Czy można ogrzewać wykorzystując energię z powietrza zewnętrznego, nawet zimnego? To nie fantastyka naukowa, ale rzeczywistość — za sprawą hybrydowej pompy ciepła. Technologii, którą można mieć w swoim domu i korzystać z jej zalet, takich jak obniżenie rachunków za ogrzewanie, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko oraz podniesienie komfortu. Czytaj dalej i odkryj, jak z zimna może powstać ciepło.
Jak działa pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła może składać się z jednej (monoblok) albo dwóch (split) jednostek. Zawsze jednak przynajmniej jeden moduł znajduje się na zewnątrz budynku. Po to, aby pobierać ciepło z otoczenia. I pewnie dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale owo ciepło pompa potrafi „wyciągnąć” i efektywnie wykorzystać nawet z powietrza, które ma temperaturę -25°C. Jak to możliwe?
Odpowiedzią jest specjalny czynnik chłodniczy, który krążąc w zamkniętym obiegu systemu, potrafi absorbować ciepło z powietrza zewnętrznego — nawet bardzo zimnego — i przekazywać je do wnętrza budynku. Ów czynnik chłodniczy stosowany w nowej generacji hybrydowych pompach ciepła Magis Combo V2 (4,6,9) od Immergas to R32, czyli difluorometan. Charakteryzuje się on bardzo małym oddziaływaniem na środowisko (jest nietoksyczny) oraz bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi.
Samo pobranie ciepła przez czynnik chłodniczy to dopiero początek procesu. Następnie, dzięki zastosowaniu sprężarki, temperatura i ciśnienie czynnika chłodniczego rosną. W kolejnym kroku — już w stanie gazowym — jest on przekazywany do skraplacza. W tym miejscu dochodzi do transferu ciepła między rozgrzanym gazem a wodą w systemie ogrzewania budynku. Ogrzana woda następnie jest przesyłana do elementów systemu grzewczego, takich jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, które odpowiadają za dystrybucję ciepła po pomieszczeniach.
Na koniec czynnik chłodniczy musi trafić na zawór rozprężny, aby jego ciśnienie zmniejszyło się, a stan skupienia powrócił do ciekłego. Później proces może zacząć się od nowa.
Co to znaczy, że pompa ciepła jest hybrydowa?
Hybrydowa pompa ciepła łączy w sobie kilka technologii grzewczych, co pozwala na bardziej efektywne i elastyczne ogrzewanie budynków. W przypadku urządzeń Immergas powietrzna pompa ciepła współpracuje z kotłem gazowym. Oto główne korzyści związane z użytkowaniem tej technologii:
efektywne zarządzanie energią i automatyczny dobór źródła ogrzewania — ciepło jest pobierane ze źródła, które w danym momencie jest bardziej energooszczędne. Na przykład, w mniej zimne dni może wykorzystywać wyłącznie pompę ciepła, natomiast w momencie gdy gaz jest bardziej opłacalnym źródłem lub zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo wysokie, włącza się kocioł gazowy;
optymalizacja kosztów — mając dostęp do dwóch źródeł energii, zawsze można ogrzewać dom tym tańszym w danej chwili.
Przykładowo pompą ciepła zasilaną energią z paneli fotowoltaicznych, gdy te pracują i kotłem gazowym, gdy wydajność paneli spadnie;
redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza — pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje odnawialne źródła energii, a nowoczesny kocioł gazowy wydajnie i efektywnie wykorzystuje paliwo potrzebne do produkcji energii;
elastyczna adaptacja do różnych rodzajów budynków — hybrydowe pompy ciepła świetnie sprawdzają się nie tylko w nowych oraz termomodernizowanych budynkach, ale przede wszystkim w tych, gdzie jest możliwość podłączenia gazu (albo gdzie już jest podłączony). Wielkość budynku gra rolę przy wyborze mocy urządzenia, która w przypadku sprzętu Immergas może wynosić od 4kW do 16 kW;
wysoki komfort użytkowania — hybrydowe pompy ciepła są wyposażone w zaawansowane sterowniki i automatykę. Dzięki temu mogą na bieżąco dostosowywać się do zewnętrznych warunków atmosferycznych i utrzymywać stałą, równomierną temperaturę w pomieszczeniach. To eliminuje problemy z nagłymi spadkami czy wzrostami temperatury, które są częste w tradycyjnych systemach ogrzewania. Ponadto można je programować, co przekłada się na wygodę użytkowania;
możliwość otrzymania dofinansowania z takich programów jak np. „Czyste Powietrze”.
Hybrydowa pompa ciepła: jasna przyszłość ogrzewania
Decydując się na hybrydową pompę ciepła Immergas, można nie tylko zyskać na komforcie i oszczędnościach, ale również przyczynić się do dbałości o środowisko poprzez zmniejszenie śladu węglowego. Warto też wiedzieć, że urządzenie to może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale też przygotowywania ciepłej wody użytkowej. A w połączeniu z klimakonwektorem może pełnić funkcję klimatyzatora.
Więcej szczegółowych informacji o hybrydowych pompach ciepła można znaleźć na stronie https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/.