Jak urządzić pokój dla niemowlęcia? Sprawdzone porady

Podziel się:

Przygotowanie pokoju dla niemowlęcia to wyjątkowy moment w życiu wszystkich przyszłych rodziców. Miejsce, gdzie maluch spędzi swoje pierwsze dni, miesiące, a może i lata, powinno być zarówno ładne, komfortowe, jak i praktyczne. Jak urządzić pokój dla niemowlęcia, żeby spełniał swoją funkcję, a przy tym pozostał przytulny i estetyczny? Oto kilka sprawdzonych porad!

 

Minimalna liczba mebli

Choć noworodek i młodsze niemowlę spędzają czas przede wszystkim w łóżeczku, warto umeblować pokój malucha oszczędnie pod względem liczby mebli, pozostawiając wiele wolnego miejsca na podłodze. W pokoju niemowlęcia mniej znaczy więcej, dlatego ogranicz liczbę mebli do niezbędnego minimum: łóżeczko, przewijak oraz komoda na ubranka, akcesoria i zabawki zupełnie wystarczą. Im mniej wyposażenia, tym więcej przestrzeni do swobodnego poruszania się i zabawy, tak potrzebnej, kiedy po zaledwie kilku miesiącach dziecko zacznie raczkować, a następnie stawiać swoje pierwsze kroki.

 

Sztuczne oświetlenie – ważne dla malucha i dla rodzica

Jednym z najważniejszych elementów w urządzaniu pokoju dla niemowlęcia jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Wybierz lampy - oświetlenie o łagodnym, rozproszonym świetle. Pamiętaj, że maluch często spędza czas w pozycji leżącej z twarzą zwróconą ku górze, dlatego tak ważna jest właściwie dobrana sufitowa lampa – oświetlenie nie powinno oślepiać. Doskonale sprawdzi się światło rozproszone oraz ściemniacz, który pozwoli na dostosowanie intensywności oświetlenia do różnych sytuacji, np. karmienia czy usypiania. Dodatkowo, na pewno przyda się mała lampka z miękkim światłem, niezastąpiona podczas nocnych wizyt przy łóżeczku.

 

Stonowana kolorystyka

Urządzając pokój dla noworodka, wybierz stonowane kolory ścian i tekstyliów. Pastelowe odcienie, takie jak delikatny róż, błękit czy mięta, tworzą spokojną i przyjemną atmosferę. Unikaj intensywnych kolorów, które mogą być zbyt pobudzające dla niemowlęcia. Na nasycone czerwienie, zielenie i żółcie przyjdzie pora nieco później.

 

Tekstylia - zasłony, dywan i bielizna pościelowa

Tekstylia odgrywają ważną rolę w tworzeniu przytulnej atmosfery w pokoju niemowlęcia. Zasłony z miękkich, lejących się tkanin mogą pomóc w kreowaniu optymalnych warunków do drzemki w ciągu dnia. Wykładzina lub dywan z przyjemnego w dotyku materiału zapewni ciepło i wygodę maluchowi, gdy będzie eksplorować przestrzeń na czworaka. Warto pamiętać, że duże płaszczyzny tekstylne obniżają akustykę i wyciszają wnętrze.

 

Urządzając pokój dla malucha, dobrze jest również odpowiednio dobrać kolorystycznie pościel, zawsze stawiając przy tym na wysoką jakość tkaniny.

 

Jak sprawić, żeby pokój był bardziej przytulny?

Ograniczając liczbę mebli do minimum, może okazać się, że uzyskaliśmy co prawda efekt dużej przestrzeni, ale pokój zrobił się jednocześnie mało przytulny. Warto uzupełnić go wówczas o przyjemne w dotyku, miękkie akcesoria takie jak poduszki, pledy czy pluszowe zabawki, a nawet tapicerowane panele ścienne.

 

Personalizacja

Jeśli urządzony dla niemowlęcia pokój jest ładny, funkcjonalny i przytulny, ale brakuje w nim osobistych akcentów, dodaj kilka ozdób. To może być namalowany przez Ciebie obrazek, zdjęcie rodziny w ramce czy imię malucha z dużych liter naklejanych bezpośrednio na ścianę. W większych pokojach można dać więcej niż jedną czy dwie takie personalizujące przestrzeń ozdoby – w mniejszych warto ograniczyć się do drobiazgów, żeby nie „przeładować” wnętrza dodatkami.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał Partnera
#czytelnia #wnetrza #wnętrza #do pokoj_dzieciecy #promowany #promowany_wnetrza #materiał partnera

Więcej tematów: