Dopłaty do kolektorów słonecznych

Podziel się:
W 2010 roku NFOŚiGW uruchomił program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji. Jego celem jest zmniejszenie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W ramach projektu osoby fizyczne – właściciele domów mieszkalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o bezzwrotną dotację w wysokości 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu kolektorów słonecznych wraz z konieczną instalacją.

Fot. HovenFot. HovenUmowy na kredyt z dotacją mogą być zawierane do 31 grudnia 2014 r., natomiast zwroty środków finansowych będą realizowane do końca 2015 r. Przeznaczeniem dotowanej instalacji solarnej może być wyłącznie wspomaganie ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania budynku oraz wody w basenie kąpielowym. Niedopuszczalne jest jej wykorzystywanie w ramach działalności gospodarczej.

Dla wielu osób procedury związane z uzyskaniem dotacji wydają się być zbyt skomplikowane, co sprawia, że nie ubiegają się o nią. Tymczasem można skorzystać z pomocy – firmy zajmujące się produkcją i montażem zestawów solarnych oferują kompleksową obsługę, obejmującą nie tylko pomoc w wyborze odpowiedniego zestawu i montaż urządzeń, ale również pozyskanie wsparcia z Narodowego Funduszu OŚiGW. I wypełniają oraz składają wniosek w imieniu inwestora bezpłatnie. Korzystanie z usług renomowanego producenta i wykonawcy pozwala zmniejszyć ryzyko odrzucenia wniosku przez Fundusz. Wymaga on bowiem, by zestawy solarne objęte dopłatami miały przynajmniej pięcioletnią gwarancję producenta.
REKLAMA:

Program adresowany jest do osób fizycznych posiadających prawo do lokalu już istniejącego lub pozostającego w budowie oraz do wspólnot mieszkaniowych, które planują montaż kolektorów na dachach swoich budynków. Nie mogą z niego skorzystać potencjalni inwestorzy, którzy są podłączeni do sieci ciepłowniczej.Instalacja solarna, by mogła być dotowana, nie może być wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego, mając biuro np. w domu jednorodzinnym, możemy ubiegać się o dotację, ale koszty kwalifikowane zmniejszone proporcjonalnie do zajmowanej przez biuro powierzchni w stosunku do powierzchni całkowitej budynku. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach – powierzchnia budynku, przeznaczona na działalność gospodarczą musi być mniejsza niż 50% całkowitej powierzchni obiektu. Jeśli jest większa, nie możemy wnioskować o dotację.

Jakie kwoty można otrzymać? Jak wspomniano, dotacja może wynieść maksymalnie 45% wydatków poniesionych na zakup i montaż instalacji, ale tzw. jednostkowy koszt kwalifikowany nie może być wyższy niż 2,5 tys. PLN brutto/1 m2 całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Ważne – dotacja jest przychodem i podlega opodatkowaniu – musi zostać ujęta w rocznym zeznaniu podatkowym. Pamiętać należy, że otrzymujemy kredyt z dotacją – pomoc z programu przeznaczona jest na poczet spłaty kredytu. Nie jest to bezpośredni zwrot gotówki na konto. Według statystyk firmy Hoven, średnia wartość dotacji w przypadku domów jednorodzinnych to około 6,5 tys. zł, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – 67 tys. zł. Kredytów udzielają banki, które zawarły umowy z NFOŚiGW – ich adresy znajdują się na stronie internetowej Funduszu, zaś są to: BOŚ, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy i Warszawski Bank Spółdzielczy. Dofinansowanie sprawia, że zwrotu kosztów inwestycyjnych można się spodziewać już po upływie 3-5 lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Hoven
#czytelnia #finanse #nieruchomości #eko #solar #hoven #Kolektory słoneczne

Więcej tematów: