Kiedy trzeba posiadać świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne budynku jest obecnie jednym z niezbędnych dokumentów przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Gdzie można otrzymać taki dokument? Kiedy jest konieczne jego uzyskanie? Z jakimi kosztami się to wiąże? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Więcej...

Jak szybko znaleźć numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste to dokumenty prowadzone dla nieruchomości. To właśnie z nich można się dowiedzieć, kto jest właścicielem danego mieszkania czy działki, czy są one wolne od zadłużenia czy innych obciążeń. Weryfikacja treści księgi wieczystej jest ważna w wielu sytuacjach (np. kupno,...

Więcej...

Księga wieczysta działki - jakie informacje zawiera?

Grunty to jeden z rodzajów nieruchomości, dla których są prowadzone księgi wieczyste. Jakie informacje można pozyskać z tego rejestru?

Więcej...

Montaż okien - bez problemu, bez pomiaru, bez faktury

Zapraszamy do obejrzenia dwóch odcinków kabaretu Czwarta Fala z cyklu JANUSZ W WIELKIM MIEŚCIE.

Więcej...

Sezon na działki budowlane. Jak skredytować zakup?

Od majówki zaczyna się zwykle wzrost zainteresowania działkami budowlanymi. Czy banki chętnie finansują takie zakupy?

Więcej...

Czym jest „domek letniskowy” w rozumieniu polskiego prawa?

Czy można wybudować dom letniskowy bez pozwolenia na budowę? Jak wybrać odpowiednią działkę pod tego rodzaju zabudowania? Czy istnieje możliwość zakupu działki rekreacyjnej w mieście? Odpowiedzi na te pytania przygotowali dla Ciebie specjaliści z pracowni projektowej Dobre Domy.

Więcej...

Uzależniliśmy się od „mieszkaniówki”?

Przez ostatnie kwartały, deweloperzy mieszkaniowi bili rekordy pod względem sprzedaży lokali i liczby rozpoczynanych projektów. Taka sytuacja skłania do zastanowienia się nad wkładem, jaki budownictwo mieszkaniowe wnosi do krajowej gospodarki. Wysoka aktywność deweloperów może sugerować,...

Więcej...

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Zawiadomienie o zakończeniu budowy składa się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w przypadku, gdy pozwolenie na budowę wydane było przez wojewodę. Natomiast w pozostałych przypadkach zawiadomienie o zakończeniu budowy składa się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Więcej...

Zgłoszenie budowy, a postępowanie administracyjne

Zgłoszenie budowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pr. bud., nie powoduje wszczęcia postępowania administracyjnego.

Więcej...

Zmiany w prawie - projekt budowlany

Projekt budowlany powinien być przejrzysty i czytelny.

Więcej...
Loading...