Jak wybrać producenta kolumbarium: kluczowe czynniki

Podziel się:

Pochówki w urnach zyskują coraz większą popularność. Nie zmienia to faktu, że nawet dla tego typu grobów zaczyna w Polsce brakować miejsca - nie zawsze da się zwiększyć powierzchnię cmentarza. Rozwiązaniem tego problemu jest kolumbarium.

Przybywa osób, które deklarują, że po śmierci chcą zostać skremowane. Na taką formę pochówku swoich bliskich decyduje się też coraz więcej rodzin. Nic dziwnego, kremacja ma bowiem wiele zalet. Prochy zmarłego trafiają do urny, która następnie zakopywana jest w komorze grobowej. W tym przypadku jest ona o wiele mniejsza niż typ przeznaczony dla trumny. Nie zmienia to faktu, że powierzchnia cmentarzy jest ograniczona i coraz trudniej jest wygospodarować miejsce pod nowe groby. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem tego problemu są kolumbaria.

Kolumbarium - co to takiego?

W Polsce sukcesywnie rośnie liczba cmentarzy, na których pojawia się, dotychczas stosunkowo rzadko spotykany, element architektoniczny. Jest nim kolumbarium, które stanowi doskonałe rozwiązanie problemu braku miejsc pochówkowych w nekropoliach. Kolumbarium jest rodzajem budowli sepulkralnej, która przeznaczona została do przechowywania urn. Umożliwia znakomite gospodarowanie terenem. Otóż, na miejscu wykorzystywanym na jeden tradycyjny grób rodzinny można postawić kolumbarium z aż piętnastoma niszami, z których każda mieści po cztery urny, co pozwoli stworzyć miejsca dla sześćdziesięciu osób. Ponadto kolumbaria są estetycznym elementem, który nadaje się również do wykorzystania jako mur cmentarza, co oznacza, iż w praktyce pozwala na zwiększenie powierzchni przeznaczonej pod pochówki. Ponadto jest ono rozwiązaniem znacznie tańszym niż tradycyjny grób, który wraz z pomnikiem kosztować może zdecydowanie powyżej 6 tys. zł. Tymczasem koszt miejsca w kolumbarium z betonu architektonicznego nie powinien przekroczyć 2,5 tys. zł.

Jak wybrać producenta kolumbariów w Polsce?

Podobnie jak to jest w przypadku nagrobków i pomników, na rynku działa sporo podmiotów produkujących kolumbaria. Zdecydowanie warto znaleźć przedsiębiorstwo, z usług którego będziemy zadowoleni.

Z pewnością liczącym się czynnikiem wyboru będzie stosowany przez producenta materiał, który powinien oferować korzystny stosunek jakości do ceny. Tutaj znakomicie sprawdza się beton architektoniczny, który jest odporny na zarysowania, wysoką temperaturę, oddziaływanie wody oraz warunki pogodowe. Do tego jest trudnopalny, nie ściera się i nie pyli. To również materiał, który oferuje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji, dzięki czemu wykonane z niego kolumbaria są nader estetyczne. Nie jest też szczególnie kosztowny.

Dobry producent odznacza się również sprawność realizacji. Warto postawić chociażby na firmę, która jest w stanie wyprodukować indywidualny projekt kolumbarium przykładowo z piętnastoma niszami w trzy tygodnie.

Bardzo ważne są także akcesora dodatkowe, które wzmacniają solidność konstrukcji i uodporniają ją na działanie czynników zewnętrznych. Wyróżnić tu należy: żelbetowe zbiorki retencyjne u-kształne, płytę i pierścień odciążający oraz koryto.

Istotną kwestią jest doświadczenie producenta. Warto wybrać takiego, który zrealizował już co najmniej kilka inwestycji, najlepiej na dużych i ważnych cmentarzach.

Więcej szczegółów odnośnie budowy kolumbariów oraz innych konstrukcji z betonu i prefabrykatów znaleźć można pod adresem: https://sienkiewicz.com.pl/.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#sponsorowany #czytelnia #ogrody #beton #promowany #promowany_ogrody #Mała architektura ogrodowa #materiał partnera #kolumbarium

Więcej tematów: