Za mały lub za duży otwór drzwiowy? Sprawdź, co możesz zrobić

Podziel się:

Wykonanie w trakcie budowy czy remontu odpowiedniego do wybranych ościeżnic otworu drzwiowego to istotne zagadnienie, która wpływa na jego sprawny przebieg. Choć wstawienie czy wymiana drzwi to czynności, które można wykonać samemu, wiele osób korzysta z usług fachowców. Okazuje się bowiem, że za mały lub za duży otwór na drzwi przysparza sporych problemów. Jak naprawić taki błąd? Co zrobić, aby się przed nim ustrzec? Sprawdź w poniższym artykule.

Za mały otwór drzwiowy – co robić?

Otwór na drzwi nieprawidłowej wielkości jest nie lada kłopotem na budowie. Jego wysokość w zależności od wybranej ościeżnicy standardowej powinna wynosić od 206 do 208 centymetrów. Często jednak zdarza się, że jest niższa, szczególnie w blokach z wielkiej płyty, ale nie tylko. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Jednym z możliwych rozwiązań problemu zbyt małego otworu drzwiowego jest usunięcie tynku, który znajduje się pod nadprożem. W ten sposób można uzyskać dodatkowo nawet 3 centymetry, co jednak rzadko okazuje się wystarczające. Samo nadproże powinno zostać nienaruszone jako ważny element konstrukcyjny. 

Innym sposobem na za mały otwór na drzwi jest podcięcie drzwi i ościeżnic. Zwykle skrzydło jest przystosowane do skrócenia nawet o 6 centymetrów, jednak tę opcję koniecznie trzeba ustalić podczas składania zamówienia. Skracanie drzwi niesie ze sobą możliwość naruszenia ich konstrukcji, dlatego prawidłowo wykonany skrót musi być zgodny ze wskazaniami producenta. W przeciwnym wypadku możliwa jest utrata gwarancji na drzwi. Problem pojawia się także wtedy, gdy otwór drzwiowy jest za wąski. Wówczas konieczne jest poszerzenie go przy użyciu elektronarzędzi.

Takie operacje najlepiej wykonywać na etapie tak zwanych “brudnych” prac budowlanych, jeszcze przed wykończeniem.

Kolejną opcją jest zamówienie drzwi o niestandardowych wymiarach tj. kontraktowo za dopłatą. To może być optymalne kosztowo rozwiązanie.

Za duży otwór na drzwi – jak to naprawić?

Kiedy otwór drzwiowy jest za duży, łatwiej doprowadzić go do prawidłowych wymiarów niż w przypadku opisanym powyżej. Należy przy tym pamiętać o przepisach prawa budowlanego, zgodnie z którym drzwi prowadzące do kuchni oraz pomieszczeń stałego pobytu ludzi muszą mieć szerokość co najmniej 80 cm i wysokość co najmniej 200 cm. 

Jak zmniejszyć otwór drzwiowy? W tym celu należy wykonać dodatkową nadbudowę. Można wykorzystać styrodur (mocowany na klej, owijany siatką i tynkowany) lub płyty gipsowe (układane warstwowo, pokrywane siatką z włókna, zaciągane klejem i gładzią). Tego typu prace są prostsze i mniej czasochłonne niż powiększanie otworu drzwiowego, dlatego przy wykonywaniu pomiarów lepiej dodać kilka centymetrów zapasu. 

O tym, jak prawidłowo ustalić wymiary tego otworu, przeczytasz na stronie https://www.porta.com.pl/otworzsiena/drzwi/prawidlowy-wymiar-otworu-na-drzwi.

Jak prawidłowo wymierzyć otwór drzwiowy?

Ustalenie, jaki otwór na drzwi należy przygotować, powinno nastąpić jeszcze przed wykończeniem ścian. W ten sposób można uniknąć kosztów związanych ze zniszczeniem czy zabrudzeniem farby, tapety lub innych materiałów. Należy pamiętać, że wymiary otworu drzwiowego muszą być o kilka centymetrów większe niż wymiary samego skrzydła. Wielkość różnicy jest zależna od rodzaju wybranej ościeżnicy. 

Drzwi wewnątrzlokalowe PORTA wymagają otworów o szerokości:

montowane na ościeżnicy stałej:
⦁    101 cm dla drzwi „90”;
⦁    91 cm dla drzwi „80”;
⦁    81 cm dla drzwi „70”.

montowane na ościeżnicy regulowanej PS:
⦁    98 cm dla drzwi „90”;
⦁    88 cm dla drzwi „80”;
⦁    78 cm dla drzwi „70”.

Jeśli chodzi o wysokość otworu drzwiowego, ona również jest uzależniona od wyboru ościeżnicy. W przypadku oferty PORTA, dla ościeżnicy stałej jest to 207,5 cm, a przy regulowanej PS 206 cm. W katalogu PORTA znajduje się tabela z wymiarami do każdego rodzaju ościeżnicy z bogatej oferty producenta.

Mierzenie warto wykonać zgodnie z kilkoma wskazówkami, by otrzymać jak najdokładniejsze wyniki. Szerokość otworu drzwiowego warto zmierzyć w co najmniej trzech miejscach, zaś wysokość co najmniej w dwóch. Z kolei grubość muru trzeba sprawdzić w trzech miejscach z każdej strony i wziąć pod uwagę przede wszystkim największą wartość. W ten sposób można łatwo zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Aby go całkowicie uniknąć, poproś o pomoc fachowców PORTA.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#drzwi #sponsorowany #czytelnia #okna i drzwi #materiał partnera #Porta

Więcej tematów: