Napęd z mechanizmem przeciążeniowym do rolet zewnętrznych

Podziel się:
Rolety zewnętrzne wyposażone w napęd elektryczny, jak każde urządzenie o złożonej budowie, narażone są na awarie i uszkodzenia. Źródła tych awarii mogą wynikać z nieprawidłowej obsługi, mogą także mieć przyczyny niezależne od użytkowników. Decydując się na instalację rolety w wersji posiadającej napęd elektryczny, warto pamiętać o wyposażeniu jej w odpowiednie zabezpieczenia chroniące poszczególne elementy konstrukcyjne a zwłaszcza mechanizm napędowy przed uszkodzeniami.

Rodzaje uszkodzeń rolet zewnętrznych

Na uszkodzenia mechaniczne narażone są zwłaszcza lamele, czyli elementy tworzące pancerz rolety. Lamele, mogą ulec uszkodzeniu jeśli na przykład, w okresie zimowym, listwa dolna czyli element wykończeniowy, montowany w dolnej części pancerza, przymarznie do parapetu lub prowadnic bocznych. Wówczas, po uruchomieniu napędu rolety, gdy pancerz jest unoszony w górę, przy jednoczesnej blokadzie listwy dolnej, następuje jego rozerwanie a uszkodzeniu ulegają zaczepy lameli. Inną, znacznie poważniejszą konsekwencją, opisywanej tu sytuacji, może być trwałe uszkodzenie silnika. Z kolei, znajdujące się w skrzyni rolety, tak zwane wieszaki, które łączą rurę nawojową z pancerzem, narażone są na zerwanie w przypadku gdy na drodze opuszczanego pancerza rolety znajdzie się niepożądany obiekt. W tej sytuacji, pracujący silnik powoduje nacisk pancerza rolety na wspomniany obiekt, czego efektem jest zerwanie wieszaków, uszkodzenie pancerza lub awaria silnika rolety.

Skuteczne zabezpieczenie

Roletę, przed opisanymi wyżej uszkodzeniami, skutecznie chroni silnik wyposażony w mechanizm przeciążeniowy. Mechanizm ten, precyzyjnie identyfikuje nieprawidłowości w pracy napędu rolety zatrzymując pracę silnika.
REKLAMA:

W opisanym przypadku przymarznięcia listwy dolnej, podnoszona do góry roleta wyposażona w silnik z mechanizmem przeciążeniowym, zatrzyma się niezwłocznie po wykryciu oporu stawianego przez zablokowaną listwę.

Podobny efekt, zostanie osiągnięty, jeśli pancerz napotka niepożądany obiekt w czasie zamykania rolety. Także w tym przypadku, mechanizm przeciążeniowy wstrzyma pracę silnika w momencie wykrycia przeszkody. W ten sposób, skutecznie chronione są wieszaki, pancerz a co najważniejsze silnik rolety.

Jak sprawdzić czy roleta posiada silnik z mechanizmem przeciążeniowym?

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy roleta zewnętrzna jest wyposażona w silnik z mechanizmem przeciążeniowym jest uchwycenie pancerza rolety w czasie pracy. Jeśli napęd rolety zatrzyma się, możemy być pewni, że nasza roleta jest odpowiednio zabezpieczona i nie grożą jej kosztowne uszkodzenia. Natomiast jeśli mimo uchwycenia unoszącego lub opuszczającego się pancerza, napęd rolety pracuje, silnik naszej rolety nie jest wyposażony w mechanizm przeciążeniowy. Wszelkie próby ingerencji w pracę napędu rolety należy wykonywać z uwagą, aby nie spowodować niepożądanych uszkodzeń.

Warto wspomnieć, iż nie tylko nowe rolety mogą być wyposażane w silnik z mechanizmem przeciążeniowym. Również w roletach już działających można dokonać wymiany silnika na taki, który posiada mechanizm przeciążeniowy.

Kupując roletę chroniącą nasze okna od zewnątrz, zawsze pytajmy sprzedawcę o rodzaj silnika elektrycznego w jaki wyposażona jest roleta. Zamontowanie silnika z mechanizmem przeciążeniowym podniesie komfort użytkowania rolety a przede wszystkim uchroni naszą kieszeń przed niepotrzebnymi wydatkami. Pamiętajmy aby każda wymiana elementów rolety, była wykonywana przez wykwalifikowaną ekipę serwisową.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: DK-PROF
#okna #czytelnia #okna i drzwi #na okno #dk-prof #Automatyka do bram, okien i rolet

Więcej tematów: