Marzysz o swoim własnym biznesie, a branża budowlana jest Ci szczególnie bliska? Rozpocznij działalność właśnie w tym obszarze! Przed podjęciem realnych kroków warto dokonać najważniejszych ustaleń, aby uniknąć późniejszych, niepotrzebnych problemów. Jakie aspekty powinniśmy przemyśleć przed rozpoczęciem własnej działalności w branży budowalnej? Zapraszamy do lektury artykułu!
Czy warto zakładać firmę budowlaną?
Naszym zdaniem zdecydowanie warto rozpocząć działalność w branży budowlanej. Popyt na usługi budowlane jest stały i dość spory, co daje gwarancję stałego dochodu. Usługi te możesz oferować zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, biorąc udział w przetargach. Branża ta daje duże możliwości rozwoju i specjalizacji – możesz zostać specjalistą od budowy domów, prac wykończeniowych czy montażu dachów! Na początek nie musisz posiadać wielkiego kapitału czy dużego zespołu ludzi – wystarczy podstawowy sprzęt, umiejętności i para rąk chętnych do pracy!
Zatem jeżeli masz doświadczenie w branży budowlanej, nie boisz się pracy fizycznej, masz umiejętności planowania i zarządzania zespołem, zdecydowanie warto rozważyć rozpoczęcie własnej działalności w budowlance.
Na co zwrócić uwagę przed założeniem działalności budowlanej?
Zanim rzeczywiście założysz firmę oferującą usługi budowlane, powinieneś przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim rozważ, czy masz odpowiednią wiedzę budowlaną, czy też będziesz musiał zatrudnić bardziej doświadczonych fachowców. Przemyśl, czy znasz zasady wykonywania prac budowlanych, aby robić to profesjonalnie i bezpiecznie. Najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz konkretny zakres usług, które będziesz oferować np. wykończenie wnętrz, budowa domów, instalacje wodno-kanalizacyjne etc. Gdy wybierzesz specjalizację, zastanów się, czy posiadasz odpowiednie narzędzia do świadczenia wybranych usług – pamiętaj, że na początek część sprzętu możesz wypożyczyć.
Jak założyć działalność w branży budowlanej?
Jeżeli zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności budowlanej, będziesz musiał zmierzyć się z szeregiem formalności. Na początek – rejestracja działalności w CEIDG. Będziesz musiał wybrać formę prawną, opodatkowanie oraz dopasować odpowiednie skróty PKD, określające profil działalności. Konieczne będzie również zgłoszenie do ZUS w celu uzyskania ubezpieczenia oraz wpisanie do rejestru BDO, jeżeli Twoja działalność będzie wiązała się z wytwarzaniem odpadów. Następnie zadbaj o odpowiednie ubrania robocze zgodne z BHP oraz sprzęt niezbędny do świadczenia usług. Gdy już wystartujesz z działalnością, zacznij promować swoje usługi poprzez założenie strony internetowej i prowadzenie social mediów, gdzie będziesz dodawać rezultaty swojej pracy i budował portfolio!
Rady od specjalisty
O to, na co zwrócić uwagę przed założeniem działalności w zakresie usług budowlanych, zapytaliśmy właściciela jednej z takich firm!
- Branża budowlana jest niezwykle różnorodna – można wyspecjalizować się w najróżniejszych jej obszarach. Warto wybrać coś „swojego”, w końcu specjaliści z danej dziedziny są bardzo mile widziani na rynku. Warto pamiętać o tym, że nie tylko dochód jest ważny – to branża wymagająca cierpliwości, ogromu pracy i pasji. – mówi właściciel firmy SZEWIOR, zajmującej się m.in. wierceniem w betonie w Katowicach.
Popyt na usługi budowlane jest stały, dlatego perspektywa założenia firmy budowlanej jest niezwykle kusząca. Warto jednak pamiętać o dokładnym przemyśleniu tej decyzji – tylko firmy z dobrze opracowanym planem mają szanse na realny sukces!