Świadectwo efektywności energetycznej budynku, także określane jako świadectwo energetyczne czy certyfikat energetyczny, jest rodzajem dokumentu wydawanego w celu określenia zapotrzebowania na energię danego budynku.
Aktualnie świadectwa te są niezbędne w przypadku budynków przeznaczonych do sprzedaży i wynajmu, między innymi domów, mieszkań czy budynków komercyjnych, zarówno nowych, jak i z rynku wtórnego.
Uzyskanie certyfikatu energetycznego jest krokiem w kierunku promowania efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Na podstawie tego dokumentu można ocenić, jakie są koszty związane z utrzymaniem budynku, a także sprawdzić, jakie rodzaje prac pozwolą na poprawę jego energooszczędności.
Kto wydaje świadectwa energetyczne?
Certyfikowani rzeczoznawcy energetyczni uczestniczą w procesach certyfikacji energetycznej. Specjaliści ci są przeszkoleni w zakresie oceny charakterystyki energetycznej budynków i wydawania certyfikatów. Można bezpośrednio skontaktować się z certyfikowanym rzeczoznawcą energetycznym w Twojej okolicy, aby rozpocząć proces oceny.
Warto też wskazać, że obecnie można również otrzymać świadectwo energetyczne Gdańsk - https://energov.pl/swiadectwo-energetyczne-gdansk za pomocą internetu, korzystając z dostępnych w sieci stron prowadzonych przez firmy certyfikujące. To dla wielu osób wygodniejsze rozwiązanie.
Jeśli planujesz skorzystać z usług agencji w transakcji dotyczącej nieruchomości, agent nieruchomości lub firma zarządzająca nieruchomościami może również pomóc w uzyskaniu certyfikatu energetycznego. Także agent może udzielić informacji na temat niezbędnych kroków, skontaktować się z certyfikowanymi rzeczoznawcami i pomóc w uzyskaniu certyfikatu.
Jaka jest cena świadectwa energetycznego?
Koszty związane z uzyskaniem świadectwa energetycznego budynku zależą przede wszystkim od jego rodzaju, a także od samego procesu i czasu jego trwania oraz odległości między miejscem pracy rzeczoznawcy a budynkiem.
Zazwyczaj cena certyfikatu energetycznego domu jednorodzinnego wynosi około 500-600 złotych, natomiast w przypadku mieszkania jest to koszt około 350-400 złotych. Budynki komercyjne, na przykład biura, sklepy, punkty usługowe, wyceniane są indywidualnie i koszty mogą w tym przypadku przekraczać 1000 złotych.