Rolety i żaluzje – jakie wybrać?

Podziel się:
Firany i zasłony to tradycyjna osłona okien. Wiele osób jednak z nich rezygnuje, by nie ograniczać dopływu światła słonecznego do wnętrza, a także – bo nie pasują one do aranżacji pomieszczenia. Czy i czym je zastąpić? W osłonę okna warto zainwestować przynajmniej z dwóch powodów: by nie być widzianym przez sąsiadów po zmroku, gdy włączymy oświetlenie elektryczne, a także latem, by uniknąć przegrzania wnętrza. Jednym z rozwiązań jest montaż rolet lub żaluzji. Spośród czego możemy wybierać?

Po pierwsze - rolety

1. Z estetyczną kasetą

Kaseta chroni powierzchnię rolety przed kurzem, zapewnia też wyższą estetykę w porównaniu z rozwiązaniami bez kasety. Aby zestawienie kasety o skrzydła okna było harmonijne, kolor osprzętu powinien być dopasowany do barw stolarki okiennej. Rolety mogą być wyposażone w kasety z płaskimi prowadnicami lub w kształcie U. Fot. Kup RoletyFot. Kup RoletySą to bardzo efektywne systemy, które umożliwiają całkowitą kontrolę nad ilością dopływających promieni słonecznych. Dzięki temu, że tkanina znajduje się bardzo blisko szyby, unikamy ryzyka jej marszczenia się czy odstawania - nawet jeśli okno jest uchylone. Montaż prowadnic jest wyjątkowo prosty i szybki – polega na odtłuszczeniu listew przyszybowych i następnie przyklejeniu prowadnic. Innym wartym rozważenia systemem są rolety z prowadzeniem żyłkowym. W tym przypadku montujemy kasetę na skrzydle okna, z kolei do stabilizacji tkaniny i utrzymywania jej blisko szyby oraz w optymalnym naprężeniu służą specjalne żyłki. Jedne i drugie cechuje komfort użytkowania, efektywność i prostota konserwacji.

2. Wolnowiszące

Fot. Kup RoletyFot. Kup Rolety Czyli bez pojemnika, w którym możemy ukryć tkaninę, gdy roleta jest podniesiona. Te rolety instaluje się za pomocą haczyków bezpośrednio na skrzydle okna. To doskonała osłona np. dla okien łukowych, których nietypowy kształt ramy powoduje, że system kasetowy jest niemożliwy do zastosowania.
REKLAMA:

Z kolei, by zabezpieczyć okna dachowe, korzystamy z rolet z systemem sprężynowym. Odpowiednio napina on tkaninę, utrzymuje ją blisko szyby, co zapewnia efektywność osłony. Zamiast rolet tkaninowych możemy zdecydować się na – też pozbawione kaset – rolomaty, czyli maty jutowe zamocowane na mechanizmie roletowym, albo ekomaty, które podnosimy, zwijając po prostu w rulon. - Decydując się na system pozbawiony kasety, otrzymujemy ogromne możliwości aranżacyjne. Samodzielna instalacja rolety trwa kilka minut. Dzięki prostej konstrukcji, możemy przesłonić okna o nietypowym kształcie - mówi Sławomir Witkowski ze sklepu internetowego www.KupRolety.pl

Po drugie - żaluzje

1. W pionie, czyli wertykalne

Fot. Kup RoletyFot. Kup Rolety Wyróżnia je funkcjonalność, skuteczność i wygoda użytkowania. Umożliwiają kontrolowanie ilości dostarczanego do wnętrz światła. Choć kojarzą się głównie z estetycznym zacienianiem biur i innych pomieszczeń o dużych przeszklonych płaszczyznach, świetnie sprawdzają się też w domach i mieszkaniach, zwłaszcza tam, gdzie mamy niestandardowe, duże wymiary okien. Zaletą verticali jest możliwość mocowania ich w zależności od potrzeb: do sufitu lub do ściany na dowolnej, odpowiedniej wysokości.

2. W poziomie

To np. tradycyjne i dobrze wszystkim znane żaluzje aluminiowe. Do ich montażu używa się specjalnych wieszaków, które albo zahaczamy, albo przykręcamy do listwy przyszybowej. Fot. Kup RoletyFot. Kup Rolety Dzięki dolnemu zaczepowi nie ma ryzyka, że po uchyleniu okna żaluzja będzie odstawała od szyby i tym samym niedokładnie chroniła przed nasłonecznieniem. Bardzo ciekawą propozycją są żaluzje plisowane. Umożliwiają one zasłonięcie szyby zarówno od góry, jak i od dołu. Instalujemy je, przykręcając małe uchwyty i mocując linki sterujące.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Nota Bene
#okna #okna i drzwi #do dekorowanie #na okno #poradnik #Osłony - rolety, markizy itp.

Więcej tematów: