrzeby jego renowacji. Ponad to, koszty jego konserwacji są minimalne i, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaczniemy o nich myśleć dopiero po kilku, jeśli nie kilkunastu latach. Cegła klinkierowa doskonale magazynuje ciepło, przez co zużycie węgla drzewnego jest mniejsze, a smakołyki dłużej pozostają ciepłe. Do tego dochodzi olbrzymi wybór kolorów cegły. Od tradycyjnej czerwonej, przez zieloną, błękitną i czarną, aż po perłowo-białą. To, co jest w tym wszystkim najlepsze, to możliwość i łatwość wykonania takiego grilla samemu lub wraz z całą rodziną. Wystarczy zakupić cegły, zaprawę, ozdoby (kwestia gustu) i znaleźć wolną chwilę okraszoną szczyptą dobrych chęci.



REKLAMA:



Nawet zimą, gdy mróz lepi kryształy sopli na gałęziach drzew, nie ma problemu z rozpaleniem brykietów, ułożeniem węgla i pozostawieniem mięsa na pewien czas – niech się robi. Do chwili, gdy potrawy nie będą gotowe, możemy przyjąć gości w przytulnie rozgrzanym, świeżo pachnącym domu nic im o uczcie nie wspominając. Gdy nagadamy się do syta nadejdzie czas, że gospodarz bądź gospodyni domu znikną na chwil dwie w zasypanym białym puchem ogrodzie i voila! – czapki z głów – jedzenie na stole. Zapewniam, że jeśli tylko czerpiemy przyjemność z częstych odwiedzin rodziny, przyjaciół, czy znajomych, to taki grill, poza ucztą dla oka i żołądka, zagwarantuje nam tę przyjemność przez okrągły rok.

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roben
#czytelnia #architektura #ogrody #roben #w ogrod #na zewnatrz_bud #klinkier #Mała architektura ogrodowa #Piece, grille #wędzarnie piece grille

Więcej tematów: