Wpływ kąta nachylenia i orientacji paneli na efektywność instalacji fotowoltaicznej

Podziel się:
Fotowoltaika zyskuje coraz bardziej na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież dzięki niej możemy uzyskać darmową energię elektryczną. Jednak decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych należy zastanowić się nad tym jaki kąt nachylenia będzie najbardziej odpowiedni. Jest to niezwykle istotny aspekt niezależnie czy montujemy panele na dachu czy na gruncie. Czy kąt nachylenia oraz orientacja paneli fotowoltaicznych ma wpływ na efektywność całej instalacji? Wyjaśniamy w poniższym artykule.  

OD CZEGO ZALEŻY EFEKTYWNOŚĆ PANELI?

Efektywność instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak wydajność całego systemy. Określa ona ile prądu ze słońca mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne. Wartość ta zależy od wielu czynników.

Efektywność a zależy przede wszystkim od zastosowanych modułów fotowoltaicznych. W zależności od zastosowanej w panelach technologii ich wydajność może się różnić.

Kolejnym aspektem jest temperaturowy współczynnik mocy czyli PMPP, który jest wyrażony w procentach na stopień Celsjusza. Jest to istotny czynnik, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność naszych paneli. Im niższy wskaźnik PMPP tym lepiej.

Następnym czynnikiem, który wpływa na efektywną pracę naszej instalacji jest jej prawidłowy montaż. Zawsze stawiaj na wykwalifikowane firmy takie jak SunSol.

Pozostałymi czynnikami wpływającymi na wydajność paneli fotowoltaicznych są kąt nachylenia oraz orientacja, które omówimy w dalszej części artykułu.

KĄT NACHYLENIA – WPŁYW NA EFEKTYWNOŚĆ PANELI

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wpływa na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki prawidłowemu ustawieniu paneli możemy uzyskać jak najwięcej prądu. To z kolei wpływa na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.

Jeżeli kąt nachylenia paneli jest nieprawidłowy to na panele może padać mniej światła słonecznego co w konsekwencji może produkować mniej energii elektrycznej.

Zbyt małe nachylenie paneli może powodować, że pada na nie mniej promieni i tym samym zmniejsza się efektywność całej instalacji.

Z drugiej strony jeżeli nachylenie będzie zbyt strome to światło słoneczne będzie padać pod złym kątem i odbijać się, co w rezultacie także obniży efektywność instalacji fotowoltaicznej.

Ważne, aby kąt nachylenia dostosować to miejsca, w którym instalacja ma zostać zainstalowana. W Polsce ze względu na szerokość geograficzną, optymalny kąt nachylenia to 30° – 35° w kierunku południowym. Jednak może to się różnić w zależności od pory roku czy warunków pogodowych.

Jednak warto pamiętać, że najlepszy kąt pod jakim możemy zamontować panele fotowoltaiczne to taki jaki ma nasz dach. Najbardziej optymalne ustawienia to między 15°- 45° w kierunku południowym i 10°- 35° na wschód i zachód.

W zależności jednak, w której części Polski się znajdujemy kąt nachylenia będzie się zmieniał i tym samym wyprodukowana energia elektryczna także będzie się zmieniać. Omówmy to na przykładzie: W północnej części Polski optymalny kąt nachylenia to 40°. W ten sposób uzyskamy około 970 kWh energii elektrycznej w ciągu całego roku. Z kolei na południu Polski optymalnym kątem nachylenia będzie 39°. W ten sposób wyprodukowana energia elektryczna wyniesie około 1 MWh.

ORIENTACJA – WPŁYW NA EFEKTYWNOŚĆ PANELI

Jak wiadomo ze względu na szerokość geograficzną, w której znajduje się Polska, panele fotowoltaiczne najlepiej zamontować w kierunku południowym bądź południowo – zachodnim. W tych kierunkach jest najlepsza eksploatacja na słońce. A co za tym idzie? Lepsze nasłonecznienie modułów fotowoltaicznych, co się równa wyższą mocą w godzinach popołudniowych.

Oczywiście, nie oznacza to, że mamy montować panele fotowoltaiczne skierowane jedynie w kierunku południowym. Instalując moduły na stronę zachodnią bądź wschodnią to w pełni wykorzystamy potencjał naszego dachu oraz wyprodukujemy w ten sposób więcej energii elektrycznej wieczorem oraz rano.

Jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ prąd jest droższy rano i wieczorem, więc montując panele na stronę wschodnią i zachodnią możemy znacznie zaoszczędzić.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na obszary zacienione. Jeżeli nasz w dach w danym obszarze jest zacieniony to nie warto montować w tym miejscu modułów. Cień, który jest rzucany przez drzewa, czy komin może spowodować znaczne straty energii elektrycznej.

Ważne jest także ułożenie paneli fotowoltaicznych. Nie powinny one wystawać poza krawędzie dachu. Odległość między samymi panelami także ma znaczenie i powinna wynosić około 10 cm. Wtedy nasze panele będą mogły się chłodzić poprzez kontrolowany ruch powietrza. Tym samym zwiększy się wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.

PODSUMOWANIE

Na efektywną pracę naszej instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Należą do nich między innymi kąt nachylenia, orientacja, montaż, zacienienie oraz wybrane przez nas panele fotowoltaiczne.

Każdy z tych czynników warto wziąć pod uwagę podczas projektowania oraz montażu, by instalacja działała w pełni wydajnie przez długie lata.

Jeśli jesteś zainteresowany własną fotowoltaiką i chciałbyś poznać więcej szczegółów w tym temacie, zapraszamy do kontaktu z firmą SunSol. Specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania, dostarczą fachową wiedzę i zaproponują rozwiązania fotowoltaiczne, które spełnią Twoje oczekiwania.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#sponsorowany #czytelnia #dachy #fotowoltaika #promowany_eko #promowany #Panele fotowoltaiczne #materiał partnera

Więcej tematów: