Wahania cen w branży budowlanej

Podziel się:

Sięgając w przeszłość, konkretnie do 2019 roku, możemy powspominać niezachwiany rynek i względnie stałe ceny produktów pochodzących z branży budowlanej. Potem przyszedł 2020 rok i sytuacja na całym świecie uległa gwałtownej zmianie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób straciło nie tylko zdrowotny, ale i finansowy spokój. Niecałe dwa lata po wybuchu pandemii, wybuchła wojna w Ukrainie, która również przyczyniła się do gwałtownych politycznych oraz ekonomicznych zmian.


Zacznijmy od blachodachówki

Rozważania o wahaniach cen warto rozpocząć od blachodachówki. Sytuację z nią związaną warto prześledzić za pomocą analizy jej cen w 2022 roku. Drastyczna podwyżka cen widoczna była w sezonie budowlanym w 2022 roku. W tym czasie zaobserwowano, że wysokie ceny przyczyniły się do spadku popytu na budowę domów. Wstrzymane zostały również inwestycje mieszkaniowe, ponieważ deweloperzy woleli poczekać na lepsze czasy. Producenci blachodachówek dostrzegli to i pod koniec 2022 roku ceny zaczęły spadać. Dzięki temu udało się doprowadzić do swego rodzaju stabilizacji w kwotach, które inwestorzy muszą płacić za blachodachówkę, ponieważ w firmie Blachy Pruszyński opisywany cennik obowiązuje do teraz. Co prawda, ceny blachodachówek nie wróciły do stanu z 2019 roku, ale są znacznie bardziej przystępne od tych, które proponowano w pierwszej połowie poprzedniego roku.


Czy możemy mieć nadzieje na kolejne obniżki? A może czekają nas kolejne podwyżki? Na te pytanie ciężko znaleźć pewną odpowiedź. Sytuacja na świecie cały czas się zmienia. Pewne jest jednak to, że na tę chwilę nie prognozuje się zdrożenia blachodachówki.

Blachodachówka panelowa SZAFIR Blachy Pruszyński - dom wizualizacjaCo z resztą materiałów budowlanych?

Inflacja nie oszczędza nikogo i niczego, dlatego ceny niemalże wszystkich artykułów budowlanych uległy zmianom, czasem gwałtownym. Najpierw pandemia, potem wojna, wymusiły na producentach szereg działań, by utrzymać swoją pozycję na rynku. Po niemalże całkowitym zamrożeniu w 2020 roku, rynek zaczął się budzić dopiero rok później. Każdy producent chciał wtedy znaleźć sposób na to, by odrobić straty wygenerowany przez pierwszy rok ekspansji SARS COV-2. Jednak podwyżka cen nie wzięła się tylko i wyłącznie z chęci finansowego odkucia. Bardzo istotną rolę odegrały drożejące surowce oraz wyższy koszt transportu ich.

Blachodachówka panelowa TIGRA Blachy Pruszyński - DOM OSIEDLE MAŁEKolejne wyzwania dla budowlanych przedsiębiorców, jak i inwestorów przyszły w 2022 roku. Rosja zaatakowała Ukrainę, a cały świat w geście solidarności z państwem Wołodymyra Zełenskiego, postanowił zrezygnować z surowców pochodzących od Rosjan. Uwzględniając fakt, jak duże znaczenie w gospodarce światowej miała wcześniej Rosja, przedsiębiorcy musieli znaleźć alternatywy. Niestety trudna sytuacja geopolityczna oraz brak możliwości znalezienia przystępnych cenowo źródeł alternatywnych przyczyniły się do nawet trzykrotnych podwyżek cen. Niektórzy musieli odłożyć plany budowy wymarzonego lokum na później. Na szczęście najgorsze powinniśmy mieć już za sobą, a szalejące ceny staną się już pieśnią przeszłości.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #blachy_pruszynski #dach #Pokrycia dachowe #biznes #blachodachówka

Więcej tematów: