Wybieramy komfortowe i ekonomiczne paliwo

Podziel się:
Kotły grzewcze zasilane są paliwami stałymi, jak np. ekogroszek czy pellet, gazem ziemnym, olejem opałowym. Poszczególne paliwa różnią się właściwościami. Różny jest też komfort korzystania z nich, zwłaszcza w zakresie obsługi kotła

Paliwa stałe

Choć pellet i ekogroszek należą do atrakcyjnych cenowo paliw, należy pamiętać, że ich efektywność oraz wydajność jest uzależniona od jakości. Okazyjnie tanie oferty ich zakupu mogą oznaczać, że paliwo zawiera dużo zanieczyszczeń (w przypadku pelletu np. klejów, kory, słomy czy roślin energetycznych). W efekcie ich spalanie oznaczać będzie produkcję dużej ilości popiołu, może też prowadzić do klinowania elementów kotła, blokowania mechanizmów czyszczących lub wyginania się korpusów palników.

Fot. Natea - SofathFot. Natea - SofathFot. Natea - SofathFot. Natea - Sofath
Równie ważna jest kwestia czystości w przypadku ekogroszku. Do jego produkcji używane są węgiel brunatny lub kamienny o niskiej zawartości substancji szkodliwych. Niskiej jakości partie mogą być zanieczyszczone mułem lub miałem węglowym. Przy zakupie zwróćmy też uwagę na wartość opałową paliwa, zawartość siarki i popiołu oraz spiekalność. Im gorsza jakość ekogroszku, tym mniejsza wydajność, a tym samym wyższe koszty, o ryzyku uszkodzenia kotła nie wspominając.

Aplikacja paliwa

To mankament kotłów na paliwo stałe. Należy je podawać do urządzenia regularnie, własnoręcznie, z określoną, zależną od rodzaju kotła częstotliwością. Są jednak kotły z automatycznym podajnikiem. Inną uciążliwością jest potrzeba wydzielenia kotłowni oraz miejsca na zapas paliwa. Pomieszczenie kotłowe musi spełniać wszelkie wymagania związane m.in. z odpowiednią wentylacją; nie może być też zawilgocone, gdyż miałoby to negatywny wpływ na zgromadzony tam materiał opałowy. I kolejna ważna sprawa – należy kontrolować stan zapasów paliwa i regularnie je uzupełniać.

Fot. Natea - SofathFot. Natea - Sofath

Paliwa płynne i gazowe

Kotły zasilane tymi paliwami są zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze, ponieważ są urządzeniami bezobsługowymi. Cechują je też na ogół kompaktowe wymiary; ponadto nie ma potrzeby instalowania ich w kotłowni. Najbardziej efektywne są kotły kondensacyjne, które charakteryzują się sprawnością przekraczającą 100%*. W zależności od możliwości, kotły gazowe zasila się gazem ziemnym (z sieci) lub płynnym (ze zbiornika); olejowe – tylko ze zbiornika. Zbiornik na olej może być zamontowany w budynku lub na działce; gazowy – wyłącznie poza budynkiem.
REKLAMA:

Pompa ciepła

Stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Są efektywne, produkowana przez nie energia cieplna jest tania, zaletą jest także efektywność, komfort obsługi oraz odnawialność źródła i jego przyjazność dla środowiska naturalnego. Pobierają one i przetwarzają energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie i przekazują ją do instalacji grzewczej.

- Dzięki wykorzystaniu w pompach ciepła energii odnawialnej, można powiedzieć, że użytkownik staje się posiadaczem własnego, ekologicznego źródła ciepła. Wiąże się to z całkowitą niezależnością od zmiennych cen paliw kopalnych oraz ich dostępności. Co więcej, cały proces jest całkowicie bezobsługowy, a do prawidłowej pracy pomp ciepła wymagany jest jedynie prąd elektryczny - wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Koszty realizacji instalacji bazującej na pompie ciepła są porównywalne do nakładów, jakie trzeba ponieść, jeśli zdecydujemy się na nowoczesny kocioł kondensacyjny.

__________
**Ciepło spalania Ho, to całościowa energia cieplna uzyskana w procesie spalania - teoretycznie możliwa do odzyskania. Zawiera ona m.in. ciepło zawarte w parze wodnej wytworzonej w procesie spalania. Wartość opałowa Hu, to ilość energii cieplnej uzyskana w procesie spalania, ale pomniejszona o energię cieplną uzyskaną przez skroplenie pary wodnej.

Przez lata energia cieplna możliwa do wykorzystania podczas skraplania pary wodnej była bezużyteczna i bezpowrotnie tracona. Ponieważ kotły kondensacyjne wykorzystują również wspomnianą energię z pary wodnej (producenci gazu, oleju nie uwzględniają jej i podając kaloryczność swego paliwa posiłkują się Hu), dlatego ich sprawność może przekraczać 100%
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Natea - Sofath
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #kotly #pompa_ciepla #na gaz #de_dietrich #na ekogroszek #na pelet #na olej #Ogrzewanie - ogólnie

Więcej tematów: