Ściany fundamentowe z keramzytobetonu

Podziel się:
Keramzytobeton idealnie sprawdza się zwłaszcza przy budowie domów jednorodzinnych i szeregowych, pawilonów handlowych i innych 2-3 kondygnacyjnych budynków. Można z niego wznosić nie tylko ściany nadziemia, ale też wykonać ściany fundamentowe i piwniczne.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

Budowa domu składa się z trzech umownych etapów:

1. Roboty stanu „zero”. Do nich zaliczymy wykopy, fundamentowanie, wykonanie ścian fundamentowych, izolacji oraz przyłączy. To ogromny zakres prac, który pozostaje niewidoczny, gdyż większość zmian zostaje zasypana gruntem.
2. Murowanie. To etap, na którym dom zyskuje szkielet - rosną nowe ściany, stropy, kominy i dach.
3. Wykańczanie. To jednoczesna praca wielu osób w różnych pomieszczeniach – fachowcy wykonują instalacje, osadzają stolarkę, kładą tynk i podłoże, malują pomieszczenia itp. To czasochłonny okres budowy, a jego ostateczny efekt widać ostatniego dnia, kiedy następuje przekazanie klucza i wykonawca opuszcza budowę.

Każdy z tych etapów wiąże się z koniecznością wykonania szeregu robót o różnym stopniu trudności i pracochłonności.

Murujemy ściany fundamentowe

Ciężkie bloczki betonowe nie są jedynym materiałem do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych. Można zamiast nich wykorzystać lżejsze bloczki z keramzytobetonu. Problemem jest jednak siła przyzwyczajenia do „mocnego”, betonowego budownictwa, która spowalnia ekspansję nowych technologii budowy ścian fundamentowych.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca® Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
Porównajmy oba materiały:
Do murowania ścian z bloczków keramzytobetonowych można użyć jednej z gotowych zapraw Weber
1. Wytrzymałość
Standardowe bloczki betonowe mają wytrzymałość 15 MPa, z kolei keramzytobetonowe – 5, 7.5, a niekiedy 10 MPa. Produkty z keramzytobetonu mają niższą wytrzymałość, ale wystarczającą w przypadku m.in. budownictwa jednorodzinnego. Standardowo wykonawcy używają identycznych betonowych bloczków do budowy ścian fundamentowych zarówno 4-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego, jak i parterowego domku z poddaszem. W bloku wykonana z nich ściana gwarantuje wymaganą wytrzymałość z uwzględnieniem właściwego współczynnika bezpieczeństwa, jednak w budynku jednorodzinnym zapas bezpieczeństwa jest kilkukrotny. Pojawia się pytanie – w jakim celu wznosić ściany fundamentowe z bloczków o wytrzymałości 15 MPa, skoro bloczki gazobetonowe wykorzystywane do murowania ścian parteru i piętra mają najczęściej wytrzymałość 2-4 MPa? Nie istnieją żadne przesłanki konstrukcyjne, aby ściany fundamentowe były pięciokrotnie mocniejsze niż ściany parteru.

Niekiedy lepiej zrezygnować z ostatniej warstwy bloczków i w jej miejsce wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenia na dłuższym odcinku ściany. Jako szalunek można zastosować np. keramzytobetonową kształtkę U, którą można wykonać bez dodatkowego deskowania.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
2. Koszty
Wymiary bloczków betonowych to na ogół 38 x 24 x 14 (12) cm; z kolei bloczki z keramzytobetonu produkowane są w wymiarach 38 x 24 x 24 cm. Mimo iż te drugie są niemal dwukrotnie większe, waga obu typów bloczków wynosi ok. 22 kg. Porównajmy koszty transportu – przy założeniu, że w budynku jest 90 m² ścian fundamentowych o grubości 24 cm, do ich wykonania potrzeba 1620 bloczków betonowych lub 990 bloczków keramzytowych. Ciężar bloczków betonowych to 35,6 t, a keramzytobetonowych – 21,8 t. Oznacza to, że lekkie bloczki keramzytobetonowe będzie można przewieźć jednym transportem, zaś - z uwagi na ograniczenia w transporcie drogowym - do przewozu bloczków betonowych należy zamówić dwa transporty.
Również układanie bloczków z keramzytu jest korzystniejsze i pozwala zaoszczędzić. Murarz ma do wymurowania materiał o ponad 14 ton lżejszy od betonu, praca jest więc szybsza, lżejsza, bez dodatkowych, zbędnych obciążeń. Oszczędza się zaprawę murarską, której przy murowaniu z mniejszych bloczków betonowych potrzeba niemal dwa razy więcej.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca® Fundamenty muszą być wzniesione z wytrzymałego materiału. Dla domu jednorodzinnego, pawilonu handlowego czy innych niewysokich budynków, nośność bloczków fundamentowych z keramzytu po przeliczeniach konstrukcyjnych jest wystarczająca. Murowanie keramzytowych ścian to mniejszy wysiłek fizyczny i lżejsza konstrukcja budynku, a także – dzięki dwa razy większym wymiarom bloczków – szybsza praca.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca<sup>®</sup>
#ściany fundamentowe #czytelnia #dom z keramzytu #do budowa #ściany #weber_leca #bloczek #z beton #weber_leca_strefa_wykonawcy #z keramzyt

Więcej tematów: