Jak zapewnić odpowiedni mikroklimat w domu

Podziel się:
Na odpowiedni mikroklimat składają się m.in. optymalna temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, właściwa wentylacja, stopień nasłonecznienia wnętrza. Zimą jest go trudno zapewnić z uwagi na niskie temperatury zewnętrzne, słabą emisję światła, ucieczkę ciepła i potrzebę pokrywania strat poprzez ogrzewanie.

Fot. SchücoFot. SchücoPrzez okna tracimy nawet 20% energii cieplnej. Zdarza się, że nawet mimo szczelnej konstrukcji odczuwamy w ich pobliżu rodzaj promieniowania chłodu, co jest spowodowane tym, że zimne profile i szyby oddają temperaturę wnętrza do otoczenia. Uniknąć tego można, decydując się na tzw. ciepłą stolarkę, opierającą się na rozwiązaniach konstrukcyjnych, które umożliwiają lepsze zapobieganie ucieczce ciepła.

Do tych rozwiązań należy np. zastosowanie zamiast stalowych kształtowników ciągłych, płaskich wzmocnień aluminiowych. W oknach pasywnych fale podczerwone są odpijane przez refleksyjne powierzchnie z powrotem do pomieszczenia. Ponadto profile wyposażone są w dodatkowe izolatory termiczne, siedem równoległych komór oraz trzypoziomowe uszczelnienia. Te wszystkie rozwiązania technologiczne sprawiają, że okno ma współczynnik przenikania ciepła Uw ≤ 0,8 W/m2K.
REKLAMA:

Aby zagwarantować odpowiednią wentylację pomieszczeń, nowoczesne okna wyposażane są w ukryte nawiewniki i mikrowentylację. Nowatorską propozycją są inteligentne aluminiowe okna sterowane automatycznie.

Fot. SchücoFot. Schüco- Oprócz krótkotrwałego intensywnego wietrzenia pomieszczeń zaleca się również stosowanie mikrowentylacji. Nowoczesne systemy okienne są natomiast wyposażone w specjalne nawiewniki, które samoczynnie regulują przepływ powietrza. Maksimum komfortu dają jednak okucia mechatroniczne połączone z systemami precyzyjnych czujników CO2 i temperatury, które automatycznie uchylają lub zamykają okno w zależności od warunków w pomieszczeniu. Takie rozwiązania są dostępne na przykład w energooszczędnych i pasywnych oknach aluminiowych z serii Schüco AWS – podkreśla Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. marketingu i produktu Schüco International Polska Sp. z o.o.

Fot. SchücoFot. SchücoDzięki oknu do wnętrz napływa światło słoneczne, które jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania człowieka. Im węższa rama, tym lepsze nasłonecznienie. Nie zawsze jednak udawało się tę zasadę stosować w przypadku ciepłej stolarki, która cechuje się zazwyczaj stosunkowo szerokimi ramami. Są jednak okna, w których widoczna szerokość ram okiennych została ograniczona do minimum. Pamiętajmy też, że ciepłe, podwójne czy potrójne pakiety szybowe ograniczają przenikanie światła. Aby tego uniknąć, warto wybrać szyby o odpowiednio wysokim współczynniku przepuszczania światła Lt.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schüco
#okna #drzwi #czytelnia #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi #schuco

Więcej tematów: