Zatrudnienie w branży nieruchomości staje się marzeniem wielu osób, szczególnie w czasach, gdy taki zawód kojarzy się z prestiżem i wysokimi zarobkami. Stale przybywa kandydatów chętnych spróbować swoich sił na tej ścieżce. Skoro tu trafiłeś, to zapewne zastanawiasz się, jak skutecznie rozpocząć karierę w tej dynamicznie rozwijającej się branży. W naszym wpisie znajdziesz kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – pomogą Ci wyróżnić się na rynku oraz zdobyć pierwsze doświadczenie.
Jakie są stanowiska w branży nieruchomości?
Agent nieruchomości zajmuje się głównie pośrednictwem w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości. Zadaniem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest pozyskiwanie ofert, reprezentowanie klientów w transakcjach, negocjowanie warunków umów oraz przygotowywanie dokumentacji.
Z kolei doradca ds. nieruchomości skupia się na bardziej kompleksowej obsłudze klienta, oferując porady dotyczące inwestycji, analizy rynku oraz długoterminowych strategii zarządzania nieruchomościami. Doradca ds. nieruchomości może pomóc klientom w wyborze np. wymarzonego mieszkania lub domu.
Ile zarabia się w branży nieruchomości?
Według danych zamieszczonych na portalu Wynagrodzenia.pl, przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku agenta nieruchomości wynosi 6 400 złotych brutto (ostatnia aktualizacja: styczeń 2024). Natomiast 25% najlepiej zarabiających agentów nieruchomości może liczyć na pensje w wysokości powyżej 9 450 złotych brutto miesięcznie.
Należy pokreślić, że zarobki agentów nieruchomości w dużej mierze zależą od przedmiotu transakcji. Im większa wartość nieruchomości, tym wyższa prowizja, co oznacza, że pośrednicy specjalizujący się np. w luksusowych rezydencjach czy komercyjnych obiektach mogą zazwyczaj liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie.
Branża nieruchomości – wymagania i umiejętności
Praca w nieruchomościach wymaga solidnej wiedzy o rynku, znajomości aktualnych trendów oraz przepisów prawnych regulujących obrót nieruchomościami. W tej pracy bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, takie jak komunikatywność i umiejętność słuchania, a także wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Ze względu na specyfikę branży nieruchomości, kluczowe są również umiejętności negocjacyjne, które pozwalają na skuteczne osiąganie korzystnych warunków transakcji.
Jeśli chodzi o wymagania formalne, aktualnie ze względu na deregulację zawodu agentem nieruchomości może zostać praktycznie każdy. Nie trzeba skończyć żadnego specjalnego kierunku studiów, ani nawet mieć wykształcenia wyższego. Nie jest również wymagana licencja – choć oczywiście możesz ją wyrobić dodatkowo (odpłatnie). Co ciekawe, wielu pracodawców chętnie zatrudnia osoby bez doświadczenia, oferując im szkolenie przygotowujące do zawodu.
Praca w nieruchomościach – oferty pracy
Ofert pracy w branży nieruchomości można szukać bezpośrednio na stronach internetowych agencji nieruchomości, a także na popularnych portalach z pracą. Najlepiej wybrać duże, ogólnopolskie serwisy, takie jak GoWork.pl. Można tam znaleźć nie tylko liczne oferty pracy, ale także porady zawodowe i opinie o firmach z branży nieruchomości: https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-najmu-i-zarzadzania-nieruchomosci;kat.